Jak namíchat beton – poměr lopat

soutez

Namíchat kvalitní, vysokopevnostní a trvanlivý beton pro výstavbu významných staveb je opravdu věda. Poměry složek betonu jsou předem dány, stejně tak jako způsob a doba míchání betonu. Na míchání betonu svépomocí na stavbě rodinného domu se nevztahují tak přísná kritéria, ale aby beton vydržel a měl požadované vlastnosti, je třeba ctít základní požadavky pro výrobu betonu a především pak jeho správné složení. Jaký je tedy správný poměr lopat? Jaký je optimální poměr cementu v betonu?

Všude možně se lze dočíst o různých poměrech jednotlivých složek betonu, které se pohybují v rozmezí 1:2 – 1:6 (cement:štěrkopísek), příp. 1:2:2  – 1:4:4 (cement:štěrkopísek:štěrk).

Jaký poměr složek betonu je ale ten správný?

Na co bude beton využit?

Poměr složek v betonu se řídí využitím betonu. Vždy záleží na tom, k čemu beton bude sloužit. Pokud na jednu lopatu cementu dáte 2 lopaty štěrkopísku a 2 lopaty písku, získáte kvalitní a pevný beton. Pokud však na jednu lopatu písku dáte 4 lopaty štěrkopísku a 4 lopaty štěrku, budete mít beton chudý (ošizený), který je vhodný na nenosné konstrukce.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Beton - IN

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Vždy tedy záleží na použití betonu. Beton do základů, stropů a jiných nosných konstrukcí by měl být kvalitní a je nutné, aby každé zrnko písku a štěrku bylo obaleno cementem. Toho se docílí dostatečnou dávkou cementu a dostatečně dlouhou dobou mísení betonové směsi. Beton určený pro výplně a jiné nenosné části domu lze mírně ošidit a přidat lopatu písku navíc.

TIP: Pokud potřebujete sehnat autodomíchávač, příp. betonpumpu, zadejte nezávaznou poptávku.

Abychom to tedy shrnuli, tak:

  • Výplňový, chudý beton namíchejte v poměru 1:4:4 (tedy z 1 lopaty cementu, 4 lopat písku a 4 lopat štěrku).
  • Beton standardní kvality, který je vhodný pro běžnou výstavbu namíchejte v poměru 1:3:4 (tedy z 1 lopaty cementu, 3 lopat písku a 4 lopat štěrku), případně 1:2:4 (tedy z 1 lopaty cementu, 2 lopat písku a 4 lopat štěrku).

Jakou frakci písku a štěrku pro mísení betonu použít?

Pro mísení betonu se používá standardně štěrkopísek frakce 0 – 4 mm a štěrk frakce 8 – 16; 16 – 32 a 32 – 64 mm. Jak již bylo zmíněno, každé zrnko písku musí být obaleno cementem. Pokud tedy do betonu dáte větší podíl štěrkopísku frakce 0 – 4 mm, je logické, že bude třeba použít více cementu. Naopak čím hrubší frakce je do betonu přidána, tím méně je potřeba cementu.

Do betonu používejte jen kvalitní písek, ve kterém nejsou příměsi jílů, hlíny a organických nečistot, které do betonu nepatří.

Tip: Chystáte se betonovat? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

TIP: Co je to písek, štěrk, drť a kačírek a jaký je mezi nimi rozdíl?

Kolik vody na beton použít?

Objem vody, který je potřebný pro zamíchání betonu, nelze jednoznačně určit. Vždy záleží na tom, zda je písek a štěrk suchý či mokrý (tedy pokud je skladován venku, nebo uvnitř budovy). Po dešti bývá písek promočený a někdy není vůbec potřeba do směsi přilévat vodu, jelikož betonová směs je tekutá „tak akorát“.

Voda se dávkuje dle toho, jakou konzistenci betonu potřebujete. V některých případech je potřeba řidší směs, která zateče do spár, v jiném případě je potřeba směs hustší (například pro betonování podlahy). Obsah vody se také liší dle objemu kameniva použitého pro výrobu betonové směsi. Čím více suchého písku a štěrku bude použito, tím více vody bude zapotřebí pro hydrataci betonu.  Vždy je tedy dobré dát na začátku mísení betonu méně vody a dále postupně přilévat, dokud beton nedosáhne požadované konzistence.

Pytlované betonové směsi

Domácí výroba betonu z cementu, písku a štěrku je nejlevnější způsob výroby. Pokud však nehodláte míchat beton svépomocí, máte dvě možnosti:

  • Objednat beton v autodomíchávači. Cenově beton vychází o něco dráž, nicméně máte garantované přesné složení a vlastnosti betonu.
  • Koupit si pytlovanou betonovou směs, což také vyjde dráž než míchání betonu svépomocí, nicméně dostanete betonovou směs s optimálním poměrem jednotlivých složek, kterých byste jinak nikdy na stavbě nedosáhli.

Betonové směsi se prodávají v pytlích po 25 kg, někdy i po 30 a 40 kg a v míchačce je stačí pouze smíchat s předepsaným množstvím záměsové vody.

Poměr složek v betonu písek cement štěrk voda
Poměr složek v betonu – štěrk (fotoarchiv stavimbydlim.cz)

Pakliže betonujete menší konstrukci a potřebujete malé množství betonu, bohatě si vystačíte s míchačkou a pytlovanou směsí betonu. Pokud však betonujete větší plochu podlahy či dokonce základovou konstrukci nebo strop podlaží, je lepší objednat autodomíchávač příp. i s betonpumpou. Vlastoručně míchaný beton není vhodné na určité konstrukce používat, jelikož v každé míchačce namícháte beton s mírně odlišnými vlastnostmi a navíc konstrukce bude vlivem delší doby provádění prací nerovnoměrně zrát. To vše má negativní vliv na celkovou kvalitu, pevnost a únosnost betonové konstrukce. Autodomíchávač i betonpumpu můžete nejsnadněji  a nezávazně poptat ZDE.

Kdy je možné betonovat?

Betonovat není možné vždy. Pokud teplota prostředí poklesne pod 5 °C, správně by se nemělo betonovat, jelikož proces hydratace betonu nemusí proběhnout správně, čímž může být narušena životnost, pevnost a trvanlivost betonové konstrukce.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - BETON

Section

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů