Podlahových krytin je dnes velká spousta, ale kompromisem ceny a kvality se stávají plovoucí podlahy, jedny z nejčastějších v moderních domácnostech. Vyrábějí se z různých materiálů, nejčastěji z laminátu, vinylu a dřeva, ale spojuje je jejich stejné provedení.
Proč se jim vlastně říká plovoucí?
U těchto podlah je podstatný fakt, že nejsou přichyceny napevno k podkladu, ani ke stěně. Tvořeny jsou jednotlivými lamelami se zámkovými spoji, takzvaným systémem pero-drážka. Skládají se k sobě nasucho, ve výjimečných případech se používá lepidlo, ale vždy jen na lamely mezi sebou, nikoliv na uchycení k podkladu. Pokládka plovoucí podlahy je tedy velmi rychlá. Pokud se provede správně položení zvukově-izolační (akustické kročejové) vrstvy, jde o podlahu tichou.
Jejich pořízení není finančně náročné, nabízejí skvělý poměr ceny a kvality, pokud nemáte finance na nějakou dražší podlahu, například z masivu, a přitom nechcete příliš slevit ze svých nároků. Lamely mohou napodobovat dřevo, beton nebo třeba kámen. Pokud si vyberete kvalitní výrobek, vydrží vám podlaha dlouhé roky a budete s ní spokojeni. Důležitá je samozřejmě kvalita pokládky. Některé podlahy mají speciální úpravu a jsou odolnější vůči vodě, takže už tak úplně neplatí, že pokud přijde plovoucí podlaha do styku s vodou, poškodí se. Vyrábějí se podlahy vhodné i pro větší zátěž a komerční objekty. Instalace speciálních podložek zvýší komfort používání. Může jít o paronepropostné, voděvzdorné, vyrovnávací, tepelně a zvukově izolační podložky.
Jaké jsou hlavní vlastnosti a výhody plovoucí podlahy?
- Nízká hlučnost
- Přijatelná pořizovací cena
- Pěkný vzhled
- Rozmanitý výběr motivů
- Jednoduchá instalace
- Dlouhá životnost
- Vysoká odolnost
- Využití téměř do všech místností
Typy plovoucích podlah
Existuje mnoho druhů a typů plovoucích podlah, liší se materiálem, počtem vrstev, zpracováním i povrchovou úpravou. Nejčastěji se využívají podlahy:
- Laminátové (levné, dobře imitují různé materiály)
- Dřevěné (kvalitní, cenově vyšší, třívrstvé, z mnoha druhů dřeva)
- Vinylové (odolné, příjemné, s dobrými tepelnými vlastnostmi)
- PVC (levnější než lino, z umělého materiálu- polyvinylchlorid)
- Linoleové (z přírodního materiálu)
- Korkové (tiché, odolné, příjemné při chůzi)
- Dýhové (odolné, vhodné do komerčních a více zatížených prostor)
Plovoucí podlaha a podlahové topení – kterou zvolit?
Plovoucí podlahu je možné zvolit v případě kdy máte podlahové topení, jen je třeba ctít několik zásad. Vzhledem k tomu, že některé materiály mají vyšší tepelný odpor než jiné, je potřeba vybírat materiály s co možná nejmenším tepelným odporem. Čím menší tepelný odbor, tím lépe bude teplo z podlahového topení prostupovat skrze plovoucí podlahu. Pro srovnání uvadíme pár příkladu. Zatímco standardní keramická podlaha má tepelný odpor cca R = 0,008 – 0,011 m2K/W, laminátová podlaha tl. 12 mm má tepelný odpor R = 0,08 – 0,09 m2K/W, tedy přibližně 10x větší. Dřevěná třívstrvá plovoucí podlaha tl. 12 mm má tepelný odpor R = 0,10 – 0,11 m2K/W a koberec má tepelný odpor R = 0,16 m2K/W.
Z uvedených hodnot se dá dovodit, že například koberec není vhodné používat na podlahu s podlahovým topením. Dřevěná podlaha může být použita, ale v co nejmenší tloušťce. Pokud na dřevěné plovoucí podlaze trváte, volte dvouvrstvé nebo třívrstvé dřevěné podlahy, u kterých je díky křížení jednotlivých lamel zabráněno deformacím vlive, změny teploty podlahy.
Jako všeobecnou limitní hodnotu tepelného odporu podlahy pro podlahové topení mnozí uvadí R = 0,15 m2K/W. I když výrobce uvádí, že je podlahová krytina vhodná na podlahu s podlahovým topením, raději se ujistěte upřesněním parametru tepelného odporu podlahy.
Kde plovoucí podlahu použít?
Plovoucí podlaha může být použita prakticky všude kde není vlhko – obývací pokoj, dětské pokoje, ložnice, chodby ale i do kuchyně. Prodejci vám sice budou říkat, že je možné plovoucí podlahu použít i zádveří nebo do koupelny, ale volte raději jistotu a v prostředí s možným výskytem vody volte osvědčené podlahové krytiny. I když je plovoucí podlaha ošetřená proti vlhkosti a je často napuštěná mořidly, oleji, laky apod., podlaha pracuje, mění rozměry v závislosti na teplotě a voda se může i tou nejmenší skulinkou dostat pod samotné dílce plovoucí podlahy, kde napáchá škodu.
Údržba plovoucí podlahy
Plovoucí podlahu stačí udržovat klasickým setřením hadrou, smetením smetákem, vysátím nebo na vyčištění plovoucí podlahy použít parní mop. Při úklidu se nedoporučuje používat žádné agresivní čistící prostředky, lépe je vždy zvolit úklidový prostředek určený pro daný typ podlahy – dřevěné, laminátové, korkové apod. Leštěnky na prakety a voskové oleje používejte dle návodu uvedeném na obalu.
Vzorkovník plovoucích podlah
Pokud se rozhodujete, jakou plovoucí podlahu vybrat, navštivte showroom prodejce nebo některý z hobby marketů jako je Obi, Baumax, Bauhaus apod. Tak si plovoucí podlahu můžete ošahat, vidíte její barvu a texturu v reálu a dokážete si lépe vybrat tu pravou podlahovou krytinu pro váš dům nebo byt.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.