Pokládka vinylové podlahy svépomocí

soutez

Vinylová podlaha je jedna z nejpoužívanějších podlahových krytin. Je to dáno především vynikajícími vlastnostmi této podlahové krytiny, její příznivou cenou, ale také tím, že díky dnešním možnostem může vinylová krytina vzorem nahradit jakýkoli materiál, jako je dřevo, kámen nebo kov. Pokládka vinylové podlahy je jednoduchá a proto si můžete podlahu položit svépomocí.

Typy vinylových podlah

V podstatě existují 3 různé typy vinylových podlah, které se liší především konstrukcí a z toho vyplývající pokládkou podlahové krytiny. Jedná se o vinylovou podlahu celoplošně lepenou k podkladu, plovoucí vinylovou podlahu a samolepící vinylovou podlahu.

Lepená vinylová podlaha

Pro lepenou vinylovou podlahu se může využít jak vinyl v rolích, tak vinyl v dílcích nebo lamelách. Pokládka vinylu v rolích je pochopitelně rychlejší, pokládka menších dílců a lamel je časově náročnější. Tento způsob pokládky vyžaduje důkladně připravený povrch, který musí být rovný, suchý a čistý bez jakýchkoli nerovností. Na poklad se nanáší speciální lepidlo určené pro lepení vinylové podlahy, do kterého se následně dílce vtisknou. Lepená vinylová podlaha má malou tloušťku, přibližně 2-4 mm.


Podlahy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy - IN
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Section

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Plovoucí vinylová podlaha

Plovoucí podlaha se k podkladu nelepí, ale klade se volně, případně se jednotlivé dílce spojí zámkem. Plovoucí vinylovou podlahu lze dále rozdělit na dvě základní provedení:

vinylové dílce o tl. 4-5 mm, do kterých je vyfrézovaná drážka, díky které do sebe jednotlivé dílce pasují a pouze se při pokládce zaklapnou

vinylové dílce na dřevěném nosiči z HDF desky. Celková tloušťka této podlahové krytiny je cca 10-12 mm, přičemž HDF deska je tlustá 6-10 mm. HDF deska (z anglického High Density Fibreboard) je nejtvrdší dřevovláknitá deska vyrobená z jehličnatých dřevin. Nejčastěji se používá v nábytkářství, své uplatnění však nachází i ve stavebnictví.

Samolepící vinylová podlaha

Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Samolepící vinylová krytina je poslední z variant vinylových podlah. Nabízí velmi jednoduchou a rychlou montáž, avšak investor si za tuto variantu vinylové podlahy musí připlatit. Pokládka spočívá v odstranění ochranného vrstvy samolepící pásky a položení vinylového dílce na podklad.


Čtěte dále: Vlastnosti plovoucích podlah, aneb jak správně zvolit podlahovou krytinu


Přednosti vinylové podlahy

Důvodů, proč je vinylová podlaha tak oblíbená, je více. Je to zejména tím, že podlaha je odolná, nenáročná na údržbu, odolává vlhkosti, je vhodná i pro podlahové topení a jednoduše se pokládá. Vinylová podlaha e i cenově dostupná. Sice nejlevnější podlahovou krytinou není, například keramická dlažba se dá pořídit o 200,- Kč/m2 levněji, na druhou stranu pokládka vinylové podlahy je levnější. Cena je tak ve výsledku přibližně stejná. Kdo chce levnější podlahovou krytinu, může se poohlédnout po laminátové podlaze. V neposlední řadě je velkou výhodou vinylové podlahy možnost prakticky jakéhokoli vzoru. Komu se líbí dřevěná podlaha, ale má strach ohledně její náročné údržby nebo životnosti, si může pořídit vinylovou podlahu v dekoru dřeva. K sehnání jsou i dekory kovu nebo kamene. Jaká podlaha je vhodná do kuchyně se dočtete v článku Jak vybrat podlahu do kuchyně.

Podklad pod vinylovou podlahu

Aby pokládka vinylové podlahy proběhla bez problému a její životnost byla co nejdelší, je nutné dbát na dokonale připravený podklad. Dokonale připravený podklad pod vinylovou podlahou je:

vodorovný – asi nikomu by se nelíbila křivá podlaha. V opačném případě je nutné provést samonivelační stěrku v potřebné tloušťce tak, aby byl podklad dokonale rovný.

suchý – podklad pod vinylovou podlahou musí být suchý, maximální povolenou vlhkost vám sdělí výrobce nebo dodavatel podlahového systému. Vlhký podklad může způsobit nepřilnutí krytiny k podkladu, příp. zvlnění podlahy v budoucnu.

čistý a hladký – případné hrubé nečistoty a výčnělky je potřeba odstranit. Při položení vinylové podlahy tl. 2 – 4 mm může dojít k prokreslení nerovností na podlaze.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Pro dosažení dokonale rovného povrch se standardně využívá samonivelační stěrka. Samonivelační stěrka se aplikuje na nerovný podklad v tloušťce několika milimetrů a vytvoří tak díky svým samonivelačním schopnostem a viskozitě rovný a hladký povrch. Takto připravený povrch je připraven pro pokládku veškerých podlahových krytin, jako je vinyl, linoleum, akrylát, PVC a keramická dlažba.

Pokládka vinylové podlahy

Pokud je podklad pod vinylovou podlahu dokonale připraven, může se začít s pokládkou podlahové krytiny. Ještě před samotnou aplikací podlahové krytiny na podklad je dobré krytinu umístit do místnosti, kde bude položena a nechat ji aklimatizovat, aby se vyloučila možnost zvlnění podlahy vlivem teplotních změn. Doporučená teplota vzduchu v místnosti je alespoň 18 °C.

Volné plovoucí položení vinylové podlahy

Volné položení vinylové podlahy nevyžaduje žádné lepení a jednotlivé vinylové dílce se pouze seříznou na požadovaný rozměr a pokládají na místo určení. Realizace vinylové podlahy se zámkem (systém“click“) je všeobecně nejjednodušší. Podlahové dílce se skládací jeden do druhého s přesahem a spojují se zámkem, který je vyfrézován buď přímo ve vinylovém dílci, nebo v nosné HDF desce.

Plovoucí položení vinylové podlahy v rolích je o něco náročnější, ovšem není to nic složitého. Do místnosti se položí potřebný počet vinylových pásů tak, aby byla pokrytá celá plocha místnosti i s potřebným přesahem po obvodu místnosti, ve výklencích a v rozích. Pásy se přeloží přes sebe s přesahem 5 – 10 cm a posunou tak, aby na pásech navazoval vzor. Pásy je vhodné po nějakou dobu nechat volně položené, aby se aklimatizovaly a odstranilo se pnut pásů.

Následně se pásy mohou v rozích a okolo stěn naříznout a odstranit případné přebytky pásů. Spojovací řez jednotlivých vinylových pásů se provádí tím způsobem, že se místo řezu podloží ocelovým příložníkem, podél kterého se vede řez odlamovacím nožem. Tímto způsobem řezání se docílí velmi pravidelného řezu vhodného pro bezešvé spojení obou pruhů vinylu. Spoj jednotlivých pásů se provede jednostranně lepicí páskou, která se umístí pod pásy tak, aby bylo možné nalepit přesně obě poloviny pruhů. Nejprve se přilepí první polovina pruhu ke středu lepicí pásky, silně se přitiskne a následně se přilepí i druhá polovina pruhu. Šev e vhodné navíc vodotěsně uzavřít. To se provádí speciálním chemickým přípravkem pro svařování za studena, který vyvoláním chemické reakce naleptá pásy a slepí je dohromady. Po obvodu se okraje vinylové podlahy přilepí oboustrannou lepicí páskou.


Čtěte dále: Stále populárnější a oblíbenou podlahou do interiéru se stává kamínková mramorová podlaha. Jaké jsou její přednosti?


Pokládka vinylové podlahy celoplošně lepené

Pokládka celoplošně lepené podlahové krytiny je nejnáročnější. Pro pokládku je potřebná jistá zkušenost a znalost technologického postupu při lepení. Nejenže je potřeba si dobře pokládku rozvrhnout, ale je třeba nanesení správného množství disperzního podlahářského lepidla. To se pak musí nechat po dobu stanovenou návodem pro zpracování odvětrat a poté podlahovou krytinu aplikovat na podklad. Podlahář si tak musí nanést přesně tolik lepidla a na tak velkou plochu, jakou je schopný za dobu, než lepidlo příliš zaschne, položit.

Pokládka probíhá obdobně jako u vinylové podlahy plovoucí. Podklad se vyrovná, odstraní se nečistoty a nepenetruje se penetračním přípravkem. Po dostatečném vyschnutí podkladu se připraví podlahová krytina.

Pokud se pokládají vinylové dílce, pokládka je obdobná jako u pokládky dlažby keramické. Pokud se pokládá vinylová podlaha v rolích, je potřeba podlahovou krytinu rozmístit na podklad s přesahem u stěn a výklenků a především pak ve spojích jednotlivých pásů alespoň o 10 – 20 cm. Vinylový pás se v rozích našikmo nařízne, přesahy u stěn se zkrátí na 5 cm a pás se nařízne i v místě průchodu potrubí topení. Na podlahu se nanese lepidlo – v rozích a na okraji stěn stětcem, v ploše válečkem. Při odhrnování jedné poloviny krytiny pro účely nanesení lepidla na podklad se druhá polovina vinylového pásu zatíží, aby nedošlo k posunutí krytiny. Krytina se po odvětrání lepidla přitiskne k podkladu a nástrojem pro uhlazování se krytina vyhladí směrem od středu k okraji podlahy tak, aby nezůstaly žádné zvlnění ani záhyby.

Spoje vinylových pásů

Provedení spoje dvou vinylových pásů se provede podložením pásů ocelovým příložníkem, podél kterého se provede řez odlamovacím nožem. Dále se odstraní přesahy krytiny a oba okraje pásů se sesunou k sobě na plochu s naneseným lepidlem a shora se uhladí. Takto vzniklý spoj se svaří za studena pomocí chemického prostředku, který naleptá materiál. Pozor tedy, aby se chemický prostředek nedostal i na povrch vinylové podlahy.

Posledním krokem v pokládce vinylové podlahy je odstranění přebytečných přesahů okolo zdí a namontování prahových podlahových a soklových lišt.

Pozor: Plovoucí pokládka vinylové podlahy je vhodná pro místnosti o rozloze maximálně 20 -25 m2.


TIP: Přemýšlíte spíš o podlaze z keramické dlažby? Přečtěte si, jak se pokládá keramická dlažba svépomocí.


Vinylová podlaha a cena

Vinylová plovoucí podlaha se dá pořídit od cca 700,-Kč/m2, nejdražší typy stojí až 1500,-Kč/m2. Lepená vinylová podlaha je pochopitelně o něco levnější a dá se pořídit v rozmezí 300 – 800,-Kč/m2. Samolepící vinylová podlaha stojí 450 – 1200,- Kč/m2.

Pokládka vinylové podlahy stojí cca 180 – 220,-Kč/m2. K ceně se dále musí připočítat cena za disperzní lepidlo (v případě podlahy celoplošně lepené), podlahové přechodové a sokolové lišty. Vyrovnání povrchu samonivelační stěrkou stojí 80 – 140,-Kč/m2 v závislosti na tloušťce vyrovnávací vrstvy. Pokud je podklad rozpraskaný, je třeba jej řádně zbrousit a zatmelit, což jsou další vícenáklady. Je třeba počítat s celkovou cenou vinylové podlahy okolo 900 – 1800,-Kč/m2.

Přesnou cenovou nabídku na pokládku vinylové podlahy obdržíte po zaslání nezávazné poptávky.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů