Omítka je finální pohledovou vrstvou zdi. Jako taková je velmi náchylná na poškození a často vyžaduje opravu. Oprava omítky spočívá v odstranění poškozených vrstev pomocí speciálního nářadí a opětovném nanesení nové vrstvy. Více se dozvíte v následujícím článku.
Příčiny poškození omítky
Hlavním nepřítelem omítky je vlhkost. Ta vzniká při špatné hydroizolaci zdiva a rychle promoří celou konstrukci. Na povrchu se vytváří solné výkvěty, omítka praská a opadává.
V tomto případě opravu nikdy neprovádějte bez příslušné sanace, problémy by jinak vznikaly znovu a znovu. V případech, kdy je omítka silně narušená a na povrchu stěny dobře nedrží, je vhodné omítku zcela odstranit a nahodit znovu. Jak odstranit omítku se dozvíte v tomto článku.
Časté je i mechanické poškození, především při stěhování nábytku, výměně zásuvek, či vypínačů. To se ale naštěstí snadno zachrání lokální korekcí. Pakliže je omítka v ploše potlučená, popraskaná a nerovná, je vhodné omítku opravit v celé ploše s pomocí fajnové omítky a perlinky.
Nástroje pro opravu omítky:
K opravě omítky budete potřebovat:
Nahození omítky - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
- Respirátor, brýle a rukavice (proti prachu)
- Malířskou špachtli, stěrku a štětec (případně hladítka pokrytá filcem)
- Škrabku na omítku
- Fasádní váleček (beran)
- Pytlovanou směs – fajnová omítka (štuková omítka)
- Perlinku a vhodné stavební lepidlo
Oprava vnitřní štukové omítku svépomocí – přípravné práce
Před samotným začátkem procesu opravy je třeba zajistit několik věcí:
- Z místnosti odstraňte veškerý nábytek (i lustry a ostatní svítidla). Pokud to není možné, sestěhujte jej doprostřed místnosti a pečlivě zakryjte plachtou.
- Pomocí kartonů, nebo igelitové fólie, zakryjte podlahovou krytinu, a to i pokud se jedná o lino, nebo jiný snadno omyvatelný materiál. Skvrny od zaschnuté omítky se velmi špatně odstraňují.
- Okna, dveře, zásuvky a vypínače neprodyšně zajistěte igelitem a lepící páskou, aby se do nich nedostal prach.
- Oprava omítky vytváří nebezpečné prašné prostředí. Po celou dobu se proto chraňte respirátorem, brýlemi a rukavicemi.
Škrábání vnitřní štukové omítky svépomocí
První krokem opravy omítky bude pečlivé namočení omítky, čímž si značně usnadníte následné loupání. Nejlépe se provádí s teplou vodu a velkým fasádním válečkem.
Dále pokračujte odstraněním horní vrstvy omítky pomocí malířské špachtle nebo škrabky na omítku. Úhel špachtle by měl být co nejostřejší, pohyb rovnoměrný a tlak co nejmenší – jedině tak zamezíte poškození vnitřní vrstvy štuku (jádra).
Na závěr oškrábaná místa pečlivě omyjte zednickým filcem. Vyčistíte tak zbylé nedoškrabky, čímž se značně zvýší přilnavost nové vrstvy omítky. Do vody je vhodné kápnout trochu saponátu, povrch se tím odmastí. Po vyschnutí bude mít omítka jednotný vzhled světlešedé/zelené barvy.
Oprava omítky – nová omítka svépomocí
- Pomocí tmelu a sádry nejdříve zarovnejte veškeré nerovnosti a praskliny. Potom špachtlí vyryjte asi 1,5 cm hluboké spáry a povrch natřete penetrací (obojí slouží pro lepší uchycení nové vrstvy).
Pokud nevíte, jak opravit trhliny ve zdi, zde je návod.
- Připravte si lepidlo a naneste ho zhruba v 5 mm silné vrstvě. Následně do něj vtlačte perlinku (dejte pozor, aby se jednotlivé pásy armovací síťky překrývaly alespoň o 10 cm), která budoucí omítku zpevní a zamezí popraskání.
- Rozmíchejte směs fajnové (štukové) omítky s vodou podle poměru určeného výrobcem. Nejlépe to jde s elektrickým míchadlem/vrtačkou, s trochou snahy to ale zvládnete i ručně.
Detailní návod naleznete v článku Vnitřní štuková omítka – postup aplikace.
Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
- Nanášení omítky započněte nahozením 2-3 mm silné vrstvy pomocí hladítka. Dbejte na rovnoměrný povrch bez propadlin/vyvýšenin, začít doporučujeme u stropu (bývá fyzicky nejnáročnější). Nechte zaschnout (suchá omítka nelepí). Standardně se doporučuje jeden den na jeden milimetr vrstvy omítky.
- Naneste druhou vrstvu o maximální tloušťce 2 mm. Po zaschnutí si na povrch posviťte halogenovou baterkou a pokuste se odhalit a doopravit případné nerovnosti.
- Po zavadnutí druhé vrstvy je čas na rozmytí pomocí stěrky pokryté filcem (filcování omítky). Tlak přizpůsobujte drsnosti povrchu, ale nepřehánějte to. Pokud se někde objeví propadliny, vyplňte je štukem a následně ho rozmyjte do okolí.
- Po dostatečném proschnutí omítku omeťte a máte hotovo.
Oprava omítky: Závěr
Opravu omítky zvládnete svépomocí. Nejdůležitější bývá pečlivé zajištění místnosti, oškrábání, aplikace perlinky a následné vytvoření dokonale hladkého povrchu. Více informací k omítkám naleznete na stránkách magazínu v rubrice Omítky.
Nezávazná poptávka - nahození omítek
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.