Suchý beton je suchá betonová směs, ve které je přidáno minimum vody a má sušší „přesýpavou“ konzistenci. Suchý beton se nejčastěji používá pro betonování podlah, ale i pro zabetonování sloupů plotu, obetonování zahradního bazénu či pro osazení obrubníků pro zahradní dlažbu.
Používá se tedy především tam, kde se počítá s tím, že si betonová směs „natáhne“ vlhkost ze země a kde se neočekává obrovské zatížení s nároky na únosnost a pevnost.
Jak namíchat suchý beton?
Pokud byste rádi věděli, jak namíchat suchý beton, nikdo vám to neřekne přesně. Ne proto, že by nechtěl, ale protože je objem vody potřebný pro míchání suchého betonu závislý především na vlhkosti písku. Pro suchý beton se však používá přibližně poloviční množství vody. Pokud budeme uvažovat poměr složek betonu 1:4:2, tedy jedna lopata cementu, 4 lopaty písku frakce 0/4 mm a 2 lopaty štěrku frakce 4/8 nebo 8/16 mm, bude potřeba na jeden pytel cementu (25 kg) přibližně 5 – 8 litrů vody. Na tento odhad se však nelze spolehnout. Pokud totiž budete mít písek uskladněný venku a bude zrovna po dešti, pravděpodobně nebudete potřebovat žádnou vodu pro namíchání suchého betonu.
Záleží také hodně na tom, jakou konzistenci suché betonové směsi potřebujete. Suché betonové směsi se dělí zpravidla na suché drenážní betonové směsi, suché betonové směsi pro podlahy a suché plastické betonové směsi. Voda se do betonové směsi přidává postupně, správného poměru je na stavbě docíleno odhadem a praxí.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Suché pytlované betonové směsi
Suchý beton si můžete namíchat svépomocí z jednotlivých složek (písek, štěrk, cement) anebo můžete pořídit pytlovanou suchou betonovou směs, která je namíchána v přesném poměru z jednotlivých složek. Tuto směs stačí pouze vysypat do míchačky či do koleček a postupným přidáváním vody namíchat suchý beton potřebné konzistence.
Pokud si však betonovou směs mícháte sami, musíte dodržet správný poměr složek betonu. Poměr složek betonu je odvislý od použití betonu. Pokud se jedná o betonovou nosnou konstrukci, beton by měl být kvalitní a na jednu lopatu cementu by měly být maximálně 3 – 4 lopaty štěrku/písku. Pokud se jedná o beton pro vybetonování nenosných konstrukcí, lze počet lopat navýšit až na 6 lopat písku/štěrku.
Cena suché betonové směsi
40 kg pytel suché betonové směsi třídy B20 lze pořídit od 120 Kč do 140,-Kč s DPH. 1 kg suché betonové směsi tedy vyjde cca na 3 – 4,-Kč.
Pokud byste si chtěli suchý beton namíchat svépomocí, budete potřebovat:
-portlandský směsný cement – za 25 kg pytel zaplatíte cca 75 Kč, tedy cca 3 Kč/kg
Tip: Chystáte se betonovat? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
– písek betonářský frakce 0/4 mm – za 1 tunu písku zaplatíte cca 320,-Kč, tedy 0,32 Kč/kg.
– štěrk frakce 4/8 mm – za 1 tunu štěrku zaplatíte cca 500,-Kč, tedy 0,5 Kč/kg
Při poměru složek betonu 1:4:2 namícháte suchou betonovou směs o hmotnosti 7 kg s cenou 3 Kč za cement, 1,2 Kč za písek a 1 Kč za štěrk (celkově tedy 5,2 Kč za 7 kg betonové směsi). Jeden kilogram suché betonové směsi si namícháte za přibližně 70 – 80 haléřů. Ve srovnání s pytlovanou směsí je cena betonové směsi namíchané svépomocí 4 – 5 x nižší.
Výhodou pytlované betonové směsi je však přesný poměr jednotlivých složek, kterého na stavbě nikdy nedosáhnete. Navíc pokud potřebujete pár koleček suchého betonu, nemá cenu kupovat korbu písku a štěrku.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.