Co jsou OSB desky a na co je můžete použít

Stavební desky. Obecně velká španělská vesnice pro spousty neznalých, ale v mnoha případech i znalých stavebníků. Kompozitních a aglomerovaných materiálů je velké množství a vyznat se ve všemožných zkratkách dá zabrat. Pokud jste se rozhodli udělat si ve znalostech pořádek, jste na správném stavebním portálu. Každá stavební deska je založená na jiném principu výroby, což je jedno z mála kritérií dělení. Uplatnění těchto materiálů je široké, jelikož existuje velká variabilita vlastností a rozměrů. V tomto článku se především zaměříme na jednu z nejvíce používaných stavebních desek a sice OSB desku. Jaké jsou mechanické a fyzikální vlastnosti OSB desky? Na co se nejčastěji takový typ desky používá? A v neposlední řadě vám představíme nejznámější výrobce OSB desek na našem trhu.

Rozdíl mezi kompozitním aglomerovaným materiálem

Zmínili jsme zde dva pojmy – kompozitní a aglomerované materiály. Tyto materiály na bázi dřeva vznikly za účelem praktičnosti spojené s estetickým vzhledem a vůní dřeva. Kompozity definují dřevní surovinu v podobě např. dřevních třísek v kombinaci s lepidlem. Řadíme sem dřevovláknité desky, překližky, laťovky, biodesky a další. Aglomeráty označují produkty složené z dřevní třísky, vláken a pryskyřice (popř. klihu). Směs těchto jednotlivých částí se spojí tlakem (lisováním). Řadíme sem dřevotřískové desky, překližky, MDF, HDF, a právě i OSB desky.

Deska z orientovaných velkoplošných třísek (OSB)

Jak bylo již zmíněné, „OSBčka“ jsou nejčastěji používanou stavební deskou. O zkratku se zasloužilo anglické označení – Oriented strand board. Desky se vyrábí plošným lisováním ve třech až čtyřech vrstvách za pomocí různých pojiv a velkého množství lepidla (melamin-formaldehydová pryskyřice). Důležitou informací je orientace plochých třísek smrkového nebo borovicového dřeva. Jsou nejčastěji uspořádány kolmo na vnější lamely, čímž je dosaženo vyšší pevnosti i tuhosti. Další výhodou desek je jejich zdravotní nezávadnost, snadná montáž a opracování.

Mechanické a fyzikální vlastnosti OSB desky

Mechanické a fyzikální vlastnosti OSB desek jsou posíleny díky orientaci třísek kolmo na vnější lamely. Tímto krokem je dosaženo vyšší pevnosti a tuhosti. Díky zvýšené pevnosti se mohou OSB desky používat i jako nosný materiál. Velkoplošný materiál má stejně tak dobré tepelněizolační a akustické parametry.

OSB se využívá jak v interiéru, tak v exteriéru

Díky tomu, že se dají skoro tak dobře opracovávat jako masivní dřevo, si OSB desky našly využití v mnoha oblastech, nejen ve stavebnictví. Využití nalezneme např. u plošného konstrukčního systému dřevostaveb, nosných prvků stropních a střešních konstrukcí, nosných a nášlapných vrstev podlah (spoj pero a drážka) a mnoho dalších. OSB je nejčastější volbou právě pro realizaci bednění buď jako dočasné opláštění nebo úplné zakrytí. Také se používá i jako obalový materiál nebo dekorační konstrukce pro výtvarníky a filmaře. Nesmíme opomenout i oblast truhlářství – nábytkové konstrukce.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

OSB desky - stavba dřevostavby
OSB desky se používají například pro celoplošné opláštění dřevostaveb
OSB desky - hrana pero-drážka
OSB desky s hranou pero/drážka jsou vhodné například pro konstrukci suchých podlah

Jak se OSB desky dělí

Na trhu se objevují OSB desky speciálních typů jako např. vodovzdorné nebo pro zvláště vyšší zatížení. Obecné dělení OSB desek je potom konstrukční a nekonstrukční a dělí se podle prostředí, ve kterém jsou využívány:

ProstředíTřída vlhkostiTeplotaRelativní vlhkost vzduchu
OSB-2suché prostředí (interiér)120 °C< 65 %
OSB-3vlhké prostředí (exteriér)2 20 °C < 85 %
OSB-4vlhké prostředí (exteriér) se zvýšeným mechanickým namáháním2 20 °C < 85 %
OSB desky – obecné dělení

* OSB-1 je určená pro všeobecné použití v suchém prostředí (interiér)


Úprava hran OSB desek

Pro pohledové využití se v interiéru využívají broušené OSB desky s hladkým povrchem. Dále se vyrábějí i s různě zakončenými hranami. Jedná se o desku s kolmou rovnou hranou anebo s ukončením na pero a drážku. Jaké se používají v konkrétních případech?

 • desky s rovnou hranou                 např. celoplošné bednění, opláštění příček
 • desky pero–drážka                        např. podlahové konstrukce (palubky nebo parkety)

Doporučujeme ke čtení – Využití OSB desky pro podbití přesahů střechy

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

OSB desky s rovnou hranou se na našem trhu prodávají v rozměrech 2500×1250 mm, tloušťky 10, 12, 15, 18, 22 a 25 mm. Individuální formáty jsou samozřejmě možné vyrobit na objednávku. OSB desky pero–drážka se vyskytují ve formátu 2500×625 mm a 2500×675 mm, tloušťky 12, 15, 18, 22, 25 mm.

Povrchové úpravy

Nejčastěji se s OSB deskami setkáte při prodeji v surovém stavu a bez povrchové úpravy. Ochranné laky se využívají zejména pro desky určené k výrobě podlah nebo zahradního nábytku. Před tím, než lak aplikujete, musíte povrch řádně zbrousit. V případě realizace stěny na ně můžete nanést stěrku a omítnout tak, jako klasickou zeď. V konečném důsledku lze na OSB desky aplikovat téměř jakýkoliv nátěrový systém.

Výrobci OSB desek

Kde jsou pro vás OSB desky k mání? Našimi nejznámějšími dodavateli a výrobci jsou:

 • DEKWOOD
 • Kronospan
 • Egger
 • Verzich

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů