Co jsou to pavlače a k čemu slouží?

Pavlač je část konstrukce městské stavby sloužící jako přístup k jednotlivým bytům ve stejném podlaží budovy. Je předsazená před nosnou zeď před průčelí budovy. Domy s pavlačemi se u nás začaly stavět již v 19. století při stavbě bytových domů převážně pro sociálně slabší třídu (dělníky). Důvodem stavby a využití pavlačí byla primárně úspora nákladů při stavbě domů, které neměly mít reprezentativní charakter. Byty v pavlačových domech byly většinou malé (20-30m2) a často mívaly společné sociální zázemí (koupelnu, WC), které využívalo více domácností na stejném patře. Pavlače nahrazovaly vnitřní chodbu domu, která ve stavbách tohoto typu není.

Pavlačové domy je možné vidět v některých starších českých hraných filmech, kde hrály důležitou až klíčovou roli v komunikaci mezi sousedy.

Typy pavlačí

 • pavlačové domy (od společného schodiště přístup do jednotlivých pavlačí na každém patře domu)
 • pavlačové dvory (dvory domů obklopené pavlačemi)
 • pavlačové tribuny (hudební kúry v kostelech, často podél obvodových zdí kostela)
 • historické stavby (arkády renesančních zámků, pavlače v hradních palácích apod.)
 • interiérové pavlače (málo časté)
Pavlače najdete i u moderních apartmánových domů.
Pavlače najdete i u moderních apartmánových domů.

Výhody a nevýhody pavlače

Mezi výhody využívání pavlačí patří rozhodně nízká pořizovací cena, prostor pro „společenské setkávání“ se sousedy, přímý přístup z otevřeného prostředí do samotného bytu. Nevýhodami byla naopak ztráta soukromí, nižší společenský status bydlení v pavlačovém domě, společné sanitární zázemí (koupelna/WC) a velký přirozený únik tepla při otevřené pavlači.

Z čeho se pavlače stavěly

Mezi nejčastěji používanými materiály pro stavbu pavlačí patřil beton, dřevo a ocel, případně kombinace těchto materiálů. Statiku pavlačí zajišťovaly vykonzolované konstrukce. V pozdějších letech se pro stavbu pavlačí využívaly železobetonové prvky (desky podlah s přesahem přes nosnou zeď).

Povrch a ohraničení pavlače

Každá pavlač musí mít pochozí podlahu, protože je určena k pohybu osob. V minulosti se často podlaha dělala ze dřeva, časem ji často nahradila dlažba na pevném rovném povrchu. Kraj pavlače byl od začátku ohraničen zábradlím (dřevěné, kovové, laťové) primárně kvůli bezpečnosti osob, které se na pavlači pohybovaly.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pavlač a současnost

V soudobé moderní architektuře se prvky pavlačí vyskytují minimálně, budovy se samostatnými přístupy do jednotlivých bytů či kanceláří se staví naprosto výjimečně. Developeři a novodobí individuální stavitelé dávají přednost modernějším prvkům s větším komfortem a soukromím pro budoucí uživatele, majitele a nájemníky.  Potřebu otevřeného venkovního prostoru dnes zastupují balkony, lodžie a terasy, které odbouraly většinu nevýhod pavlačí a svým uživatelům přinesly vyšší přidanou hodnotu bytu, domu, kanceláře.  

Staré pavlače v některých domech dnes procházejí modernizační proměnou, když je majitelé budov nechávají v rámci rekonstrukce domů zasklít, čímž se pavlač pocitové stává vnitřní součástí domu, byť zůstává i nadále pavlačí. 

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů