Jedná se o desky s přírodním cementově šedým povrchem, které se vyrábí ze směsi dřevěných třísek, portlandského cementu, vody a hydratačních přísad v tloušťkách od 8 do 32 mm. Slouží především jako konstrukční materiál. Cementotřískové fasádní desky jsou odolné proti vlhkosti, plísním a hmyzu, nehořlavé, ekologické, hygienicky nezávadné, zvukově izolační a mají vysokou mechanickou odolnost. Lze je libovolně řezat okružní pilou nebo vrtat vrtačkou bez příklepu s vrtákem na kov.
Druhy cementotřískových desek a jejich povrchová úprava
Sortiment cementotřískových desek je v současnosti opravdu široký. Kromě všeobecně známých hladkých desek v šedé barvě lze zakoupit desky s reliéfem nebo vyfrézovanými otvory, které slouží jako akustický obklad, s barevným nátěrem, povrchem, který imituje břidlici nebo dřevo i desky s akrylátovou mozaikovou dekorační omítkou. Základní cementotřískové desky lze opatřit povrchovou úpravou i přímo na stavbě použitím vhodné akrylátové nebo silikátové, nejlépe fasádní, barvy.
Možnosti jejich použití
Cementotřískové desky se využívají nejvíce ve stavebnictví a spektrum jejich použití je opravdu široké. Podhledy, sokly, ztracené bednění, výplň zábradlí balkonů i schodišť, podlahy, stěny montovaných konstrukčních systémů a také fasády.
Odvod vlhkosti pomocí cementotřískové provětrávané fasády
Zvláště posledně jmenovaná oblast použití se dostává stále více do popředí zájmu v souvislosti s odvětrávaným fasádním systémem, který lze využít při novostavbách i rekonstrukcích, ale uplatnění nachází hlavně u starších domů, kde bývá problémem vlhkost. Díky vzduchové mezeře mezi izolantem a vnějším pláštěm, která je hlavním specifikem tohoto typu fasádního systému, dochází k přirozené cirkulaci vzduchu a odvádění vlhkosti.
Cementotřískové desky lze využít pro provětrávané fasády
Cementotřískové fasádní desky jsou svými vlastnostmi přímo předurčeny pro využití na provětrávané fasády. Pro jejich kotvení se používají rošty, které mohou být buď dřevěné, hliníkové nebo ocelové s pozinkovaným povrchem. Desky na ně mohou být uloženy buď s přiznanou svislou i vodorovnou spárou, nebo s vodorovnou spárou přeloženou a svislou přiznanou, přičemž její šířka se pohybuje od 5 do 10 mm podle velikosti fasádní desky.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Dodržení minimálních spár a správné připevnění cementotřískových desek musí umožnit jejich posun při objemových změnách v závislosti na teplotních výkyvech počasí. Doporučené tloušťky fasádních desek jsou 10 a 12 mm.
Jak správně namontovat cementotřískové fasádní desky
Při plánování fasádního obkladu je potřeba vytvořit projekt – takzvaný kladečský plán, což je v podstatě grafický návrh fasády, ve kterém je nutné zohlednit formát a velikost desek. Cementotřískové desky se vyrábí v maximálním rozměru 1250 x 3350 mm a doporučený minimální rozměr fasádní desky je 500 mm.
Na trhu je celá řada nosných systémů pro odvětrávané fasády a od použitého typu se také odvíjí postup montáže. Obecně pro správnou montáž platí několik zásadních pravidel.
Pravidla pro montáž fasádních desek
- rozestup jednotlivých profilů závisí na tloušťce a rozměru obkladové desky,
- délka profilu u hliníkové nebo pozinkované nosné konstrukce je maximálně 3 350 mm, u dřevěného roštu 6 m. Dilatace mezi profily musí být ve stejném místě jako dilatace fasádních desek,
- při šířce fasády nad 8 m je nutné provést průběžnou svislou dilataci,
- v žádném případě není možné připevnit cementotřískové desky k roštům ze dvou různých materiálů, protože každý by vlivem klimatických změn podléhal jiným objemovým změnám a docházelo by k praskání desek,
- na profily pod cementotřískové desky se doporučuje připevnit pryžové pásky, které zamezí vzniku tepelných mostů,
- typ spojovacího materiálu se odvíjí od použitého systému nosné konstrukce a měl by být výhradně nerezový,
- cementotřískové desky mají předvrtané otvory, jejichž počet a vzájemná vzdálenost se odvíjí od tloušťky desek a jejich velikosti,
- pro připevnění fasádních desek je potřeba vždy použít správný spojovací prostředek včetně montážních nástrojů (vruty, šrouby nebo nýty) v závislosti na typu nosné konstrukce a moment pro utahování musí být nastaven tak, aby nedocházelo k deformaci podložky nebo desky. Spojovací prostředek musí být umístěn uprostřed předvrtaného otvoru a kolmo k podložce.
Při nedodržení těchto pravidel může docházet k poškození fasádního obkladu. Nejčastější chybou bývá překročení maximálních odstupů profilů a tím pádem nedostatečné kotvením, které způsobí, že se desky zvlní nebo začnou praskat. Také nedostatečná odstupová vzdálenost krajních otvorů od rohu desky (minimální odstup od svislé hrany je 25-50 mm dle typu podkladu; od vodorovné hrany 70 mm) vede k praskání cementotřískových desek.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Výhody a nevýhody cementotřískových fasádních desek
Jednoznačnou výhodou cementotřískových desek je téměř nulová údržba a vysoká trvanlivost. V prašném prostředí, například blízko silnice, je možné takovou fasádu jednoduše umýt. Cementotřískové desky se mohou zkombinovat i s jiným přírodním materiálem a například v kombinaci s dřevěným obkladem vznikne vysoce funkční a přitom nadčasová fasáda s jedinečným designem.
Obklad pro srovnání velkých nerovností
Fasádní obklady jsou také vhodné v případě velkých nerovností původního zdiva. Při použití klasické omítky by srovnání velkých nerovností znamenalo především dlouhé vysychání velké vrstvy, zatímco montáž obkladů je výhradně suchý proces.
Jak omezit vápenné výkvěty
Při použití desek s původním, barevně neupraveným povrchem, je však třeba brát v úvahu jejich složení a počítat s tím, že volné částice vápna obsažené v cementu mohou vlivem povětrnostních podmínek vytvářet na povrchu výkvěty, které narušují jednolitý vzhled desek. Částečně se tento jev dá omezit hloubkovým penetračním nátěrem, který také omezí nasákavost desek a zvýší jejich životnost. Obecně je ovšem nutno počítat s tím, že se vlivem vlastní technologie výroby může barevný odstín a struktura povrchu lišit a na fasádě tím vznikají nestejnorodá místa. Většinou tyto barevné odchylky nejsou na závadu a časem dochází vlivem povětrnostních podmínek k mírnému sjednocení.
Zřejmě jediným výrazným nedostatkem fasádních obkladů je vyšší cena. Ovšem jde o nedostatek pouze zdánlivý, protože je vyvážen trvanlivostí, nízkou údržbou cementotřískových desek, a hlavně zdravým klimatem v domě.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.