Kolik stojí kubík betonu – cena betonu dle pevnostní třídy

Beton neboli umělý kámen, je základní stavební surovinou. Používá se při lití základů, příjezdových cest, schodů, ulic a dopravní infrastruktury. Kubík betonu stojí v průměru 3 000 Kč i s dopravou. Cena se ale často lišší podle výrobce a pevnostní třídy betonu. Více se dozvíte v dnešním článku.

Kolik stojí kubík betonu míchaný svépomocí

Podomácku vyrobený beton se připravuje z cementu, písku frakce 0/4 a štěrku frakcí 4/8 nebo 8/16 mm v poměru 1:2:4. Všechny tyto suroviny jsou snadno dostupné a poměrně levné. Přesnými cenami už jsme se zabývali v jiném článku, kubík betonu připraveného svépomocí nám vyšel zhruba na 1 600 Kč. To znamená, že betonování podlahy v malé garáži 5×5 metrů stojí zhruba 4 000 Kč. Více v tomto článku.

Nicméně, při výpočtu nákladů berte v potaz, že míchat beton doma je pracné, časově náročné a pokud to děláte poprvé, může se stát, že beton nebude mít potřebnou kvalitu. Tyto nevýhody se sice ještě dají obejít koupí předpřipravených pytlovaných směsí, nicméně u těch stojí kubík zhruba 7 000 Kč, což je podstatně dražší.

Beton namíchaný svépomocí se proto hodí spíše pro kutilské projekty, případně pro betonování schodů, nebo podlah s menší plochou.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Beton - IN

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Tip: Pokud potřebujete beton například na osazení sloupků plotu či betonování podlahy, bude se vám hodit suchý beton, který potřebuje méně záměsové vody.

Kolik stojí kubík betonu
Kubík betonu stojí průměrně okolo 3 000 Kč včetně dopravy. Cena se liší v závislosti na pevnostní třídě betonu, vzdálenosti dopravy, ale také na tom, jak dlouho a do jakých míst se beton ukládá.

Kolik stojí kubík betonu z betonárky

U velkých projektů se vždy vyplatí nechat si beton dovézt. Celý proces se tím značně urychlí, zaručenou máte i normovanou kvalitu směsi.

Cena kubíku betonu se lišší podle výrobce, obecným kritériem pro výběr ale bývá jeho pevnostní třída:

Označení pevnostní třídyCena za m3 betonu bez dopravy
B5Okolo 1400 Kč
B7.5Okolo 1500 Kč
B10 (C 8/10)Okolo 1600 Kč
B13,5Okolo 1700 Kč
B15 (C 12/15)Okolo 1800 Kč
B20 (C 16/20) – nejčastějšíOkolo 1 900 Kč
B25 (C 20/25)Okolo 2 100 Kč
B28Okolo 2 200 Kč
B30 (C 25/30)Okolo 2 200 Kč
C 30/37Okolo 2 600 Kč
C 35/45Okolo 3 100 Kč
C 45/55Okolo 3 400 Kč
Cena za kubík betonu dle pevnostní třídy betonu.

Při stavbě běžného domu budete pravděpodobně potřebovat třídy od B15 (C 12/15) do B30 (C25/30). Vyšší třídy se využívají především v dopravní a průmyslové infrastruktuře, jako jsou továrny, nebo mosty.

Cena dopravy betonu

Doprava betonu až na stavbu vyjde zhruba na 1 000 Kč. Pro přesný výpočet berte v potaz sazbu za:

Tip: Chystáte se betonovat? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

  • Dovoz (až 25 Kč/km, minimálně 15 Kč)
  • Mytí a údržbu stroje (individuální)
  • Přistavení hadice/vykládka betonu (až 800 Kč/hodina, minimálně 600 Kč)

Celkově se tak cena za kubík betonu v průměru pohybuje okolo 3 000 Kč. Tuto hodnotu ale snadno překročíte, pokud je betonárka daleko, terén stavby je špatně přístupný, nebo bude třeba směs hnát do vyšších pater.

Cena betonu – závěr:

Ačkoliv se zdá, že namíchání betonu svépomocí vyjde levněji, při připočtení vynaložené námahy a problémů se u větších projektů téměř nikdy nevyplatí. Beton si proto raději nechte vždy dovést, i za cenu vyšší sazby. Extrémní důraz klaďte na kvalitu směsi. Podezřele nízká cena se totiž snadno promění v náklady za opravy poškozené konstrukce v budoucnu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - BETON

Section

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů