V oblasti staveb se používá celá řada různých stavebních materiálů. Řada z nich je vyrobena z přírodního materiálu, konkrétně z horniny, jako je písek, štěrk, kačírek a kamenná drť. Jak jednotlivé varianty odlišit, čím jsou charakteristické a jaké jsou jejich vlastnosti? Podívejte se na náš přehled. Díky němu budete vědět i to, kdy a jak se dané materiály nejčastěji používají.
Frakce jako hlavní vodítko
Při výběr kameniva se velmi často setkáte s pojmem, kterým je frakce. Ten si lze jednoduše charakterizovat jako určitou hrubost konkrétního materiálu. Frakce kameniva je vždy spojena se dvěma čísly, která jsou oddělena lomítkem. Příkladem je frakce 16/32. Na tomto příkladu si také ukážeme charakteristiku daného kameniva. První číslo říká, že nejmenší kusy jsou o velikosti 16 mm, zatímco největší jsou o velikosti 32 mm.
Jinými slovy kamenivo propadne sítem s oky o velikosti 32 mm, ale sítem s oky o velikosti 16 mm již nikoli.
Čím jemnější materiál potřebujete, tím bude hodnota frakce nižší a naopak.
Písek
Ten spadá do kategorie takzvaných sypkých látek. Písek je obecně označován jako stavební materiál, jelikož se stává důležitou surovinou pro následné vytváření zdicích materiálů, pro namíchání betonu, malty či omítkové směsi. Zde hraje roli také jeho rozdělení na dvě skupiny:
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
- Písek praný – hlavně do betonu
- Písek tříděný – hlavně do malty
Jedná se o materiál, který je ze všech představovaných nejvíce sypký. Rozmanitost možností charakterizuje i to, že se lze setkat také s variantami, jako je kátrovaný nebo zásypový písek, který se nehodí jako plnivo do betonu či malty, ale používá se například pro zásyp potrubí.
Podle typu získávání lze písek rozdělit na kopaný písek, který je velmi jemný, a dále říční písek, který má naopak nejvyšší hrubost (frakce 0/4) a používá se na stavbách nejčastěji pro míchání betonu.
Související články:
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Jak správně namíchat maltu na omítání svépomocí?
Štěrk
Druhým materiálem je takzvaný štěrk, který je podle názvu také poměrně známým materiálem. Pokud se podíváme na rozlišení, opět hraje roli především frakce, od které se odvíjí to, kam tento materiál patří. Nutno říci, že do kategorie štěrku spadají všechny materiály se zrnitostí od 2 milimetrů až po zrnitost 256 milimetrů.
Nejčastějšími variantami je rozhodně štěrk 8/16, který se nejčastěji využívá v oblasti betonářství, a to jako pojivo do betonu. Používaný je též štěrk s označením 16/32, který už se pro svou velikost více hodí jako materiál podkladový. Tady už můžeme lehce zabrousit i do segmentu drtí, se kterými má štěrk mnoho společného. Drť jako takovou si představíme v závěru článku.
Kačírek
Unikátem kačírku je to, že se v podstatě jedná o celkem zajímavou směs kameniva. Když se podíváme na její obsah, tak největší částí tohoto materiálu je klasické kamenivo a menší valouny. Dále mohou být součástí kačírku také klasické drtě. Jde tedy o směsový materiál, který však také existuje v různých frakcích, podle kterých je třeba vybírat s ohledem na účel použití.
Získává se a tvoří hlavně tříděním říčního písku, ale i využitím odpadů v pískovnách. Pokud jde o nejznámější a nejpoužívanější velikosti, tak se mluví o 2 – 9 cm. Primární využití kačírku je pro stavbu drenáží, vyrovnání různých terénních nerovností, ale uplatnění najde také v zahradách jako dekorace záhonů. Zajímavostí u kačírku je také to, že ho lze pořídit v různých barevných odstínech. Nejznámější je hlavně žlutý, vycházející z barvy písku. Dále má velkou popularitu takzvaný bílo-šedý kačírek. Více o kačírku na Wikipedii ZDE.
Drť
Klasickou drť můžeme charakterizovat podobně jako štěrk, jelikož má velmi často stejnou podobu i velikost. Od toho se odvíjí i stejné vyžití. Rozdíl je však spojený s postupem získávání. Zatímco štěrk je klasicky získáván podobně jako písek, drť je vytvářena v podstatě mechanicky – drcením. Tedy z velkého kusu horniny se nadrtí menší kusy pro dosažení potřebné frakce. Drť je tedy charakteristická tím, že má ostré hrany a jednotlivé kusy kameniva tedy nemají zaoblené hrany, jako je tomu u říčního kameniva.
Důvodem výroby drceného kameniva je především to, že množství klasického štěrku není pro účely stavebnictví dostatečné. Mnohdy jsou dané dva typy materiálů zaměňovány.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.