Hrubá stavba domu – její cena a na čem (ne)šetřit

První fáze stavby neboli pojem hrubá stavba si může každý vysvětlit jinak, není totiž nijak definován normou či projektovou dokumentací. Záleží pouze na dohodě s dodavatelem čili stavební firmou. Každá firma má totiž o hrubé stavbě jinou představu a nabízené práce se tak liší. Některé nabízejí vybudování příček, jiné toto mají jako nadstandardní službu za poplatek. Za hrubou stavbu se zkrátka považuje stavba, do která má základy, nosné zdi a střechu.

Co by měla zahrnovat hrubá stavba?

 • Zemní práce, které souvisejí se založením stavby
 • Základy – základové pasy, základová deska
 • Přípojky inženýrských sítí a rozvody v základech
 • Hydroizolace proti zemní vlhkosti
 • Nosné konstrukce (zdi i stropy)
 • Kanalizace pod základovou deskou
 • Střešní konstrukce a krytina (buď přímo finální krytina, nebo dostatečná hydroizolační vrstva, která odvede vodu)

Některé stavební firmy v hrubé stavbě domu nenabízejí stavbu základové desky, realizaci zateplení nebo schodiště. Je důležité si projít všechny body stavby přímo s vaší firmou a důkladně se nechte informovat, aby se předešlo případnému nedorozumění.

Do hrubé stavby standardně nepatří prvky, které nemají vliv na její stabilitu. Může se tak jednat o otvorové výplně (okna, dveře, garážová vrata), zateplení fasády, ale také stavba vnitřních příček, rozvody instalací, finální povrchy podlah a stěn.

Hrubá stavba - základy, obvodové stěny, střecha
Hrubá stavba je vždy trochu jinak definovaná. Zpravidla je tvořena základy domu, obvodovými stěnami a střešní konstrukcí.

Hrubá stavba – kdy začít s pracemi?

Klasicky se dokončuje hrubá stavba zastřešení před zimou, aby mohla přes zimu tzv. vymrznout. V tuto dobu se začíná stavba temperovat a měly by se realizovat vnitřní rozvody.

V dnešní době se však mokré procesy omezují na minimum (např. nahrazování malty za pěnu) nebo se dokonce stále častěji realizují domy montované (dřevostavby, ale i montované betonové domy).


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

V obou případech se doporučuje nechat stavbu vymrznout, aby se nosné zdivo zpevnilo, čímž předejdete vzniku trhlin a následné nákladné opravě.

Cena hrubé stavby domu

Hrubá stavba zabere přibližně třetinu až polovinu vašeho rozpočtu na dům. Záleží na vybraných materiálech, typu a energetické náročnosti stavby. Také velkou položkou v rozpočtu je práce, ať už přímo vaše vlastní nebo právě stavební firmy, která staví hrubou stavbu na klíč.

Určitě počítejte s tím, že vás 1 m² podlahové plochy finální stavby bude stát v rozmezí 10 – 25 000 Kč/m², podle typu terénu (svažitosti pozemku, základových poměrů, typu podloží), energetické náročnosti a použité technologie.

Hrubá stavba - budování základů domu a inženýrských sítí
Jednou z prvních fází hrubé stavby je vybudování základů domů a inženýrských sítí, tedy kanalizace, plynovovu, vodovodu a elektroinstalace.

Pokud bychom cenu hrubé stavby přepočetli na objem obestavěného prostoru, cena by vycházela na 3 000 – 6 000,-Kč/m3 obestavěného prostoru. Cena však může být i vyšší. Konkrétnější čísla bez projektové dokumentace stanovit nelze.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Příklad v rozdílech cen hrubé stavby:

 • Obvodové stěny hrubé stavby z klasických cihelných tvárnic 248 x 500 mm. Spotřeba 16 ks/m2, celková cena 1300,-Kč/m2 plochy stěny.
 • Hrubá stavba vyzděná z cihelných tvárnic s výplní z minerální vaty 248 x 500. Spotřeba 16 ks/m2, celková cena 2500,-Kč/m2 plochy stěny.

Na názorném příkladu lze vidět, že ceny zdicího materiálu se razantně liší. Cena obyčejných tvárnic je 1300,-Kč/m2 plochy stěny, zatímco cena tepelně-izolačních tvárnic s výplní z minerální vaty je o 90 % vyšší – 2500,-Kč/m2 plochy stěny. Pokud stavíte hrubou stavbu s celkovou plochou obvodových stěn 150 m2, rozdíl v ceně je 180 000,-Kč.

Celková cena stavby je také ovlivněna místem stavby. Pokud budete stavět například v Praze a jejím okolí, cena poněkud vyšší než v jiných krajích ČR.

Hrubá stavba - základy domu ze ztraceného bednění
Základy domu jsou součástí hrubé stavby. Jejich cena se odvíjí od typu podloží, svažitosti pozemku a jiných základových poměrů.

Pro příklad uvádíme orientační seznam etap hrubé stavby s cenami:

Dům se zastavěnou plochou 100 m².

Hrubá stavba – etapa Cena
Zemní práce Odvíjí se od terénu a firmy, zhruba 100 000 – 250 000 Kč
Základová deska a hydroizolace 250 000 – 500 000 Kč
Obvodové zdivo + věnce + překlady 400 000 – 700 000 Kč
Střecha – krov + střešní krytina 300 000 – 600 000 Kč
Celkem 1 050 000 – 2 050 000 Kč

Celková cena prací záleží na tom, zda využijete jen firmu, jestli stavíte i svépomocí nebo si najmete zkušeného dělníka (cca 35 000 Kč na měsíc, ale může se lišit).

Stropní konstrukce z nosníku a vložek je součástí hrubé stavby.
Součástí hrubé stavby jsou nosné konstrukce, tedy i stropy. Na fotce lze vidět stavbu stropů z nosníku a keramických vložek.

Čím se může hrubá stavba prodražit?

Pokud toužíte po originální stavbě s atypickými prvky, musíte také počítat s prodražením hrubé stavby z důvodu složitosti ale také statické náročnosti. Nejen originalita, ale také praktičnost, jako například patrové a podsklepené stavby, vás budou stát větší peníze. Bohužel na pozemku možná najdete také faktory, které není možné eliminovat. Mezi které patří svažitost parcely a složitost zakládání podle geologických poměrů na daném území. Podmáčený pozemek bude vyžadovat vybudování drenážního systému, zakládání na neúnosném podloží bude vyžadovat naddimenzované základy atd.

Doporučuje se zvolit jeden stavební systém a přesně jeho technologické postupy dodržovat. Pokud je to možné, vyhněte se levným stavebním materiálům, jejichž nabídka neobsahuje komplexní prvky.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Jak se dá na hrubé stavbě ušetřit?

Rozhodně není vhodné šetřit na kvalitních materiálech a dodržení technologických postupů. Raději šetřete tak, že některé úkony zvládnete svépomocí. K tomu je však třeba určitá fyzická zdatnost, a hlavně znalosti z tohoto oboru. Tento krok tedy dobře zvažte nebo si nechte poradit od specialistů, aby vás snaha o úspory nedovedla k opačnému výsledku.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů