Home Bydlení Dlažba – jak ji jednoduše položit svépomocí?

Dlažba – jak ji jednoduše položit svépomocí?

0

Uvažujete o nové dlažbě v koupelně, na chodbě, či v kuchyni? To není žádný problém, navíc to hravě zvládnete sami, a můžete tak ušetřit slušné peníze za specializovanou firmu.

Krokem č. 1 samozřejmě je účel dlaždic. Do koupelny a kuchyně se určitě hodí jiný povrch. Dnes je k dostání naprosto nepřeberné množství všech barev, dekorů, různých povrchů a velikostí dlaždic. Pokud v tomto máte jasno a hlavně nakoupeno, můžeme přistoupit k dalšímu kroku a tím jsou další potřebné věci a nářadí. Nezapomeňte ovšem na to, že je velmi málo pravděpodobné, že by dlaždice vystačily přesně na celou místnost, je tedy nutné počítat s ořezem, což je zhruba 5 – 10% materiálu.

Neobejdete se bez lepidla na dlažbu a spárovací hmoty. Potřebovat také budete vodící křížky, které slouží k tomu, aby všechny spáry mezi dlaždicemi byly stejně široké. Dále řezačku na dlažbu, zednickou lžíci k nanášení lepidla, stěrku na spárovací hmotu, houbu, kterou budete dlažbu utírat a gumovou palici, pomocí které upevníte dlaždice do lepidla. V neposlední řadě vodováhu.

Než začnete se samotným lepením, je potřeba mít ten správný povrch pro dlažbu. Tím obecně je beton, dlažba nebo omítka. Povrch vždy musí být čistý, zbaven prachu, barev a hlavně mastnot, či lepidel. Povrch by měl být také rovný. Povrch je vhodné napenetrovat.

Jakmile máte připravený povrch, můžete si rozmíchat lepidlo. Ne však příliš mnoho, aby vám neztuhlo. A můžete začít nanášet lepidlo. Druh lepidla musí odpovídat druhu a použití dlažby. Lepidlo se nanáší pomocí lžíce v rovnoměrné vrstvě. Na lepidlo pokládáme dlaždice, pečlivě jednu po druhé, mezi ně vkládáme křížky. Poté dlaždice upevníme k lepidlu pomocí gumové palice. Až budete u okraje, bude potřeba dořezat menší kusy dlaždic. K tomu slouží řezačka. Pokud byste potřebovali jiný tvar než rovný, uříznete dlaždici úhlovou bruskou.

Asi po jednom dnu, až lepidlo úplně uschne, můžete začít spárovat. K tomu opět slouží speciální spárovací hmota. Ta se nanáší stěrkou. Přebytek hmoty se po mírném zaschnutí setře a následně se spáry uhladí prstem. Po zaschnutí se dlaždice namokro utřou a zatmelí silikonovým tmelem a nová dlažba je hotová.

Autor neznámý. Bydlení pro každého.cz [online]. 2. 7. 2012, [29. 9. 2016]. Dostupné z: http://koupelny-wc.bydleniprokazdeho.cz/obklady-a-dlazby/naucte-se-pokladat-dlazbu-sami-.php

Monika Svobodová. Jak a proč.cz [online]. 26. 9. 2014, [29. 9. 2016]. Dostupné z: http://www.jakaproc.cz/bydleni/jak-polozit-dlazbu.html

Nanášení lepidla
Nanášení lepidla (zdroj: http://www.ekodrevostavby.cz/media/clanky/88/2.jpg)
Pokládání dlažby
Pokládání dlažby (zdroj: http://www.fenix.sk/sites/default/files/styles/large/public/11_polozit_dlazbu.jpg?itok=5mWJ8XHQ)
Pokládání dlažby
Pokládání dlažby (zdroj: http://i.nere.cz/assets/attachments1/50668/screen/DSCF0992.JPG?1338212184)