Břizolitová omítka – postup aplikace

nacenění

Brizolit, břizolit nebo také březolit, to všechno jsou názvy pro tvrdou vápenocementovou omítku, která dostala své jméno podle místa svého vzniku, městečka Horní Bříza v západních Čechách. Používá se hlavně jako fasádní venkovní omítka a poznáte ji podle lesklých kousků slídy. Břizolitová omítka se začala používat v 30. letech minulého století a na některých domech vydržela v dobré kondici dodnes.

Odtud také pramení její označení „generační“. Hlavní výhodou břízolitové omítky je totiž dlouhá životnost a dá se s určitostí říct, že tento materiál je opravdu prověřený časem. První břizolitové fasády měly přírodní odstín a teprve po druhé světové válce se začaly vyrábět probarvené břizolitové omítky, nejčastěji ve žluté, okrové nebo načervenalé barvě. Jejich největší rozmach nastal až v 70. a 80. letech, kdy se používaly takřka všude. Na novostavbách i rekonstrukcích historických budov.

Břizolitová omítka
Břizolitová omítka odololává působění řas i plísní. Na fotce je zachycena přibližně 50 let stará omítka.

Použití břizolitové omítky

V dnešní době se používá název škrábaná nebo minerální šlechtěná omítka a pro své výborné vlastnosti se začíná stále víc využívat. Přirozeně vysoké pH břizolitové omítky odolává působení řas a plísní, kterými trpí především pastovité omítky. Proto se začíná s úspěchem navracet do stavebnictví u novostaveb i oprav starších domů a také její využití pro zateplovací systémy je výbornou volbou. Původně vyráběných několik barevných odstínech se dnes rozšířilo do výrazně pestřejší nabídky. Prodává se jako pytlovaná směs o hmotnosti balení 25 nebo 30 kg, v ceně od 260 do 380 Kč za pytel, která obsahuje:

 • písek
 • drcenou slídu
 • vápenný hydrát
 • cement
 • barevný pigment

Břizolitová omítka – postup aplikace:

Příprava povrchu a nahození špricu

Povrch zdiva pro „nahození“ břízolitové omítky musí být čistý, suchý, zbavený prachu a nesmí být zmrzlý. Zdící malta vyzrálá a zdivo dotvarováno a objemově stabilní. Takto připravený povrch nejprve navlhčíme a naneseme na něj cementový postřik (špric), který výrazně zlepší přilnavost omítkových vrstev k podkladu. Pokrytí zdiva by mělo být pouze z 50–70 % plochy a v tloušťce 3-5 mm. Necháme jej 2–3 dny vyzrát.

Jádrová omítka

Potom aplikujeme ručně nebo strojně jádrovou omítku pro vyrovnání zdiva v tloušťce minimálně 15 mm, jejíž povrch stáhneme latí a zdrsníme ocelovou škrabkou. Jestliže nanášíme jádrovou omítku pouze lokálně, například při rekonstrukcích a opravách, provede se po jejím zatvrdnutí celoplošná hloubková penetrace pro sjednocení nasákavosti materiálu.


Nahození omítky - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Po vyzrání a vytvrdnutí jádrové omítky nasypeme suchou břízolitovou omítkovou směs do předepsaného množství vody a důkladně promícháme v bubnové míchačce nebo elektrickým míchadlem. Po odebrání části omítkové směsi ihned doplňujeme materiál. Obsah nádoby často promícháváme, aby byla směs co nejvíc stejnorodá. Ucelenou plochu je třeba nanést na jeden záběr systémem „čerstvé do čerstvého“, aby bylo zabráněno viditelnému napojování, a používáme materiál jedné výrobní šarže.

Břizolitová omítka

Břizolitová omítka se nanáší ručně ve vrstvě o tloušťce přibližně 15 mm. Následně se stáhne latí a srovná hladítkem. Do druhého dne se nechá zatvrdnout a oškrábe se ocelovým hřebenem nebo škrabkou, čímž získá specifickou strukturu. Škrábání provádíme vždy jedním směrem. Po zaschnutí se očistí měkkým kartáčem.

Pokud je požadovaná struktura stříkaná, nanáší se břízolitová omítka pomocí speciálního mlýnku a nanesená směs se už dál neupravuje. Doporučená tloušťka vrstvy pro stříkání je 4 mm.

Kalkulace ceny omítek

Hlavní výhody břizolitové omítky:

 • roky prověřená trvanlivost a stálost
 • jednoduchá aplikace
 • snížená tvorba trhlin
 • vysoké pH, které zajišťuje ochranu proti mechům, houbám a plísním
 • prodyšnost
 • vysoká pevnost a odolnost
 • tradiční příjemný vzhled
 • možnost využití na zateplovací systémy

Renovace břízolitové omítky

Staré břizolitové omítky, které jsou ještě funkční, je možné také renovovat. Vyhnete se tak pracnému osekávání starých omítek.

A jak taková renovace břizolitových omítek vypadá?

 1. Nejprve je třeba se poklepem ujistit, že stará omítka je v celé ploše pevně spojena s podkladem. Její pevnost můžeme vyzkoušet vrypem, například šroubovákem.
 2. Provedeme také zkoušku nasákavosti. Navlhčená omítka by měla pomalu a rovnoměrně vysychat.
 3. Následně omyjeme celou fasádu tlakovou vodou.
 4. Místa, která jsou místně drolivá, nebo prašnější, zpevníme hloubkovým zpevňovačem omítek. Jedná se o směs syntetické pryskyřice a rozpouštědla, která pronikne do vrstvy staré omítky, zpevní ji a zároveň sníží její nasákavost. Nanáší se v neředěném stavu a po aplikaci je potřeba minimálně 12 hodin nechat zdivo vyschnout.
 5. Na takto ošetřenou omítku naneseme stěrkovou hmotu na bázi cementu, vhodnou pod břizolitové omítky. Její povrch se upraví zubovým hladítkem.
 6. Po zatvrdnutí už zbývá jen nanést břizolitovou omítku v tloušťce přibližně 10 mm, srovnat hladítkem a druhý den oškrábat a očistit. 

Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka - nahození omítek


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů