Pro pokládku řady střešních krytin je potřeba přesné laťování, u jiných krytin je pak u roztečí latí povolena jistá vůle. Laťování střechy se skládá z kontralatí a vlastních střešních latí, na které se zavěšují střešní tašky. Rozměry laťování jsou rozdílné dle sklonu střechy a plánové krytiny. Při laťování je potřebné dodržet přesné rozměry a rozteče latí a kontralatí.
Jaké rozměry a rozteče použít při laťování střechy
Při laťování střechy je nutné před vlastním laťováním natáhnout na střechu pojistnou hydroizolaci, teprve pak přichází na řadu montáž střešních latí.
První přichází na řadu kontralatě, které se montují ve stejném směru jako jsou krokve krovu. Tloušťka kontralatě pak určuje velikost vzduchové vrstvy, nejmenší doporučená tloušťka kontralatí činí 40 mm, při sklonu střechy menším než 25 ° se pak můžete setkat i s doporučením na tloušťku latě 60 mm. Tato vzduchová vrstva zaručuje snížený tepelný odpor konstrukce střechy a odvětrání vlhkosti. Díky tomu se pak prodlužuje životnost celé střechy včetně krovu.
Obecně je tak možné shrnout průřezy latí následovně. Kontralatě, které určují tloušťku vzduchové mezery se používají s průřezy 30 x 50 mm až 40 x 60 mm.
Rozteče kontralatí jsou určeny vzdáleností jednotlivých krokví, do kterých jsou kontralatě upevňovány. Osová vzdálenost krokví by nikdy neměla činit více než 120 cm.
100 000 Kč na Vaši střechu!
- Plánujete novou střechu, nebo jen výměnu krytiny či zateplení střechy?
- Vyplňte formulář a zaregistrujte se do soutěže.
- Nejpozději 13. 12. 2024 vylosujeme výherce hlavní výhry 100 000 Kč.
- Kompletní pravidla soutěže naleznete ZDE.
Registrace do soutěže o 100 000 Kč
Střešní laťování podle konkrétní krytiny
Když se chystáte k vlastnímu laťování střechy, musíte již vědět, jakou střešní krytinu chcete na střechu pokládat, protože nejen každý výrobce, ale také každý typ střešní krytiny má rozličné požadavky na laťování, konkrétně na osové vzdálenosti jednotlivých latí.
V případě klasické taškové střechy se značně liší nejen formátem vlastních tašek, ale také podle toho, zda je střešní taška drážková nebo posuvná. U drážkové tašky musí být střešní laťování nejpřesnější.
Co se týče laťování pod plechovou krytinu, zde se hodnoty osových roztečí laťování pohybují v rozmezí od 300 do 400 mm. Tyto hodnoty se samozřejmě liší dle typu použité plechové krytiny.
Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Vždy dodržujte pokyny výrobce z přiloženého technického listu a montážního návodu!
Cena laťování střechy
Základní cena za laťování střechy se pohybuje kolem 35-45,-Kč za m2 bez DPH, samozřejmě se jedná o cenu pouze za práci bez materiálu. Střešní latě lze sehnat za 9–11 Kč/bm (rozměr latě 30 x 50 mm) a za 12-14 kč/bm (rozměr latě 40 x 60 mm).
Další položkou je také montáž kontralatí, kde se cena pohybuje okolo 17-25,-Kč za běžný metr bez DPH. Celkově za montáž laťování střechy včetně kontralatí a pojistné hydroizolace zaplatíte cca 75–90 Kč/m2.
Pokud potřebujete demontovat stávající střešní laťování, počítejte s cenou za demontáž původního laťování 40-50,-Kč za m2 bez DPH.
Práce | Cena laťování |
Montáž laťování střechy, kontralatí + fólie | 75–90 Kč/m2 |
Montáž kontralatí | 17-25 Kč/bm |
Montáž střešních latí | 35-45 Kč/m2 |
Demontáž laťování | 40-50 Kč/m2 |
Při nákupu materiálu nezapomeňte kromě vlastních dřevěných latí také na nákup systémových vrutů a hřebíků.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.