Jak dlouho schne samonivelační stěrka?

soutez

Samonivelační stěrka, často označována jako nivelace či stěrkovací hmota je materiál, který slouží k vyrovnání podkladní betonové mazaniny, nebo anhydritové podlahy. Nivelační stěrka je aplikovaná v malé vrstvě zpravidla 1 – 5 mm a vyrovnává tak ty nejmenší výškové rozdíly a nerovnosti v podkladu.

Samonivelační stěrka tak vytváří povrch vhodný pro finální pokládku linolea, keramické dlažby, PVC podlahy a jiných podlahových krytin.

Máme hotovou samonivelační stěrku a jsme připraveni na pokládku finální nášlapné vrstvy. Ovšem každý druh podlahy vyžaduje maximální přípustnou vlhkost podkladu, na který se aplikuje. V opačném případě může dojít ke zvlnění podlahy, odlupování částí podlahy apod.

 Důležitá otázka tedy zní:


Podlahy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy - IN
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Section

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak dlouho schne samonivelační stěrka
Jak dlouho schne samonivelační stěrka (zdroj: Dizainall.com)

Jak dlouho schne nivelace?

Doba schnutí nivelace je závislá na teplotě okolí, vzdušné vlhkosti a tloušťce nivelační stěrky.

Optimální teplota pro zhotovení nivelační stěrky je 15 – 20 °C. Čím vyšší teplota je, tím rychleji stěrka schne. Naopak je tomu u vzdušné vlhkosti. Pokud je vzdušná vlhkost vysoká, stěrka bude schnout déle. Typickým příkladem může být vylévání samonivelační stěrky v období, kdy prší a vzdušná vlhkost je tím pádem vysoká.

Tloušťka nivelační stěrky je také důležitým faktorem. Čím vyšší je vrstva, tím déle vysychá. Rychlost vysychání také ovlivňuje to, jak se v místnosti větrá. Pokud je možné otevřít okna dokořán, vysychání se znatelně urychlí. Musí se ovšem dát pozor na to, aby stěrka nevysychala moc rychle, jinak lze očekávat praskání a dolupování stěrky od podkladu.

Kdy je samonivelační stěrka opravdu suchá?

Jak tedy zjistit, kdy je samonivelační stěrka natolik vyzrálá a suchá, aby na ni bylo možné pokládat podlahovou krytinu či po ní chodit?

Nejlepším způsobem je změření vlhkosti podkladu vlhkoměrem. Firma, která pokládku realizuje, samosebou vlhkost podkladu změří. Pokud si podlahu pokládáte svépomocí a nemáte vlhkoměr, doba schnutí nivelace je zpravidla uvedena na obalu výrobku či v technickém listu.

Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nivelační stěrka schne poměrně rychle. Nivelace je pochůzí po cca 45 minutách až 2 hodinách, pokládka podlahové krytiny je dle typu nášlapné vrstvy možná po 2 – 24 hodinách. Vlhkost podkladu je vždy vhodné měřit u podlahových krytin textilních a dřevěných. Keramickou dlažbu je zpravidla možné pokládat již po několika hodinách. Vždy je ovšem dobré se podívat do technického listu výrobku.

AKTUALIZACE: Pokud jste se do aplikování samonivelační stěrky doposud nepustili a zároveň chcete vyrovnat starou betonovou desku, ve které se vyskytují trhliny, přečtěte si návod na opravu trhlin v betonové podlaze. Pokud by byla trhlina aktivní a neustále se rozevírala, postupem času by se potrhala i stěrka a případně i nášlapná vrtsva (linoleum, PVC, keramická dlažba, apod.)

dodavatel

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů