K estetickému a praktickému vzhledu domu patří i podbití přesahů střechy, tzv. zakončení střechy. Přesahy střechy dobře chrání obvodové zdivo a fasádu před deštěm, sluncem a nepříznivým počasím. Částečně brání tzv. vyšisování barevného odstínu fasády zapříčiněnou sluníčkem. Podbití přesahů střechy můžete udělat podkladem ze dřeva, OSB deskami, dřevěnými či plastovými palubkami, ocelovým plechem, popřípadě jiným způsobem, kterým můžeme střechu ukončit a napojit na fasádu.
Podbití přesahů střechy se řeší u všech domů se šikmou střechou, kde je podbití napojeno na krokvovou část střechy, nebo na vazníkovou část střechy. Podbití přesahů děláme až poté, je-li celá střecha již dokončena, včetně položené střešní krytiny a dokončeného zateplení obvodových zdí. Po zhotovení podbití se následně může nahodit fasáda domu.
Možnosti podbití přesahů střechy z hlediska použitých materiálů
Možností podbití máme hned několik. Můžeme si vybrat dřevěné podbití (prkna), OSB desky, vláknocementové desky, dřevěné či plastové palubky nebo můžeme zvolit i plechové podbití. Podbití by mělo vkusně doplňovat typový vzhled našeho domu, tedy záleží i na našem vkusu.
Podbití střechy palubkami
Mezi klasický materiál na podbití patří dřevěné palubky s perem a drážkou. Dřevěné palubky lze bez problému využít v exteriéru, musí být odolné proti prašnosti, musí odolávat změnám počasí, hmyzu, vlhkosti. Zpravidla je nutné dřevěné podbití pravidelně ošetřovat a natírat lazurou, lakem, nebo voskem, aby nedocházelo k jeho poškozování vlhkostí a následně plísni. Na palubky se používá většinou tuzemské smrkové dřevo, které je lehké, nebo dřevo severského smrku, které je odolnější. Dřevěné palubky se kotví hřebíky, nastřelovacími sponkami, vruty, šrouby a montážními plíšky pro skryté spoje. Počítejte s pravidelnou údržbou dřeva. Dřevěné palubky potřebují jednou za čas očistit a nově natřít. Cenově se pořízení dřevěných palubek pohybuje kolem 400–600 Kč/m2.
Podbití střechy OSB deskami
OSB desky jsou desky ze štěpek jehličnatých stromů, které jsou slepené pryskyřicí. Hrany OSB desky jsou rovné, anebo mohou být opatřeny perem a drážkou jako dřevěné palubky. Jsou pevné, voděodolné a používají se ke stavbě celého domu (např. u dřevostaveb) či jeho částí, do podlah či stropů. Používají se pro zhotovení celoplošného bednění, ale také právě pro podbití přesahu střechy. Můžete je ošetřit nátěrem, lakem nebo barevnou lazurou. 1 m2 OSB desek vás vyjde od 150 do 500 Kč.
100 000 Kč na Vaši střechu!
- Plánujete novou střechu, nebo jen výměnu krytiny či zateplení střechy?
- Vyplňte formulář a zaregistrujte se do soutěže.
- Nejpozději 13. 12. 2024 vylosujeme výherce hlavní výhry 100 000 Kč.
- Kompletní pravidla soutěže naleznete ZDE.
Registrace do soutěže o 100 000 Kč
Plastové palubky
Plastové palubky se nabízejí v mnoha barevných škálách. Umožňují rychlou montáž, bezúdržbovost a dlouhou životnost. Spojují se systémem pero a drážka. Pro montáž podbití z plastových lamel je nutné připravit rovný a pevný podklad. Např. nosný rošt z dřevěných latí, jehož orientace musí být kolmo k zamýšlené orientaci lamel podbití střechy. Plastové palubky se k dřevěným latím přichycují buď pomocí vrutů, nebo speciálních kotvicích „žabek“ (spona pro uchycení palubky).
Plechové podbití přesahů střechy
Plechové podbití má hned několik výhod oproti podbití dřevěnými palubkami nebo plastem. Má dlouhou životnost, zaručuje stálý vzhled a nemusíte jej stále ošetřovat jako dřevo. Navíc plech odolává teplotním změnám a nepraská. Životnost plechu je až 40 let. Ocelový nebo hliníkový plech se nabízí v různých barevných variantách. 1 m2 pořídíme v ceně od 180 do 400 Kč.
Omítané podbití přesahů střechy se zateplením
Při zateplení každé fasády se řeší napojení fasády na podbití střechy, tzn. předsazenou část střechy před líc fasády. Je více možností, jak toto podbití řešit. Podbití se vždy realizuje, až máme fasádu zrealizovanou po střešní fólii.
Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Pro napojení u krokvové části střechy, kde nemáte část vazníkovou, musíte vytvořit nosný rastr ze střešních latí a spojovacích materiálů, na který se poté zespodu našroubuje OSB deska. Na zastěrkovaný izolant tedy namontujeme pomocný nosný rastr z dřevěných střešních latí, ocelových profilů nebo z profilů pro sádrokartonové konstrukce. Na ty zespodu našroubujete OSB desku, která vytvoří finální rovinu celého podbití ze spodní a boční části.
Na tuto OSB desku nalepte PUR pěnou tepelný izolant ve formě polystyrenu, použít však můžete i soklový nebo extrudovaný polystyren pro svoji tvrdost o tloušťce 2 až 4 centimetry. Polystyren zaručuje, že po následném nanesení omítky nebude podbití praskat. Po nalepení se polystyren kotví ocelovým šroubem s talířkem a hrany podbití se osadí okapovým profilem.
Na takto vytvořený podklad se nanese penetrace a pomocí stavebního lepidla nalepí perlinka, na kterou se po zaschnutí může nanést fasádní omítka. Tuto variantu lze považovat za nejlepší ze všech možných způsobů podbití. Zaručuje stejnou barvu a povrchovou strukturu podbití jako u fasády a na rozdíl od dřevěných nebo plastových palubek je bezúdržbová. Celkově působí esteticky velmi dobře.
TIP: Důležité je nezapomenout na ukončovací plech pod střešní fólií. Plech zaručuje, že veškerý kondenzát z plechu odkápne do okapu a odteče. Jestliže zakončovací plech chybí, veškerá vlhkost by skončila v podbití a docházelo by k jeho znehodnocení.
Podbití vazníkové střechy u bungalovu
Vazníkové střechy se používají především na objektech, u kterých není požadováno podkrovní bydlení. Vazníky totiž vyplňují celý půdní prostor. Taková střecha se obtížně zatepluje vatovými deskami, pro zateplení vazníkové střechy se tedy používá foukaná minerální izolace. Podbití vazníkové střechy se řeší přimontováním napenetrovaných OSB desek přímo na vazníky, PUR pěnou se přilepí extrudovaný polystyren, který se přichytí hmoždinkami s talířkem a natáhne se perlinka s omítkou. U vaznicové střechy přiděláváme OSB desky již k zateplené fasádě.
Alternativně lze na přišroubované OSB desky zhotovit libovolný obkladový materiál z palubek, desek, vláknocementových panelů či plechu.
Návod na zhotovení podbití střechy – stručný postup
K montáži každého podbití budete potřebovat lešení, jelikož práce bude probíhat ve výšce. Dále budete potřebovat střešní latě na zhotovené nosné konstrukce (v případě tradičního krovu), vrtačku, vrták, vodováhu, kotvící šrouby a spojovací prvky, materiál na podbití přesahů střechy a případně také polystyren, zateplovací vatu, penetraci, PUR pěnu nebo lepidlo, hmoždinky s talířky (v případě zhotovení omítaného podbití střechy).
Zhotovte konstrukci ze střešních latí, kterou přikotvěte přímo do obvodové zdi spojovacími šrouby s talířky a na krokve. Meziprostor zateplíte minerální vatou. Poté šrouby přichyťte OSB desky tak, aby spoj jednotlivých desek vycházel vždy na přikotvenou lať. V opačném případě by se časem mohl spoj umístěný mezi latěmi různě deformovat.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Na takto připravený podklad můžete dále přichytit jakýkoli obkladový prvek, případně zhotovit omítku.
Omítnutí přesahu střechy
Na přišroubované OSB desky naneste penetraci vhodnou na dřevěný savý materiál. Pomocí stavebního lepidla nebo PUR pěny na OSB desku nalepte desku polystyrenu, který následně přichyťte talířovou hmoždinkou s vrutem do dřeva. Poté již můžete na polystyren natáhnout perlinku a fasádu. Návod na natažení perlinky je zde.
Montáž podbití z palubek
K montáži podbití střechy palubkami potřebujete obkladové palubky, počáteční a koncový profil, montážní a kotvicí prvky. Palubky seřízněte na požadovanou délku a tvar. Smontujte nosnou konstrukci pro uchycení palubek a na tuto dřevěnou konstrukci palubky přichyťte pomocí vrutů a speciálních kotvicích „žabek“. Palubky osazujete vždy pérkem nahoru a drážkou dolů. Rozteče latí nosného roštu nesmí být větší než rozteč krokví střechy.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.