Ať už děláte podlahu v novostavbě, nebo rekonstruujete starou podlahu, setkáte se jistě s tím, že bude potřeba podlahu vyrovnat. Může se jednat o rozdíl několika milimetrů, ale také několika centimetrů. Naštěstí existují i způsoby, jak vyrovnat podlahu i s velkými nerovnostmi. V tomto článku se zaměříme na veškeré nejpoužívanější metody vyrovnání podlahy.
Pakliže máte v domě hotovou základovou desku nebo betonovou roznášecí desku, na které bude následně položená podlahová krytina, vyrovnání podlahy se provádí zpravidla aplikací samonivelační stěrky. Suchá pytlovaná směs se rozmíchá s vodou v předepsaném poměru a na připravený podklad se aplikuje ve vrstvě zpravidla několika milimetrů. Nanesená vrstva se poté odvzdušní ježkovým válečkem a nechá pár hodin, příp. dnů zatvrdnout a vyschnout.
Podlaha srovnaná samonivelační stěrkou je dokonale rovná a připravená pro lepení keramické dlažby, pokládku koberce, linolea, PVC podlahy či jiné podlahové krytiny. Pokud vás zajímá tento způsob vyrovnání podlahy, doporučujeme vám přečíst si další články:
- Jak vyrovnat podlahu samonivelační stěrkou? – v článku se dovíte, jak postupovat při vyrovnání betonové podlahy, co aplikace samonivelační stěrky obnáší a jaké nářadí k tomu budete potřebovat.
- Jak dlouho schne samonivelační stěrka? – v článku se dozvíte, co vše má vliv na dobu schnutí samonivelační stěrky, jak urychlit schnutí stěrky a po kolika hodinách je stěrka pochozí.
- Jak opravit betonovou podlahu? – v článku se dozvíte, jak opravit trhliny v betonové desce, jak vyspravit výtluky a jak vyrovnat betonovou desku před pokládkou podlahové krytiny.
Ne vždy se ale setkáte s poměrně rovnou základovou či podlahovou deskou, kde je potřeba dorovnat pár milimetrů. Občas se stane, že výškové rozdíly na základové desce jsou i 5 cm. Aplikace samonivelační stěrky je v tomto případě nerealizovatelná, a to především z technologických a finančních důvodů.
Podlahy - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pokud je nerovnost podkladu příliš velká, lze podlahu srovnat lokálně nahrubo například cementovým potěrem v potřebné tloušťce a poté menší nerovnosti dorovnat samonivelační stěrkou. Druhou možností je využít suchou metodu, tedy provést vyrovnání podlahy bez použití betonu.
Jak vyrovnat podlahu bez betonu?
Pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete nebo nechcete vyrovnat podlahu mokrým způsobem (tedy například pomocí betonové mazaniny, cementového potěru a samonivelační stěrky), můžete podlahu vyrovnat suchou metodou. Pokud například izolujete podlahu na terénu polystyrenem a v základové desce máte přitom velké nerovnosti, lze tyto nerovnosti vyspravit polystyrenovými deskami menších tlouštěk, které se rozmístí dle potřeby. Nejedná se o zcela efektivní řešení, nicméně jedná se o běžnou praxi. Tento způsob vyrovnání podlahy bez betonu je poměrně pracný a zdlouhavý.
Vyrovnání podlahy pískem
Lepší způsob vyrovnání podlahy je použitím sypkých materiálů. Ačkoli jejich aplikace je poměrně jednoduchá, dokonalé vyrovnání podkladu není pro netrpělivé pracovníky. Nicméně vyrovnání podlahy sypkým materiálem není nemožné. Budete k tomu, kromě samotného materiálu, potřebovat také vodováhu a srovnávací hliníkovou lať (příp. hoblovanou dřevěnou desku).
Pro vyrovnání nerovností lze použít například průmyslově vyráběné vyrovnávací podsypy z keramzitu prodávaného pod různými obchodními značkami, ale lze využít i obyčejný křemičitý písek. U materiálu pro vyrovnání podlahy je potřeba, aby byl suchý a neobsahoval příliš moc vody, která by mohla v konstrukci časem dělat potíže.
Vyrovnání podlahy pískem je rozhodně levnější variantou. Pokud tedy potřebujete vyrovnat podklad na základové desce pro položení desek podlahového polystyrenu, jedná se o ideální volbu. Lze jej využít i do skladeb tzv. suchých podlah. Suché podlahy jsou podlahy, na jejichž stavbu se nepoužívají žádné mokré procesy. Na stavbu suchých podlah tedy nejsou použité betonové a ani anhydritové směsi. Pro jejich stavbu se využívají především suché podsypové materiály, příp. izolace z minerální vaty a roznášecí vrstva je tvořena sádrovláknitými, nebo OSB deskami.
Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Jak vyrovnat podlahu na trámovém stropě?
U stavby podlahy na dřevěném trámovém stropě je vyloučeno využití mokrých procesů. Pro rekonstrukci dřevěných podlah se používají suché metody výstavby. Nosná část stropu, která je tvořena povaly, nebo trámy s prkenným záklopem nemusí být zcela rovná a je potřeba ji vyrovnat.
Na vyrovnání dřevěné podlahy použijte suché podsypové materiály, nejlépe umělé kamenino (keramzit, perlit, pórobetonový granulát, aj.). Největšími výhodami umělého kameniva jsou jednoduchá zpracovatelnost a nízká sypná hmotnost, díky čemuž nevyvozuje na nosnou konstrukci příliš velké zatížení.
Postup vyrovnání podlahy suché podlahy
- Na stávající podlahu, kterou potřebujete vyrovnat, položte geotextílii, která bude zamezovat propadávání sypkého materiálu do skladby konstrukce. Geotextílii pokládejte s přesahy alespoň 100 mm.
- Aby bylo zamezeno šíření hluku a vibrací z podlahy do obvodových stěn, připevněte na obvodové stěny v úrovni skladby podlahy dilatační pásek z minerální vaty v tl. 15 – 20 mm. Oddilatováním konstrukce podlahy od konstrukce stropu a od nosných stěn minerální vatou vznikne tzv. plovoucí podlaha.
- Na základě požadované úrovně podlahy a tloušťky jednotlivých vrstev podlahy stanovte úroveň horní plochy vyrovnávacího podsypu. Aby bylo možné podsyp urovnat do roviny, položte na stávající konstrukci podlahy dřevěné hranoly a vyrovnejte je do roviny. Horní hrana těchto hranolů bude v horní úrovni vyrovnávací vrstvy a budou tedy sloužit pro „strhávání“ podsypu. Keramzit či jiný sypký vyrovnávací materiál nasypte mezi hranoly a srovnávací latí srovnejte podsyp do roviny. Hutnění materiálu proveďte pouze ručně lehkým poklepem srovnávací latí.
- Na takto připravený podklad následně realizujte skladbu podlahy dle návrhu. Na vyrovnávací vrstvu lze položit přímo roznášecí vrstvu z OSB nebo sádrovláknitých desek, příp. lze skladbu podlahy doplnit o kročejovou izolaci z minerální vaty. Na roznášecí vrstvu suché podlahy lze následně aplikovat prakticky jakoukoli podlahovou krytinu.
Vyrovnání podlahy – cena
Cena za vyrovnání podlahy nelze jednoduše určit vzhledem k tomu, že každá realizace má individuální podmínky, vyžaduje specifický přístup a použití rozdílného množství materiálu. V tabulce níže však uvádíme cenu za stavební materiál určený k vyrovnání podlahy jak mokrým, tak suchým způsobem.
Vzhledem k tomu, že u vyrovnávacího materiálu suché výstavby je rozhodující cena za objem, uvádíme cenu za 50 l materiálu (jedná se o standardní velikost balení podsypového vyrovnávacího materiálu).
Cena stavebního materiálu pro vyrovnání podlahy suchou metodou
Materiál | Cena za 50 litrů materiálu (Kč) |
Keramzit | 170 – 200 |
Perlit | 320 – 380 |
Pórobetonový granulát | 240 – 260 |
Křemičitý písek 1 – 3 mm | 400 – 450 |
Říční písek 0 – 4 mm | 15 – 50 |
Cena stavebního materiálu pro vyrovnání podlahy mokrou metodou
Materiál | Cena materiálu (Kč) |
Samonivelační stěrka | 240 – 290 Kč/25 kg pytel |
Betonová směs na potěr | 40 – 70 Kč/20 kg pytel |
Pozn.: Cena za m2 se odvíjí od měrné spotřeby materiálu na vyrovnání podlahy.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.