Chystáte-li se na opravu omítek, nezapomeňte použít perlinku. Co je to perlinka, jak se natahuje a co pro natažení perlinky budete potřebovat? Na to vám odpovíme v tomto článku.
Co je to perlinka
Perlinka je umělá sklovláknitá tkanina s mřížkovou strukturou, určená ke zpevnění omítek. Aplikuje se pod novou omítku, zpevňuje ji a zabraňuje jejímu popraskání, jelikož má vysokou pevnost v tahu. Lze ji využít jak na vnitřních omítkách, tak i na venkovních, pouze se při nákupu přesvědčte, který typ perlinky si kupujete, protože se mohou lišit složením.
Perlinku lze rovněž použít, natahujete-li novou omítku na starou. Na vyztužení rohů a koutů se používají rohové a koutové lišty, které zpevňují a chrání rohy před poškozením.
Postup natažení lepidla a perlinky
Jak postupovat při natažení perlinky:
- Suchý a očištěný podklad nejdříve nepenetrujte.
V případě, že provádíte opravu starých omítek, oškrábejte stávající malbu a zatmelte větší výtluky a trhliny v omítce.
- Pomocí hladítka nebo zubaté stěrky naneste lepidlo určené na perlinku, ve vrstvě cca 4-6 mm.
- Přiložte perlinku, nařezanou na pásy potřebné délky, ve směru odshora dolů a jemně ji přitlačte do lepidla, například pomocí zednické lžíce nebo nerezového hladítka. Jednotlivé pásy perlinky přilepte tak, aby se navzájem překrývaly šířkou alespoň 10 cm a dejte pozor, aby se vám perlinka nikde nezvlnila. Ideální je, máte-li při této práci pomocníka.
- Na rohy použijte speciální ochranné lišty.
- Přestěrkujte vše další vrstvou lepidla nebo tenkovrstvé stavební hmoty. Perlinka by neměla být po přestěrkování vidět.
Při aplikaci perlinky si můžete pomoci tak, že ji v rozích přichytíte do zdi pomocí hřebíčků. Vždy však nejdříve naneste lepidlo a teprve poté aplikujte perlinku. Někdy se používá opačný postup, tj. připevní se perlinka a potom se zatře lepidlem. Samozřejmě to znamená úsporu lepidla, ale na druhou stranu hrozí riziko, že se vám lepidlo nedostane až pod perlinku a ta se dostatečně nepřilepí ke zdi a nebude tak plnit svoji funkci.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Cena natažení perlinky
Co se týká ceny natažení perlinky, vždy si ji projednejte a domluvte se na ní s prováděcí firmou předem. Některé firmy si účtují hodinovou mzdu, jiné zase za odvedenou práci, v tomto případě například za m2. Každopádně si nechte zpracovat cenovou nabídku, poptejte se na reference, ať předejdete pozdějším problémům a dohadům.
Práce | Cena za práci vč. materiálu |
Odstranění původní malby a tapet | 30–60 Kč/m2 |
Penetrace podkladu | 15–20 Kč/m2 |
Natažení lepidla | 50–80 Kč/m2 |
Natažení perlinky a zastěrkování | 140–170 Kč/m2 |
Natažení štuku (fajnové omítky) | 120–140 Kč/m2 |
Montáž perlinkových rohů | 30–50 Kč/bm |
Dle obvyklých cen stojí kompletní natažení perlinky a fajnové omítky (včetně dodání materiálu – lepidla, penetrace, perlinka, fajnová omítka) cca 320–400 Kč/m2. Cena je ovlivněna především složitostí konstrukce a typem konstrukce (stěna/strop).
Cena natažení dle RTS (pouze práce)
Pro vaši představu, uváděná cena dle ceníku RTS za položku: Montáž výztužné sítě (perlinky) do stěrky-vnitřní stěny včetně výztužné sítě a stěrkového tmelu, činí 245,50 Kč/m2 bez DPH.
Cena zateplení fasády
Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.