leaderboard

Hrubá stavba domu – její cena a na čem (ne)šetřit

kalkulace_Porfix
kalkulace_Porfix

První fáze stavby neboli pojem hrubá stavba si může každý vysvětlit jinak, není totiž nijak definován normou či projektovou dokumentací. Záleží pouze na dohodě s dodavatelem čili stavební firmou. Každá firma má totiž o hrubé stavbě jinou představu a nabízené práce se tak liší. Některé nabízejí vybudování příček, jiné toto mají jako nadstandardní službu za poplatek. Za hrubou stavbu se zkrátka považuje stavba, do která má základy, nosné zdi a střechu.

Co by měla zahrnovat hrubá stavba?

 • Zemní práce, které souvisejí se založením stavby
 • Základy – základové pasy, základová deska
 • Přípojky inženýrských sítí a rozvody v základech
 • Hydroizolace proti zemní vlhkosti
 • Nosné konstrukce (zdi i stropy)
 • Kanalizace pod základovou deskou
 • Střešní konstrukce a krytina (buď přímo finální krytina, nebo dostatečná hydroizolační vrstva, která odvede vodu)

Některé stavební firmy v hrubé stavbě domu nenabízejí stavbu základové desky, realizaci zateplení nebo schodiště. Je důležité si projít všechny body stavby přímo s vaší firmou a důkladně se nechte informovat, aby se předešlo případnému nedorozumění.

Do hrubé stavby standardně nepatří prvky, které nemají vliv na její stabilitu. Může se tak jednat o otvorové výplně (okna, dveře, garážová vrata), zateplení fasády, ale také stavba vnitřních příček, rozvody instalací, finální povrchy podlah a stěn.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Hrubá stavba - základy, obvodové stěny, střecha
Hrubá stavba je vždy trochu jinak definovaná. Zpravidla je tvořena základy domu, obvodovými stěnami a střešní konstrukcí.

Hrubá stavba – kdy začít s pracemi?

Klasicky se dokončuje hrubá stavba zastřešení před zimou, aby mohla přes zimu tzv. vymrznout. V tuto dobu se začíná stavba temperovat a měly by se realizovat vnitřní rozvody.

V dnešní době se však mokré procesy omezují na minimum (např. nahrazování malty za pěnu) nebo se dokonce stále častěji realizují domy montované (dřevostavby, ale i montované betonové domy).

V obou případech se doporučuje nechat stavbu vymrznout, aby se nosné zdivo zpevnilo, čímž předejdete vzniku trhlin a následné nákladné opravě.

Cena hrubé stavby domu

Hrubá stavba zabere přibližně třetinu až polovinu vašeho rozpočtu na dům. Záleží na vybraných materiálech, typu a energetické náročnosti stavby. Také velkou položkou v rozpočtu je práce, ať už přímo vaše vlastní nebo právě stavební firmy, která staví hrubou stavbu na klíč.

Určitě počítejte s tím, že vás 1 m² podlahové plochy finální stavby bude stát v rozmezí 10 – 25 000 Kč/m², podle typu terénu (svažitosti pozemku, základových poměrů, typu podloží), energetické náročnosti a použité technologie.

Hrubá stavba - budování základů domu a inženýrských sítí
Jednou z prvních fází hrubé stavby je vybudování základů domů a inženýrských sítí, tedy kanalizace, plynovovu, vodovodu a elektroinstalace.

Pokud bychom cenu hrubé stavby přepočetli na objem obestavěného prostoru, cena by vycházela na 3 000 – 6 000,-Kč/m3 obestavěného prostoru. Cena však může být i vyšší. Konkrétnější čísla bez projektové dokumentace stanovit nelze.

Příklad v rozdílech cen hrubé stavby:

kalkulace_Porfix
kalkulace_Porfix
 • Obvodové stěny hrubé stavby z klasických cihelných tvárnic 248 x 500 mm. Spotřeba 16 ks/m2, celková cena 1300,-Kč/m2 plochy stěny.
 • Hrubá stavba vyzděná z cihelných tvárnic s výplní z minerální vaty 248 x 500. Spotřeba 16 ks/m2, celková cena 2500,-Kč/m2 plochy stěny.

Na názorném příkladu lze vidět, že ceny zdicího materiálu se razantně liší. Cena obyčejných tvárnic je 1300,-Kč/m2 plochy stěny, zatímco cena tepelně-izolačních tvárnic s výplní z minerální vaty je o 90 % vyšší – 2500,-Kč/m2 plochy stěny. Pokud stavíte hrubou stavbu s celkovou plochou obvodových stěn 150 m2, rozdíl v ceně je 180 000,-Kč.

Celková cena stavby je také ovlivněna místem stavby. Pokud budete stavět například v Praze a jejím okolí, cena poněkud vyšší než v jiných krajích ČR.

Hrubá stavba - základy domu ze ztraceného bednění
Základy domu jsou součástí hrubé stavby. Jejich cena se odvíjí od typu podloží, svažitosti pozemku a jiných základových poměrů.

Pro příklad uvádíme orientační seznam etap hrubé stavby s cenami:

Dům se zastavěnou plochou 100 m².

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Hrubá stavba – etapa Cena
Zemní práce Odvíjí se od terénu a firmy, zhruba 100 000 – 250 000 Kč
Základová deska a hydroizolace 250 000 – 500 000 Kč
Obvodové zdivo + věnce + překlady 400 000 – 700 000 Kč
Střecha – krov + střešní krytina 300 000 – 600 000 Kč
Celkem 1 050 000 – 2 050 000 Kč

Celková cena prací záleží na tom, zda využijete jen firmu, jestli stavíte i svépomocí nebo si najmete zkušeného dělníka (cca 35 000 Kč na měsíc, ale může se lišit).

Stropní konstrukce z nosníku a vložek je součástí hrubé stavby.
Součástí hrubé stavby jsou nosné konstrukce, tedy i stropy. Na fotce lze vidět stavbu stropů z nosníku a keramických vložek.

Čím se může hrubá stavba prodražit?

Pokud toužíte po originální stavbě s atypickými prvky, musíte také počítat s prodražením hrubé stavby z důvodu složitosti ale také statické náročnosti. Nejen originalita, ale také praktičnost, jako například patrové a podsklepené stavby, vás budou stát větší peníze. Bohužel na pozemku možná najdete také faktory, které není možné eliminovat. Mezi které patří svažitost parcely a složitost zakládání podle geologických poměrů na daném území. Podmáčený pozemek bude vyžadovat vybudování drenážního systému, zakládání na neúnosném podloží bude vyžadovat naddimenzované základy atd.

Doporučuje se zvolit jeden stavební systém a přesně jeho technologické postupy dodržovat. Pokud je to možné, vyhněte se levným stavebním materiálům, jejichž nabídka neobsahuje komplexní prvky.

Jak se dá na hrubé stavbě ušetřit?

Rozhodně není vhodné šetřit na kvalitních materiálech a dodržení technologických postupů. Raději šetřete tak, že některé úkony zvládnete svépomocí. K tomu je však třeba určitá fyzická zdatnost, a hlavně znalosti z tohoto oboru. Tento krok tedy dobře zvažte nebo si nechte poradit od specialistů, aby vás snaha o úspory nedovedla k opačnému výsledku.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - obecná-min