Kvalitní podklad pod podlahovou krytinu je základ. Podklad je možné zhotovit dvěma způsoby – anhydritem či betonovou mazaninou. V tomto článku se zaměříme na to, jak si můžete správně udělat sami betonovou podlahu.
Betonová podlaha je základní vrstva, na kterou se následně pokládají další vrstvy podlahy – tepelná izolace, hydroizolace, nášlapná vrstva (keramická dlažba, PVC, lino). Podklad by tak měl být únosný a především by měl být zcela v rovině, jelikož další vrstvy nedovolují výrazné vyrovnání povrchu, příp. vyrovnání podlahy samonivelační stěrkou je poměrně nákladné.
TIP: Pokud betonujete podlahu ve vyšším patře, pod kterým se nachází obytná místnost, je vhodné udělat tzv. plovoucí podlahu. To spočívá v položení kročejové izolace na nosnou konstrukci stropu, na kterou se následně vybetonuje podlaha. Kročejová izolace je z minerální vaty a eliminuje přenášení hluku a vibrací z podlahy do nosných konstrukcí domu.
Co je k betonování podlahy potřeba?
Pro přípravu a dopravu betonu budeme potřebovat míchačku, lopatu, kolečka a kýbl. Pro urovnání betonové směsi na podlaze budete potřebovat ocelové trubky o průměru cca 2 – 4 cm, (příp. ocelový pásek, nebo dřevěné hranoly), srovnávací hliníkovou lať (může být i dřevěná hoblovaná s rovnými hranami), vodováhu, metr a případně i šlauch váhu či laserovou vodováhu. Pro vyhlazení povrchu betonové podlahy budete potřebovat zednickou lžíci a ocelové či plstěné hladítko.
Podlahy - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Jak se na betonování podlahy připravit?
Především je potřeba řádně připravit podklad, na kterém bude betonová podlaha realizována. Pokud se jedná o rekonstrukci stávající podlahy, povrch by měl být čistý, soudržný a zbavený prachu. Pokud se podlaha dělá kompletně od začátku, je nutné mít připravený štěrkový podsyp ze štěrku frakce 16/32 mm v tloušťce cca 10 – 15 cm.
Dále je potřeba připravit srovnávací rovinu tvořenou ocelovými trubkami, příp. ocelovou pásovinou či dřevěnými hranoly. Horní hrana trubek představuje úroveň (rovinu) horního povrchu podlahy. Tyto trubky musí být tedy v takové výšce, ve které požadujeme horní úroveň betonové podlahy. Podélně se tyto vodicí ocelové trubky umístí ve směru betonáže.
Důležité je, aby vodicí srovnávací trubky byly pevně usazené a během betonáže nedošlo k jejich poškození a deformaci. V opačném případě bude betonová podlaha křivá.
Jak namíchat správně beton?
Pokud nemáte zajištěnou dodávku betonu domíchávačem, betonovou směs jednoduše připravíte v míchačce smícháním vody, písku a cementu v požadovaném poměru. Poměr cementu a písku je standardně 1:4, tedy jedna lopata cementu a čtyři lopaty písku (podrobný návod na přípravu betonu svépomocí naleznete v článku Jak namíchat beton?). Pro míchání betonu se používá kopaný písek frakce 0/4 mm a příp. štěrk frakce 4/8 mm. Voda se přidává v takovém množství, aby směs nebyla ani moc hustá, ani moc řídká. Na jeden pytel cementu obyčejně vystačí cca 15 litrů vody.
Pokud betonujete větší plochu, lze uvažovat o objednání autodomíchávače, příp. můžete beton namíchat dle návodu výše v míchačce. Pokud však betonujete pouze malou plochu, objednání domíchávače se vám nevyplatí, stejně tak kupování korby písku. V tomto případě ideálně využijte pytlované betonové směsi, které jsou již namíchané v přesném poměru a stačí je smíchat pouze s vodou.
Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Jestliže uvažujete o objednání autodomíchávače, zašlete zdarma nezávaznou poptávku pomocí tohoto formuláře a očekávejte cenové nabídky od firem ve vašem nejbližším okolí. Jejich porovnáním můžete ušetřit i několik tisíc korun.
Jak postupovat při betonování?
Při betonování betonové podlahy se postupuje od nejzazšího koutu místnosti, nejlépe směrem ke dveřím. Beton je třeba hutnit, aby byly vyplněny všechny mezery a nevznikaly v betonové desce dutiny. Zhutněný beton je poté možné „strhnout“ pomocí srovnávací hliníkové latě vedené po ocelových trubkách. Tam, kde beton chybí, se betonová směs dohodí lopatou, nebo zednickou lžící a povrch se znovu strhne. Na závěr se povrch betonové podlahy zahladí ocelovým hladítkem, aby byl dokonale rovný.
Jak betonovou podlahu ošetřovat?
Beton zraje standardně několik týdnů, plné pevnosti dosahuje po 28 dnech, avšak pochozí je už během dvou dnů. Během doby jeho zrání je vhodné jej ošetřit, aby nedošlo k praskání betonu nadměrným vysycháním. Pokud je podlaha betonovaná ve vlhkém prostředí při nízké teplotě (do 10 °C), ošetřování není nutné. Nicméně v horkých letních dnech je betonovou podlahu vhodné kropit vodou, nebo přikrýt navlhčenou geotextílií, příp. kartonem. Kropení betonové podlahy vodou je vhodné v době, kdy se na povrchu začínají objevovat suché mapy.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.