Grafický beton

nacenění

Beton. Při tomto slově se snad každému vybaví unylé, šedé, jednotvárné plochy, masa hmoty, levného stavebního prvku a jeho nevhodného použití. Málokdo by asi řekl, že se mu beton líbí. Existuje ovšem i takové použití betonu, které je hned na první pohled odlišné od betonu, jaký běžně známe z praxe. Jde o tzv. pohledový neboli grafický beton.

Nejde o novinku, ale o málo známé použití betonu, které v Česku není vůbec běžné. V česku byl poprvé použit v roce 2008. Používá se na prefabrikované díly, které se dále používají na samotné stavbě, jde především o fasádní díly, stěny či zídky a dlažbu, uplatnění nachází také v interiéru.

S grafickým beton přišel jako první finský architekt Samuli Naamanka, již v roce 2004. Ten aplikoval membránu se vzorem na díl betonu, pomocí které se na betonový dílec otiskne vzor. Jde o metodu zpomalování tuhnutí. Membrána se po zatuhnutí betonu sejme a beton se vymyje pomocí proudu vody pod tlakem, což vede ke zviditelnění vzoru, jelikož vymytý vzor získá jiný odstín než zbytek dílce.

Grafický beton se zhotovuje ve výrobních halách, jako předem prefabrikované kusy betonu. Díky membráně, která se na beton otiskuje, je možné použít buď již předem připravené vzory, kterých je v nabídce firem velká spousta, nebo se dá na beton otisknout vlastní motiv, díky čemuž získávají designeři naprosto volnou ruku ve své tvorbě. Betonové prvky vyrobené tímto způsobem se dají použít i v zahradních realizacích.

Jeho použití u nás stále není masivní, proto si grafický beton můžeme užít jako něco velmi zajímavého, co oživí i obyčejnou fasádu.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Vzor, který se na beton otiskuje, je většinou tlustý pouze 1 mm. Beton je možné i dobarvit, či použít jinou frakci kameniva při jeho výrobě.

Specializované firmy vám dokáží nacenit, kolik Vás beton bude stát, záleží na tloušťce panelů, celkové ploše betonu, a na vzoru, který se bude na panel tisknout, tedy přesně jde o to, kolik plochy se bude vymývat.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - obecná-min