Vyžaduje stavba plotu stavební povolení? | stavimbydlim.cz
Home Zahrada Stavba plotu a brány Vyžaduje stavba plotu stavební povolení?

Vyžaduje stavba plotu stavební povolení?

0

Novelou stavebního zákona č. 183/2006 Sb. došlo od 1. 1. 2018, mimo jiné, ke zjednodušení povolovacího procesu mnoha činností. Jednou z nich je právě i stavba plotu. Vyžaduje tedy nyní stavba plotu povolení či ohlášení stavebnímu úřadu?

Stavba plotu nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavby

Proč tomu tak je? V § 103 odst. 1 stavebního zákona je uvedeno, že stavba oplocení nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu. Pokud tedy stavíte oplocení, není třeba procházet stavebním řízením a čekat několik dní až týdnů na povolení stavby plotu. To však ještě neznamená, že nebudete muset zajít na úřad vyplnit jiný formulář.

stavba plotu povolení - Dřevěný plot s kamennou podezdívkou
Dřevěný plot s kamennou podezdívkou (fotoarchiv stavimbydlim.cz)

Stavba plotu a územní souhlas a rozhodnutí o umístění stavby

V § 79 odst. 2 stavebního zákona je uvedeno, že rozhodnutí stavby ani územní souhlas nevyžaduje stavba opěrné zdi do výšky 1 m nebo oplocení do výšky 2 m, které nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím a které se nacházejí v zastavěném území či v nezastavitelné ploše.

Pokud splníte všechny požadavky, stavbu plotu můžete provést bez vyřizování územního souhlasu a rozhodnutí o umístění stavby. Jestli bude plot vyšší jak 2,0 m nebo bude hraničit s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím, budete muset vyřídit územní souhlas pro stavbu plotu. Pokud bude navíc stavba plotu realizovaná v nezastavěném území či v nezastavitelné ploše, bude třeba vyřídit rozhodnutí o umístění stavby.

TIP pro vás: Stavba dřevěného plotu – návod

Stavba plotu a souhlas souseda

Jistě vás teď zajímá, zda je i po novele stavebního zákona vyžadován souhlas souseda se stavbou plotu. Souhlas souseda je třeba, ale pouze v některých případech. Pokud stavba plotu dle § 79 odst. 2 stavebního zákona nevyžaduje vyřízení územního souhlasu či rozhodnutí o umístění stavby, souhlas souseda se stavbou plotu není vyžadován.

I když není souhlas souseda vyžadován, je vhodné se sousedem domluvit a získat jeho ústní souhlas se stavbou plotu. Předejdete tím nepříjemným sousedským sporům.