Odstranění omítky ze stěny – jak a čím otlouct omítku

Pustili jste se do rekonstrukce domu a řešíte co se starými omítkami? Můžete se rozhodnout. Staré omítky můžete ponechat a lokálně opravit, nebo omítky komplet odstranit a nahodit nové. Odstranění omítek je nutné zejména, jsou-li omítky nesoudržné, opadávají, nedrží na zdi nebo vykazují rozsáhlé poškození ať už mechanické či vlhkostí (výskyt plísní a podobně).

Ať už ale potřebujete odstranit omítku z jakéhokoliv důvodu, vždy se připravte na poměrně pracnou záležitost. Proto, není-li to nezbytně nutné a omítka na zdi dobře drží, je někdy vhodnějším řešením oprava stávající omítky, nanesení nové omítky přes původní nebo vytvoření sádrokartonové předstěny.

Cihelná zeď s odstraněnou omítkou
Cihelná stěna, ze které byla odstraněna omítka a spáry mezi cihlami byly vyškrábány. Stěna je připravena pro nahození cementového špricu.

Nářadí na odstranění omítek

Pokud se rozhodnete pro odstranění omítek, ať už kompletní nebo i jen částečné, neobejdete se bez nezbytného náčiní. Pro nejčastější postup, kterým je ruční osekání omítky, vám postačí buďto obyčejné zednické kladivo, majzlík, sekáček nebo sekerka.

Ochranné pomůcky při osekávání omítek

Nezapomeňte rovněž na ochranné pracovní pomůcky, jako jsou zejména rukavice a brýle, ideálně byste měli používat i pracovní přilbu. A při větší prašnosti se uplatní i respirátor.

Jak odstranit omítku

Jakým způsobem omítku odstranit? Jestliže je omítka vyžilá nebo vypouklá, budete mít práci poměrně snadnou. Stačí poklepávat tupou stranou kladívka na stěnu tak, aby se omítka uvolnila a zbývající pevně držící částiodsekat buďto ostrou hranou kladívka nebo sekerkou či sekáčkem. Omítku osekávejte pod úhlem cca 30–40 stupňů ke stěně, abyste nepoškodili vlastní zeď.


Nahození omítky - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Osekanou omítku lze většinou využít pro namíchání malty pro zdění.
Osekanou omítku lze většinou využít pro namíchání malty pro zdění.
Odstranění omítky z vepřovic.
Odstranění omítky z vepřovic.

Pokud ale omítka na zdi pevně drží a sekáček nebo sekerka nestačí, je vhodnější použít nějaké výkonnější nářadí – bourací kladivo (kango), sbíječku.

Před vlastním oklepáváním omítky si zeď vždy navlhčete, abyste předešli přílišné prašnosti a lépe se vám pracovalo.

Odstranění omítky z vepřovic (nepálených cihel)

Staré omítky bývají často z různých materiálů a podle toho je třeba postupovat. Osekávání omítky ale provádějte vždy tak, abyste nepoškodili zdivo. Zvláště opatrní buďte v případě, že odstraňujete omítky na stěnách z nepálených cihel, takzvaných vepřovic. Omítka může být v tomto případě nahozena na drátěném pletivu nebo na rákosu, občas může být pod omítkou i tér. A nezapomeňte i na možné rozvody elektro, případně vody a odpadů. Než začnete s osekáváním omítek, vždy si raději překontrolujte, máte-li odpojeny všechny rozvody.

Kalkulace ceny omítek

Vyškrábání spár

Osekáním omítek práce ještě nekončí. Dalším nezbytným krokem je vyškrábání spár, a to do hloubky cca 2 cm. Provádí se z důvodu, aby nová omítka na zdi dobře držela. Opět můžete pracovat ručně, ale můžete si vypomoci i nástavcem na vrtačce. Pro ruční práci výborně poslouží například tesařská skoba, tesařské kladivo se špicí nebo kus staré ocelové zahnuté tyče s nabroušenou špicí.

Zdivo je poté dále potřeba očistit od prachu a zbytků omítek, buďto drátěným kartáčem, nebo pomocí úhlové brusky (flexky) s drátěným kotoučem, případně za pomoci vysokotlakého čističe.

Příprava podkladu pro omítku

Před nanesením nové omítky je nezbytné zeď náležitě připravit. Očištěnou a prachu zbavenou zeď je nutné nejdříve řádně napenetrovat příslušnou penetrací. Penetraci na zdivo vybírejte dle doporučení výrobce zvolené omítkové směsi. Teprve až po konečném zaschnutí penetrace už lze přistoupit k realizaci nové omítky. 

Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Místo penetrace můžete využít jako první vrstvu na zdivo podhoz. Tzv. cementový špric je směs vody, cementu a písku, která na zdivu vytvoří tenkou, hrubou vrstvu, na kterou se následně jádrová omítka lépe přichytí.

Nezávazná poptávka - nahození omítek


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů