Jak položit lino svépomocí?

Linoleum, zkráceně lino, je podlahová krytina vyrobená z přírodních materiálů – lněný olej, uhličitanu vápenatého, kalafuny, korkové drtě a dřevité moučky. Jedná se o alternativu PVC podlahové krytiny vyrobenou z obnovitelných materiálů.

Pokud linoleum pokládáte svépomocí, jistě přijde vhod návod, jak při pokládce lina postupovat a na co si dávat pozor.

 

jak položit lino?
Jak položit linoleum svépomocí? (zdroj: forbo.cz)

Příprava podkladu pro pokládku lina

Pro snadnou pokládku linolea je potřeba kvalitně připravit podklad. Ten musí být rovný, suchý, čistý, bez ostrých výstupků a hrbolků, zbavený mastnoty, prachu a hrubých částic.

Podklad by měl mít také maximální tolerovanou vlhkost, která by měla být uvedena v technickém listu výrobku. Pokud je vlhkost vyšší, je potřeba nechat podklad vyschnout, v opačném případě pokládce linolea nic nebrání.

Linoleum se pokládá při teplotě alespoň 18 °C a vlhkosti vzduchu maximálně 70 %.

Pokud je v podlaze zabudované podlahové topení, to by mělo být během pokládky a alespoň 48 hodin před a po pokládce lina vypnuté.

Co je potřeba k položení lina?

K položení lina svépomocí budete potřebovat:

-nůž s rovnou a zahnutou čepelí

-ocelové pravítko

– přítlačný válec

– horkovzdušnou svářečku

– zubovou špachtli

– ruční frézku

– lepidlo

– svařovací šňůry

 

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Jak lino položit?

Před tím, než se na podlahu položí a přilepí první kus lina, je nutné si rozvrhnout rozložení lina v místnosti tak, aby u některého okraje místnosti nezůstal pruh široký pouze pár centimetrů. Podlahová krytina by měla být, pokud možno, vycentrovaná, aby na všech okrajích místnosti byly stejně široké pruhy.

 

Lepení lina

Linoleum se k podkladu nejčastěji lepí. Lepidlo určené k lepení linolea se aplikuje na podlahu ozubenou špachtlí v takovém množství, aby lepidlo bylo rozvrstvené rovnoměrně a při pokládce linolea se nikde nevytlačovalo. Lepidlo se nanáší vždy dle technologického předpisu v technickém listu výrobku, nebo na obalu výrobku. Lepidlo se nanáší na takovou plochu, kterou je podlahář schopný v daném časovém úseku položit. Zatvrdlé lepidlo se těžce odstraňuje.

Při pokládce linolea je potřeba vytlačovat vzduchové bubliny směrem od středu lina k jeho okrajům.

Pokládka lina v rolích je daleko náročnější než pokládka dílců z linolea. Postup pokládky lina je v tomto případě stejný, jako pokládka vinylové podlahy v rolích. Podrobný postup, jak položit vinyl v rolích, je v článku Pokládka vinylové podlahy svépomocí.

 

Svařování lina

Položené role linolea se k sobě navzájem svařují, aby vytvořily celistvý, vodotěsný povrch. Svařování probíhá za použití svařovací šňůry, která se taví horkovzdušnou pistolí. Spoj linolea se poté zahladí frézkou.

 

Ošetření lina

Položené, přilepené a svařené lino je vhodné ošetřit voskovým nátěrem, aby co nejdéle vydrželo. Voskovým nátěrem se zvýší jeho odolnost vůči vlhkosti. Linoleum se voskem ošetřuje pravidelně způsobem uvedeným na obalu výrobku.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů