Gabion – drátěný sypaný plot

soutez

Gabion je drátěná konstrukce, která se vyplňuje kamenivem. Nachází tak nejčastěji široké uplatnění při stabilizaci svahů, břehů nebo při stavbě sypaného plotu. Kromě technické stránky se však gabiony nabízí i jako vkusný architektonický doplněk v zahradách nejen rodinných domů, ale i ve městech.

Gabion v kombinaci s kamenivem, dřevem a zelení vypadá velmi zajímavě a oživí vzhled většiny pozemků. Pokud chcete gabiony oživit, můžete zvolit různé popínavé rostliny.

Využití gabionu

Gabion nemusí sloužit jen při stabilizaci svahů, ochraně pat sloupů mostů nebo dokonce jako obklad budov. Velmi oblíbené jsou gabionové ploty či zídky. Sypaný gabionový plot vypadá velmi vkusně, zvlášť když se zkombinuje se dřevem. Můžete se také nechat inspirovat šikovnými kutily a vytvořit si například stylové kamenné schody či sezení na zahrádce. Skvěle pak také vypadá gabionové ohniště či gril. Pokud se vám nelíbí kamenná výplň, můžete uchvátit své sousedy na chatě stylovým gabionovým plotem s dřevěnou výplní.

Skládaný a sypaný gabion
Stavba gabionového plotu – kombinace skládaného a sypaného gabionu

Gabionové sítě

Hlavní konstrukcí gabionu tvoří jeho síť tvarovaná do kvádru či krychle. Velikost koše je nejčastěji 100 x 50 x 50 centimetrů, avšak velikost koše i ok může být individuální.

Nejčastější je využití sítě s oky 10 x 10 centimetrů, avšak gabionové sítě a oka lze upravovat a kombinovat dle vašich požadavků. Ocelový drát, ze kterého je vytvořena síť gabionu, je ideálně ošetřen ochranou proti korozi například pozinkováním.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Plot - IN
O jaký plot máte zájem?
m

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Stěny gabionů jsou pak spojovány buďto za pomocí ocelové spirály, která se v požadované délce jen odstřihne kleštěmi nebo lze využít spony, ke kterým však potřebujete speciální kleště.

Jak se skládají kameny do gabionu?

Do drátěného koše se může vkládat kamenivo s různými druhy frakcí dle vašeho přání. Zde záleží na zvolené velikosti ok gabionové sítě a kameniva. Velikost oka se volí podle zvoleného kameniva. Volba kamene a jeho velikosti je už jen čistě na vás. Můžete zvolit klasickou žulu, štěrk, betonovou drť, lomový kámen nebo dokonce i kusy dřeva. Další možností je použití dvou frakcí, kde se okraje vyskládají například lomovým kamenem a vnitřek gabionu se vysype štěrkem. Po naplnění drátěného koše se pouze přiloží a upevní vrchní síť a je hotovo.

Sypaný gabion v kombinaci s dřevěným plotem
Plotové sloupky ze sypaného gabionu

Stavíte plot z gabionu? Víte, zda se vás týká povinnost vyřídit stavební povolení na stavbu plotu?

Stavba gabionu

Pokud plánujete realizovat vyšší stavbu z gabionu, je vhodné posoudit, na jakém podloží chcete stavět. V méně soudržných zeminách je ideální vybetonovat základ pod gabionovou zdí. Tím se také může prodloužit doba stavby, kvůli nutné stavební přestávce.

Tip: Chystáte se na nový plot? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Počet gabionů se odvíjí podle požadované výšky a plochy, kterou chcete pokrýt.

Gabiony se staví do tvaru košů na místě pomocí šesti ocelových sítí a sponek nebo spirály. Po realizaci konstrukce se koše umístí na připravené místo a následně můžete ihned začít vyplňovat vámi zvoleným kamenivem.

dodavatel

Gabiony je možné také nechat vyhotovit specializovanou firmou.

Stavba plotu – nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Plot
O jaký plot máte zájem?
m

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů