Jak namíchat beton?

nacenění

Betonujete základy rodinného domu, terasu, podlahu či plot? Víte, jak správně namíchat beton? Pokud ne, tady je návod.

Jak namíchat beton?
Jak namíchat beton? (zdroj: pixabay.com)

Z čeho beton namíchat

Pro namíchání betonu budete potřebovat minimálně 3 složky  – vodu, písek a cement. Dalšími složkami mohou být různé příměsi a přísady zlepšující zpracovatelnost betonové směsi, které jsou však běžně používány pouze na větších stavbách.

Pro výrobu betonu se standardně používá písek kopaný, štěrk a cement.

Nejčastěji se na stavbách pro výrobu betonu používá písek kopaný frakce 0-4 mm v kombinaci se štěrkem frakce 4-8 a 8-16 mm. Pro lehčené a tepelně-izolační konstrukce je možné použít uměle vyráběné pórovité kamenivo, například Liapor a Keramzit.

Obvyklé pevnostní třídy betonu jsou C12/15; C16/20, nebo C20/25. Třída betonu C20/25 je v mnoha případech vyhovující i pro použití na základy rodinného domu, beton s nižší pevností se hodí na stavbu méně namáhaných betonových konstrukcí. Třída betonu je určena použitým cementem a poměrem cementu, písku a kameniva.

Vodu pro výrobu betonu je možné použít pitnou z vodovodního řadu, ale i z potoka, rybníka a jiného povrchové zdroje vody, nicméně voda musí být čistá a nesmí obsahovat hrubé organické nečistoty.  Voda se přidává v takovém množství, aby byla betonová směs požadované konzistence. Pokud je například beton aplikován do stísněných míst, kde je nutné, aby betonová směs zatekla, konzistence betonové směsi musí být logicky řidší.

Pokud mícháte menší množství betonu, bohatě si vystačíte s míchačkou a pytlovanou betonovou směsí. Pokud však betonujete větší konstrukci (například základy, strop či podlahu), doporučujeme objednat autodomíchávač. Betonová směs je v autodomíchávači míchána vždy v přesném požadovaném poměru a konstrukce tak má v celé ploše stejnou kvalitu, pevnost a únosnost. Při ručním míchání betonu nelze jednak dodržet přesné poměry jednotlivých složek betonu, ale při ukládání betonu dochází také k podstatným časovým prodlevám, které mají vliv na životnost konstrukce. Autodomíchávač ve vašem okolí můžete sehnat například ZDE.

Míchání betonu – poměr písku a cementu

Při výrobě betonu je důležité dodržet správný poměr jednotlivých složek betonu. Standardně se cement, písek a štěrk dává v poměru 1:2:3 – 1:2:4, tedy 1 lopata cementu a 2 lopaty písku a 3 – 4 lopaty štěrku. V některých případech je možné zvýšit obsah štěrku až na 6 lopat, což má však vliv na snížení pevnosti.

Míchání betonu

Beton se míchá buď v míchačce, příp. v menším množství v kolečkách či v kýblu elektrickým míchadlem. V praxi se pro míchání betonu též často používají ocelové hrábě, zednická lžíce a lopata.

Důležité je, aby byla směs opravdu kvalitně promísena. Každé zrnko písku či kameniva musí být obaleno cementovou kaší. V opačném případě se tyto zrnka písku budou časem z betonu drolit. Zpravidla postačí betonovou směs míchat po dobu 3 minut v míchačce.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - BETON

Section

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů