Dezinfekce vody ve studni – Savo, Sagen, Chloramin B

Když je domácnost napojena na vodovodní řad, míří do bytu nebo domu voda, která by měla být zdravotně nezávadná. Je nejenom zbavená mechanických nečistot, ale samozřejmě také chemicky ošetřena. Dezinfekce vody by se neměla podceňovat ani v případě, kdy odebíráte vodu z vlastní studně. Jak na to? Podívejte se s námi na všechna důležitá fakta.

Jak často dezinfikovat studnu?

Jde o poměrně zapeklitou otázku. Nelze říci přesný časový horizont. Pokud jde o kompletní vyčištění studně, tak je doporučováno realizovat tento postup zhruba jednou za 2 – 3 roky, kdy se provádí tzv. šoková dezinfekce vody. Preventivně se dezinfekce dávkuje dle doporučení výrobce, zpravidla 1 – 2 x ročně.

Ideální je nepodceňovat chemické ošetření studniční vody v případech, kdy:

  • Voda nemá takové vlastnosti, jako by měla mít (je zakalená, zapáchá)
  • Hrozila kontaminace vlivem hnojení, dešťů a dalších vlivů (do studny natekla dešťová voda, která naplavila bahno a organické nečistoty)
  • Je cílem udržovat vodu dlouhodobě chemicky ošetřenou

Vliv může mít ale i hloubka nebo typ studny, ale i četnost používání. Dezinfekce vody ve studni má s ohledem na termíny mnoho různých specifik, které je třeba zohlednit.

TIP: Pokud si nejste jistí zdravotní nezávadností vody ze studny, nechte provést mikrobiologický rozbor vody. Ten nabízí různé laboratoře či Krajská hygienická stanice.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Základem je dezinfekce studny, která bude průběžná

Průběžná dezinfekce zamezí tomu, aby byla dlouhodobě používána voda s nevhodnými vlastnostmi, což by mohlo mít negativní vliv na lidské zdraví. První možností je využití známého produktu, kterým je Savo. To se dnes používá třeba i na čištění bazénů a při správném dávkování je zcela nezávadné. Upravit vodu ve studni lze tak, že se do ní nalije množství zhruba 15 – 20 ml přípravku na jeden krychlový metr vody. Savo se rozmíchá samostatně ve vodě v kbelíku a poté se nalije do studně. Zde se nechá 30 – 60 minut působit. Po této době je dezinfekce vody hotova a účinné látky přípravku jsou rozložené. Vodu tak lze bez obav pít.

Druhou doporučenou možností je takzvaný Sagen. Ten je považován za látku účinnější, ale nebezpečnější. Účinnou látkou je v tomto případě stříbro. Důležité je především dodržet doporučené dávkování a poté vodu nepoužívat minimálně 48 hodin, lépe však 72 hodin. Pokud žije v domácnosti malé dítě, není vhodné produkt vůbec využívat. I proto se tento produkt hodí spíše k jednorázovému čištění, tedy k takzvané šokové dezinfekci, na kterou se zaměříme níže.

Třetí variantou je prášek označovaný jako Chloramin B. I tady mluvíme hlavně o využití vlastností, které mají drahé kovy. Tento prášek se hodí především na dezinfekci samotných stěn studny. Opět však pozor na možnou vyšší kontaminaci, která by mohla být i životu nebezpečná.

Dalším důležitým krokem je takzvaná šoková dezinfekce vody ve studni

Šoková dezinfekce vody ve studni je charakteristická tím, že se speciální produkty určené na čištění studní využívají v mnohem vyšší koncentraci. Voda ve studni se tím stává pro domácnost nepoužitelnou.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Proto má tato dezinfekce studny svá pravidla. Je založena na tom, že se použije silná dávka, kterou je třeba nechat působit, čímž dojde k rozložení různých usazenin, ale i odstranění mnoha nežádoucích látek na stěnách, nebo na dně studny. Poté je třeba kalovým čerpadlem vodu ze studně kompletně odčerpat. Teprve obnovená hladina může být bez obav používána.

TIP: Před aplikací šokové dávky dezinfekce je nutné studnu kompletně vyčistit. Vyčistěte dno studny od nanesených usazenin, odstraňte veškerý naplavený materiál a mechanicky vyčistěte stěny studny. Podrobně se čištěním studny zabýváme v článku Jak vyčistit studnu.

Do popředí se dostávají i moderní formy

Dezinfekce vody však může proběhnout i mimo studnu, a to s využitím moderních metod a technologií bez přidání chemie. Na mysli máme unikátní UV lampy, které se mohou používat také u zahradních bazénů. Taková lampa je následně instalována přímo do vodovodního potrubní a tak dezinfikuje vodu mířící ze studně do domácnosti. Touto cestou lze celkem efektivně nahradit tradiční metody.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů