Účel omítek je hlavně estetický. Slouží k zakrytí instalací ve zdivu a zejména jádrová omítka tvoří základní vrstvu pro vyrovnání všech nerovností. Může mít tloušťku i několik centimetrů. Omítky mohou mít i další funkce, například tepelně izolační, protipožární nebo v případě vlhkého zdiva sanační. Nejoblíbenějším způsobem je míchání jádrové omítky svépomocí tradičním způsobem, proto jsme pro vás připravili návod na to, jak namíchat jádrovou omítku.
Co si připravit pro míchání jádrové omítky
Nejprve potřebujete vědět, jaká omítka je pro vaši stavbu nejvhodnější o podle toho si nachystat suroviny. V zásadě budete potřebovat:
- Velmi jemný říční nebo kopaný písek
- Hašené vápno nebo vápenný hydrát
- Cement
- Vodu
Před samotnou prací si nachystejte následující nářadí:
- kýbl, kolečka, nebo bubnovou míchačku na míchání
- kýbl na vodu
- elektrické míchadlo (upevnit jej můžete do běžné vrtačky a ulehčí vám práci), ale namíchat omítku můžete i ve stavební míchačce
- lopatu

Poměr lopat – jádrová omítka
Vybrané suroviny podle typu omítky je nutné smíchat v určitém poměru tak, aby výsledkem byla plastická směs, která se bude snadno nanášet na stěnu, a hlavně nebude odpadávat. Nesmí být příliš řídká, aby nestékala, ale ani příliš hustá, aby neodpadávala. Špatná konzistence směsi může také při vysychání a tvrdnutí vytvářet trhliny.
Jádrová omítka vápenocementová se skládá z cementu, hašeného vápna a písku, vápenná omítka se míchá bez použití cementu.
Nezávazná poptávka
Poměr lopat pro namíchání jádrové omítky vápenocementové je:
1:1:3–1:1:5, neboli 1 lopata cementu, 1 lopata hašeného vápna a 3–5 lopat písku.
Poměr lopat pro namíchání jádrové omítky vápenné je:
1:3, neboli 1 lopata hašeného vápna a 3 lopaty písku
Jakmile máte hotovou jádrovou omítku, na řadu přichází štuková, jinak řečeno fajnová omítka.
Kolik vody použít na jádrovou omítku
Vlastní hustota směsi je dána množstvím vody, bohužel však její dávkování nelze jednoznačně stanovit, protože závisí na mnoha faktorech. Nejdůležitějším je vlhkost písku. Jestliže jej skladujete venku, bude mít váš písek při deštivém počasí logicky větší obsah vody než při práci uprostřed parného a suchého léta. A právě množství vody v písku zásadním způsobem ovlivňuje konzistenci jádrové omítky a objem přidávané vody, proto nezbývá, než dávkovat vodu postupně a vyzkoušet.
Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Míchání jádrové omítky
Neméně důležitou částí celé přípravy je vlastní míchání. Směs promíchejte opravdu důkladně, v žádném případě totiž nesmí obsahovat hrudky cementu, vápna nebo písku. Pokud použijete stavební míchačku, doporučená doba pro dostatečné promíchání je 3 minuty.
Jádrovou omítku máte namíchanou, nyní máme pro vás připraven návod na omítání ve 3 krocích – příprava podkladu, omítání, omítání rohů, štuková omítka.