Jak položit lino svépomocí? | stavimbydlim.cz
Home Bydlení Jak položit lino svépomocí?

Jak položit lino svépomocí?

0

Linoleum, zkráceně lino, je podlahová krytina vyrobená z přírodních materiálů – lněný olej, uhličitanu vápenatého, kalafuny, korkové drtě a dřevité moučky. Jedná se o alternativu PVC podlahové krytiny vyrobenou z obnovitelných materiálů.

Pokud linoleum pokládáte svépomocí, jistě přijde vhod návod, jak při pokládce lina postupovat a na co si dávat pozor.

 

jak položit lino?
Jak položit linoleum svépomocí? (zdroj: forbo.cz)

Příprava podkladu pro pokládku lina

Pro snadnou pokládku linolea je potřeba kvalitně připravit podklad. Ten musí být rovný, suchý, čistý, bez ostrých výstupků a hrbolků, zbavený mastnoty, prachu a hrubých částic.

Podklad by měl mít také maximální tolerovanou vlhkost, která by měla být uvedena v technickém listu výrobku. Pokud je vlhkost vyšší, je potřeba nechat podklad vyschnout, v opačném případě pokládce linolea nic nebrání.

Linoleum se pokládá při teplotě alespoň 18 °C a vlhkosti vzduchu maximálně 70 %.

Pokud je v podlaze zabudované podlahové topení, to by mělo být během pokládky a alespoň 48 hodin před a po pokládce lina vypnuté.

Co je potřeba k položení lina?

K položení lina svépomocí budete potřebovat:

-nůž s rovnou a zahnutou čepelí

-ocelové pravítko

– přítlačný válec

– horkovzdušnou svářečku

– zubovou špachtli

– ruční frézku

– lepidlo

– svařovací šňůry

 

Jak lino položit?

Před tím, než se na podlahu položí a přilepí první kus lina, je nutné si rozvrhnout rozložení lina v místnosti tak, aby u některého okraje místnosti nezůstal pruh široký pouze pár centimetrů. Podlahová krytina by měla být, pokud možno, vycentrovaná, aby na všech okrajích místnosti byly stejně široké pruhy.

 

Lepení lina

Linoleum se k podkladu nejčastěji lepí. Lepidlo určené k lepení linolea se aplikuje na podlahu ozubenou špachtlí v takovém množství, aby lepidlo bylo rozvrstvené rovnoměrně a při pokládce linolea se nikde nevytlačovalo. Lepidlo se nanáší vždy dle technologického předpisu v technickém listu výrobku, nebo na obalu výrobku. Lepidlo se nanáší na takovou plochu, kterou je podlahář schopný v daném časovém úseku položit. Zatvrdlé lepidlo se těžce odstraňuje.

Při pokládce linolea je potřeba vytlačovat vzduchové bubliny směrem od středu lina k jeho okrajům.

Pokládka lina v rolích je daleko náročnější než pokládka dílců z linolea. Postup pokládky lina je v tomto případě stejný, jako pokládka vinylové podlahy v rolích. Podrobný postup, jak položit vinyl v rolích, je v článku Pokládka vinylové podlahy svépomocí.

 

Svařování lina

Položené role linolea se k sobě navzájem svařují, aby vytvořily celistvý, vodotěsný povrch. Svařování probíhá za použití svařovací šňůry, která se taví horkovzdušnou pistolí. Spoj linolea se poté zahladí frézkou.

 

Ošetření lina

Položené, přilepené a svařené lino je vhodné ošetřit voskovým nátěrem, aby co nejdéle vydrželo. Voskovým nátěrem se zvýší jeho odolnost vůči vlhkosti. Linoleum se voskem ošetřuje pravidelně způsobem uvedeným na obalu výrobku.