Vnitřní štuková omítka – postup

Štukovou omítkou se označuje vrchní jemná (pohledová) část omítky, přičemž zrnitost maltové směsi je maximálně 1,5 mm. Štuková omítka se natahuje ve velmi tenké vrstvě, větší frakce písku by znesnadňovala konečnou úpravu štukové omítky.

Štuková omítka (lidově nazývaná fajnová omítka) se natahuje na jádrovou omítku, a to pomocí ocelového, nebo plastového hladítka. Příprava štukové omítky je jednoduchá. Prodávají se totiž již namíchané pytlované směsi, které stačí v předepsaném poměru rozmíchat s vodou, a to buď v míchačce, nebo v kýblu pomocí elektrického míchadla.

Podklad pod štukovou omítku

Podklad pro nanášení štukové omítky musí být pevný, rovný, soudržný, zbavený prachu. Povrch by neměl být hydrofobní (neměl by odpuzovat vodu), neměl by být též zmrzlý, a aby byla omítka dokonale rovná, měl by být pokud možno rovný. Štuková omítka neumožňuje markantní vyrovnání podkladu. To je však jiná kapitola, rovinatostí podkladu je třeba se zabývat při omítání stěny jádrovou omítkou.

Před samotným omítáním stěny štukovou omítkou je vhodné stěnu navlhčit, aby došlo k dobrému propojení dvou vrstev omítek a aby suchá jádrová omítka neodebírala vodu štukové omítce. Štukovou omítku lze aplikovat při teplotě od +5 °C do +30 °C.

Štuková omítka a postup omítání

Omítka se nanáší v tloušťce 1 – 2 milimetry. Po natažení omítky je nutné zabránit jejímu nadměrně rychlému vysychání. V místnosti by tedy neměl být průvan a na omítku by pokud možno nemělo dopadat přímé sluneční záření. Aby bylo docíleno dokonale rovné plochy, štuková omítka se natahuje od spodu nahoru a poté se hladítkem srovnává dlouhými tahy všemi směry. Při nanášení omítky na stěnu je třeba hladítko držet pod úhlem cca 30 – 45 °.


Nahození omítky - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Čerstvě nanesená štuková omítka však prozatím není zcela hladká. Místy se objevují hnízda a stopy po tažení hladítka. Tyto drobné nerovnosti se opraví molitanovým hladítkem, lidově nazývaným filcem. Štuková omítka se nechá chvíli zatuhnout, poté se ve vodě namočeným hladítkem „filcuje“ krouživými pohyby, dokud není povrch omítky dokonale hladký. Nesmí se to však přehnat, jinak se můžete prodřít až na jádrovou omítku.

Vnitřní omítka je hotová, před nanesením nátěru je však potřeba nechat stěnu vyschnout. Každý milimetr tloušťky omítky schne cca 1 den. Štuková omítka tedy schne minimálně 2 – 3 dny, lepší je však počkat déle.

Typy štukových omítek

Štukové omítky jsou vápenné, vápennocementové, sádrové a cementové. Sádrová štuková omítka není vhodná do vlhkých prostor, vápenná štuková omítka se hodí na vlhké stěny a vápennocementová omítka se hodí jak pro vnitřní, tak pro venkovní použití. Více o typech omítek se dozvíte v článku Vnitřní omítky svépomocí.

Kalkulace ceny omítek

Nezávazná poptávka - nahození omítek


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů