Suché podlahy a vše, co o nich potřebujete vědět + návod na montáž suché podlahy

O suchých podlahách možná mnoho čtenářů, kterým se tento článek dostane pod ruku, ještě nikdy neslyšelo. Není se vlastně čemu divit. Většina z nás nikdy nepřijde do kontaktu s takovými věcmi do té doby, než je sama akutně potřebuje. Pokud jste ještě neměli příležitost se pustit do stavby suché podlahy, počítejte s tím, že jednoho dne dojde možná i na vás. A přesně pro tyto případy se vyplatí dopředu získat několik důležitých informací, podle nichž se třeba nakonec budete rozhodovat. V tomto článku vám povíme, co to jsou suché podlahy a jak suchou podlahu položit.

Co si pod slovním spojením „suché podlahy“ má stavebnictvím nepolíbený člověk vlastně představit? Už z názvu se dá jednoznačně odvodit, že se jedná o podlahové konstrukce, které se realizují bez anebo s minimem mokrých procesů. Slouží jako takový podklad pro finální nášlapný povrch podlahy, který můžete zvolit prakticky jakýkoliv. Suché podlahy lze navíc umístit jak na betonový strop, tak i na dřevěné trámové stropy. Oproti podlahám z litého betonu a anhydritovým podlahám přinášejí suché podlahy majiteli řadu výhod.

O výhodách, složení, montáži suché podlahy a všech důležitých informacích, které vás ve spojení se suchou podlahou už jistě napadají, se v tomto článku rozepíšeme poněkud podrobněji.

Suchá podlaha a její skladba

Skladba suché podlahy je tvořena sádrovláknitými, nebo OSB deskami. Desky vytvořené ze sádrovlákna (sádra v kombinaci s celulózou) jsou mnohem pevnější a tvrdší než desky sádrokartonové, díky čemuž snesou větší zatížení. Pro výstavbu suché podlahy se proto využívají především sádrovláknité desky.


Podlahy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy - IN
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Section

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Desky se mohou ukládat v jedné nebo dvou vrstvách. Jednovrstvé konstrukce tvoří průmyslově slepené dílce, které se na stavbě většinou pojí perem a drážkou. Dílce dvouvrstvých konstrukcí se vzájemně do dvou vrstev lepí až během kladení na stavbě.

Protože se jedná o plovoucí podlahy, nejsou dílce spojeny s okolními konstrukcemi. Od stěn se tedy oddělují za pomoci dilatačního pásu, který se vyrábí například z minerální vlny. Součástí plovoucí podlahy je také kročejová izolace, která odděluje OSB a sádrovláknité desky od nosné konstrukce.

Skladba suché podlahy – podlaha na zemině

Vrstva Tloušťka
Nášlapná vrstva (dlažba, PVC, koberec) dle zvolené krytiny
Roznášecí vrstva – sádrovláknitá, nebo OSB deska 22–50 mm
Topný systém – EPS deska s podlahovým topením 35–50 mm
Tepelná izolace – podlahový polystyren 100–200 mm
Vyrovnávací podsyp 10–100 mm
Základová deska s hydroizolací 200 mm

Skladba suché podlahy – rekonstrukce trámového stropu s podlahovým topením

Vrstva Tloušťka
Nášlapná vrstva (dlažba, PVC, koberec) dle zvolené krytiny
Roznášecí vrstva – sádrovláknitá, nebo OSB deska 22–50 mm
Topný systém – EPS deska s podlahovým topením a plechovými roznášecími deskami 35–50 mm
Kročejová izolace z minerální vaty 40 mm
Roznášecí deska (OSB, nebo sádrovláknitá deska) – může být, ale není nutní 18–25 mm
Vyrovnávací podsyp 10–100 mm
Netkaná geotextílie 300 g/m2 cca 2 mm
Stávající trámový strop dle konstrukce

Skladba suché podlahy – rekonstrukce trámového stropu bez podlahového topení

Vrstva Tloušťka
Nášlapná vrstva (dlažba, PVC, koberec) dle zvolené krytiny
Roznášecí vrstva – sádrovláknitá, nebo OSB deska 22–50 mm
Kročejová izolace z minerální vaty 40 mm
Roznášecí deska (OSB, nebo sádrovláknitá deska) – může být, ale není nutní 18–25 mm
Vyrovnávací podsyp 10–100 mm
Netkaná geotextílie 300 g/m2 cca 2 mm
Stávající trámový strop dle konstrukce

Výhody suché podlahy

  • Suchý proces výstavby – stavba suché podlahy tak vlhkostí nezatěžuje stavbu,
  • jednoduchá manipulace s potřebným materiálem,
  • rychlá a nenáročná montáž desek,
  • minimální odpad ze stavby,
  • velká variabilita konstrukčních výšek,
  • malá hmotnost, díky čemuž suchá podlaha méně zatěžuje stropní konstrukce,
  • suchá podlaha je pochozí ihned po položení a hned druhý den se dá pokládat konečná nášlapná vrstva,
  • kompletně hotová suchá podlaha má vynikající tepelně izolační a zvukově izolační vlastnosti,
  • vysoká mechanická odolnost, kdy vydrží zátěž kolečkových židlí bez dalších potřebných úprav,
  • snadné odstranění nerovnosti povrchu pomocí podsypu,
  • vysoká kvalita za přijatelnou cenu,
  • suché podlahy jsou vhodné i pro podlahové topení,
  • udržování vnitřního mikroklimatu (regulace poměru vlhkosti ve vzduchu).
Suché podlahy se hodí do dřevostaveb, ale i při rekonstrukci podkroví a trámových stropů
Suché podlahy se hojně používají při výstavbě dřevostaveb, kde je snaha eliminovat mokré procesy na minimum.

Kde všude se suché podlahy hodí umístit?

Suché podlahy se dají využít jak v novostavbách, dřevostavbách, tak při rekonstrukcích a sanacích starých budov. Hojně se k jejich použití přistupuje při střešních nástavbách, rekonstrukcích podkroví a půdních vestavbách, a to zejména z důvodu jejich nízké hmotnosti.

Pokud jsou desky suchých podlah impregnované, mohou se s klidným srdcem využít i v prostorách se zvýšenou vlhkostí (toalety, koupelny, kuchyně). Navíc mnoho lidí určitě dokáže ocenit, že jsou suché podlahy kompatibilní s podlahovým topením.

Je montáž suché podlahy náročná?

Základní technologická pravidla montáže jsou jasně stanovena, takže se po seznámení s nimi může do montáže suché podlahy pustit prakticky každý nezkušený montážník. Sice mu práce nepůjde od ruky tak rychle, jako ostřílenému stavebníkovi, ovšem práce odvedená vlastníma rukama ve finále určitě potěší daleko více.

Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

A nutno podotknout, že z průzkumů vyplývá, že na stavbách díky kvalitním montážním postupům dochází k minimální chybovosti.

Návod na montáž suché podlahy

Nyní už v jednoduchých krocích přistupujeme k samotné montáži suché podlahy. Na konci jistě většina z vás usoudí, že průzkumy nelhaly a na položení suché podlahy opravdu nic složitého není.

  1. Podkladní vrstva se nejdříve ze všeho zbaví všech nečistot.
  2. Na připravený a očištěný povrch položte netkanou separační geotextilii, kterou vytáhněte do výše skladby suché podlahy i na obvodové stěny a posléze ji přisponkujte nebo přilepte. Netkaná separační textilie se nikdy nesmí zaměnit za obyčejnou fólii.
  3. Z důvodu dilatace připevníme k obvodovým stěnám opět sponkami nebo lepidlem okrajové dilatační pásky z minerální vaty.
  4. Pokud následně zjistíme, že nerovnosti podlahy dosahují vyšších čísel, než je 10 mm, je nutné podlahu nejdříve vyrovnat podsypem. Po vrstvě speciálního vyrovnávacího kameniva se může chodit pouze za předpokladu, že na ni provizorně umístíte odřezky desek, podlážky nebo cokoliv, co vám přijde pod ruku.
    Podsyp nasypte na podlahu ve dvou paralelních řadách, které vyrovnejte do požadované výšky (maximálně 60 mm v jedné vrstvě). Poté na ně položte vodící latě.
    Pomocí třetí latě, kterou položíte na dvě vodicí, zarovnejte posyp do požadované výšky a díky tomuto jednoduchému systému vytvořte zcela rovný povrch.
  5. V případě požadavku na vysokou akustickou izolaci se následně pokládá takzvaná „kročejová izolace“. Mnoho stavebníků však doporučuje před položením kročejové izolace na podsyp nejprve umístit roznášecí desku lícovým papírem dolů, aby se zamezilo možnému budoucímu vtlačování podsypu do měkčí kročejové izolace.
  6. Na roznášecí desky se tedy vzápětí položí zmiňovaná kročejová izolace v jedné nebo dvou vrstvách. Vrstvy kročejové izolace by měly být vzájemně provázány. Zároveň musejí být provázány i s roznášecími deskami. Desky se kladou s minimálním přesahem 250 mm, aby nehrozil vznik křížové spáry.
  7. První vrstva desek se pokládá lícovou stranou dolů. Začínat se doporučuje v nejlepším případě v zadním rohu místnosti. Předem je důležité mít vyměřený prostor a případně první desku seříznout, aby na straně druhé nevznikl dořez menší než 250 mm, který by se opravdu těžko zpracovával.
  8. Druhá vrstva desek se na tu první pokládá postupně a vždy před přiložením desky je nutné tu spodní potáhnout lepidlem. Druhá deska se lepí lícovou stranou nahoru. Lepidlo je ideální nanášet v rozteči 10 cm od sebe.
    Zároveň je dobré k sobě desky ještě přisponkovat rozpěrnými sponkami o rozměrech minimálně 1,5 / 22 mm, přičemž se umístí ve čtvercové síti po 250 mm. To ale samozřejmě záleží vždycky na výrobci, od kterého materiál zakoupíte. Někde se zas desky šroubují.
  9. Tuhnoucí lepidlo jistě vyskočí skrze spáry mezi jednotlivými deskami. Po částečném zatvrdnutí jej odstraňte špachtlí.
  10. Na závěr se spoje mezi deskami přetmelí.
  11. Nyní je suchá podlaha hotová a zbývá už jen jediné – vybrat si nášlapnou podlahovou krytinu dle vlastního přání.

Slova na závěr

Úvod do světa suchých podlah máme společně za sebou a ani to nebolelo. Stejně jako vás jistě nebude bolet ani samotné provedení stavebních prací. Zvláště dnes, kdy se ceny materiálů pohybují v opravdu vysokých číslech a jinak tomu není ani v případě sjednávání kvalitních pracovníků. Navíc není žádným tajemstvím, že lidí, kteří se živí manuální prací tohoto typu, neustále ubývá a už dnes se stává pro mnoho lidí shánění řemeslníků skutečným oříškem.
Proto se určitě vyplatí si alespoň ty jednodušší práce na svém příbytku umět udělat svépomocí. A navíc si jistě dokážete představit, jaký pocit bude předvádět svým známým zbrusu nové suché podlahy a k tomu dodat, že veškeré práce proběhly pouze a jen ve vaší režii. Samozřejmě s drobnou pomocí výše sepsaného návodu na pokládku suché podlahy.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů