Jak opravit betonovou podlahu?

soutez

Máte doma starou betonovou podlahu, která se Vám drolí, praská, je křivá a vyžaduje rekonstrukci? Chcete na tuto stávající betonovou podlahu položit keramickou dlažbu, PVC, vinylovou, akrylátovou nebo podobnou podlahovou krytinu. V tom případě je potřeba povrch betonové podlahy opravit a připravit na pokládku.

Moderní podlahové krytiny mají vysoké nároky na kvalitu provedení podkladná vrstvy. Nalepit podlahovou krytinu na nerovný a nesoudržný podklad je naprosto zbytečná věc. Po několika týdnech užívání by rekonstrukce podlahy mohla proběhnout znovu.

Požadavky na podklad – rekonstrukce podlahy

Aby bylo možné podlahu provést bez komplikací a následně dlouho vydržela, je potřeba dodržet základní požadavky na připravenost podkladu, na který bude podlahová krytina pokládána.

Aby se podlaha časem neodlupovala či jinak nepoškodila je potřeba, aby byl podklad pevný, soudržný a bez výrazných trhlin. Pokud se v betonové podlaze vyskytují větší výtluky, je třeba je zapravit betonovou směsí. Před aplikováním betonové směsi do výtluku je vhodné zjistit, zda se beton v tomto místě nedrolí a případné volné části vybourat až na soudržnou část betonu. Jestliže jsou na betonové desce betonové výčnělky či jiné krusty, je třeba je například úhlovou bruskou odstranit.

Největším problémem betonové desky jsou trhliny, které jsou zpravidla v celé tloušťce konstrukce. Nejenže mohou způsobit obtíže při realizaci nové podlahy, ale neplechu mohou udělat i na nové podlaze. Proto je potřeba tyto trhliny v betonové desce opravit ještě před tím než se začne s aplikací dalších vrstev podlahy.

Rovinatost podkladu pro pokládku podlahy

Podklad by měl být především rovný. Rovný v tomto případě znamená, že je připuštěna maximální odchylka 2 mm/2m lati, v případě dřevěných podlah 4 mm/2m lati. Dokonalé rovinatosti dosáhneme aplikováním samonivelační stěrky, která vytvoří rovnou a hladkou plochu vhodnou pro pokládku veškerých moderních podlahových krytin.

Oprava výtluků v betonové podlaze

Větší výtluky v betonové podlaze je vhodné zapravit betonovou směsí. Nejedná se o nic složitého. Z díry v podlaze stačí odstranit nesoudržné části, průmyslovým vysavačem vysát prach, díru navlhčit vodou a zapravit betonovou směsí. Povrch betonové směsi se zahladí ocelovým hladítkem a je hotovo.

Menší díry v betonové podlaze není třeba opravovat, vyrovnají se během aplikace samonivelační stěrky.

Související články:

Jak namíchat betonovou směs na zapravení výtluků v betonové podlaze?

Oprava trhlin v betonové desce

Trhliny v betonové desce mohou během realizace a i po realizaci podlahy působit značné potíže. Při realizaci podlahy se může stát, že nivelační stěrka bude zatékat pod základovou desku, navíc betonová deska s trhlinou neplní svoji základní nosnou a statickou funkci. Mimo to se může jednat o trhlinu, která se může postupem času zvětšovat, což by mělo nepříznivý vliv na nášlapnou vrstvu, která by mohla být nevratně poškozena.

Oprava trhliny v betonové desce přitom není nic nákladného, ani časově náročného.

Postup opravy trhliny v betonové desce

  1. Trhlinu v betonové desce je potřeba prořezat pomocí úhlové brusky s diamantovým kotoučem. Řez se provede na hloubku průměru kotouče, maximálně však do poloviny tloušťky desky.
  2. Kolmo na trhlinu se bruskou vybrousí drážky dlouhé cca 10 – 15 cm, a to na každých 10 – 20 cm. Hloubka příčných řezů je stejná jako hloubka prořezu u trhliny.
  3. Z trhliny a příčných řezů se odstraní veškeré nesoudržné části, příp. je možné trhlinu vysát průmyslovým vysavačem.
  4. Na opravu trhliny se dále použije sada určená na opravu trhlin, která je tvořena dvousložkovou pryskyřicí a vlnitými drátky, které jsou použity jako výztuž do příčných řezů („stehů“). Pryskyřice, která se předem smíchá dle návodu na obalu výrobku, se aplikuje do trhliny až po vrchní okraj a poté se do příčných řezů vloží a zatlačí vlnové drátky. Pryskyřice se poté zarovná špachtlí do stejné úrovně s betonovou deskou.
  5. Po zalití trhliny pryskyřicí je ještě nutné posypat pryskyřici jemným křemičitým pískem frakce 0,8 – 1,2 mm. Písek tak vytvoří „kontaktní můstek“ a následující vrstva na něj lépe přilne.
  6. Pryskyřice se nechá dle návodu zaschnout. Po vyzrání je možné pokračovat s aplikováním nivelační stěrky.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů