Jak předělat půdu na podkroví, aneb půdní vestavba jednoduše! | stavimbydlim.cz
Home Stavba domu Rekonstrukce domu Jak předělat půdu na podkroví, aneb půdní vestavba jednoduše!

Jak předělat půdu na podkroví, aneb půdní vestavba jednoduše!

0

Každý z nás jistě někdy pocítil, že život v malém domě nebo bytě zcela nenaplňuje jeho představu o prostoru. Každý problém má své řešení. A vyřešit malý prostor už dnes v podstatě není takový problém. Kdo kdy nezatoužil po útulném podkroví, kde by střešním oknem mohl pozorovat hvězdy přímo z ložnice? Pokud vaš dům disponuje nevyužívanou půdou, řešením pro vás může být půdní vestavba.

Půdní vestavba není žádnou novinkou, avšak otázkou je stále aktuální. Čím dál více lidí touží po větším prostoru, nových pokojích pro děti nebo po vlastní prostorné ložnici. Řešením dispozičně malých domků je buď přístavba další části, nebo naopak půdní vestavba, která vytvoří nové patro. U bytů je tomu podobně, jedná se buď o zvednutí o jedno patro, nebo o vytvoření celé nové bytové jednotky.

Půdní vestavba vyjde levněji než přístavba

Ať již přemýšlíte nad přístavbou nebo půdní vestavbou, myslete na to, že půdní vestavba vás vyjde mnohem levněji. Ovšem za předpokladu, že původní krov a střešní plášť je vyhovující, neporušený a v dobrém stavu. U půdní vestavbu odpadají základové konstrukce a nosné obvodové zdi. Všechny ostatní konstrukce již jsou obdobné.

Je půda vhodná pro půdní vestavbu?

půdní vestavba rozšíří obytný prostor domu
Půdní prostor vhodný pro půdní vestavbu (zdroj: pixabay.com)

Díky dnešním technologiím se již nejedená o nic složitého, důležité je si ale předem zjistit, jestli je zrovna vaše půda k takovéto úpravě vhodná. Důležitý je také stav a typ střechy. Nejvhodnějším typem je střecha sedlová. Při špatném stavu střechy je nutno počítat s její kompletní opravou, pokud není v požadovaném stavu, protože u půdních vestaveb je důležitá střešní izolace, a to především v letních měsících. Kompletní seznam věcí a kritérií, dle kterých zjistíte, zda je vaše půda vhodná pro půdní vestavbu najdete v článku Přestavba půdy na podkroví, aneb jak na půdní vestavbu?.

Půdní vestavba je ideální možností, jak získat zcela nový prostor k životu, který je vždy šitý přesně na míru každému domu a majiteli, protože každá půdní vestavba se řeší zcela individuálně. Prostor je zpravidla osvětlen střešními okny, které do prostoru vnáší novou dimenzi osvětlení. Interiér doplňují dřevěné trámy a krovy.

Nezávazná poptávka

Co se týče finanční stránky, v průměru za metr čtverečný půdní vestavby zaplatíte přes deset tisíc korun, u mnoha firem i kolem 15 000 korun. Obecně se dá ale říci, že jde o levnější variantu bydlení, než pořizovat nový byt či dům. Pro ty z vás, co si plánují půdní vestavbu zrealizovat sami svépomocí, je připraven seriál o Jak postavit dům, ve kterém se dočtete vše o provádění stavby svépomocí od samotných základů až po střechu. Díky provádění stavby svépomocí je možné náklady stáhnout takřka na úroveň ceny materiálu. Dále je pro vá s připraveno celkem 6 článků, které jsou úzce zaměřeny na rekonstrukci podkroví. Články jsou rozděleny na články týkající se přípravných a projektových prací a dále na stavbu střešních oken, světlovodů, sádrokartonových příček, podhledů, a podlah, zateplení střechy a stavbu vikýřů.

Pakliže potřebujete znát odhad ceny přestavby půdy na podkroví, zašlete nám nezávaznou poptávku. Do 24 hodin vám přijde cenová nabídka.