Jak správně namíchat maltu na omítání svépomocí?

Namíchat maltu na omítku správné konzistence tak, aby se snadno nahazovala na stěnu, držela a přitom byla odolná a při zasychání se v ní netvořily výrazné trhliny, je pro někoho obtížné. Přinášíme vám návod, jak správně namíchat maltu na omítku svépomocí.

Již nějakou dobu můžeme vybírat z velkého množství různých omítek vhodných pro interiér, exteriér, vlhké a suché prostředí a do prostor se zvýšeným opotřebením. Každá z omítek má své výhody a nevýhody a na každou aplikaci se hodí jiná omítka. Přípravu malty na omítání si uvedeme pro nejznámější a nejvyužívanější typy omítek.

Tradiční způsob míchání omítky

Stále velmi rozšířeným a oblíbeným přípravy malty na omítání je tradiční způsob přípravy omítkové směsi.

Pro namíchání malty na omítání potřebujete:

  1. vodu
  2. říční, nebo kopaný písek jemné frakce
  3. hašené vápno, nebo vápenný hydrát
  4. příp. cement

Tyto čtyři složky je potřeba smíchat v určitém poměru, aby směs byla tzv. „lepivá“ a dobře se nahazovala na stěnu, kde bude dokonale držet a nebude při aplikaci neustále opadávat. Malta nesmí být ani příliš hustá, ani příliš řídká. Řídká malta bude sjíždět ze zednické lžíce a ze stěny bude opadávat dolů, příliš hustá malta způsobí nepřilnavost omítky a případné tvoření vlasových trhlin při schnutí a tvrdnutí omítky.

Poměr složek při míchání malty

Správný poměr je často uváděn ve velkém rozmezí hodnot, důležitý je však obsah vody v maltě. Ten se nedá jednoznačně určit. Je to z toho důvodu, že poměr vody závisí mnohdy na vlhkosti písku. Pokud je písek skladován venku, bude s největší pravděpodobností navlhlý, v letních dnech pak zase vysušený. Pokud je písek pro výrobu malty použitý po dešti a je tedy vlhký, bude logicky potřeba méně vody. V opačném případě bude malta řídká a bude ji třeba zahustit obsahem písku.


Nahození omítky - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Při míchání malty na omítání je důležité všechny složky důkladně promíchat. V maltě se nesmí vyskytovat žádné hrudky cementu, písku, nebo omítkové směsi. Pokud je směs připravována v míchačce, je doporučeno nechat směs míchat alespoň po dobu 3 minut.

Poměr jednotlivých složek pro namíchání malty na omítání svépomocí:

Malta vápenná (štuková malta)

Směs vápna a říčního či kopaného písku v poměru 1:3, tedy 1 lopata vápna a 3 lopaty písku.

Kalkulace ceny omítek

Malta vápenocementová

Směs hašeného vápna, cementu a říčního či kopaného písku v poměru 1:1:3 – 1:1:5, tedy 1 lopata vápna, 1 lopata cementu a 3 – 5 lopat písku.

Malta cementová

Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Směs cementu a písku v poměru 1:4, tedy 1 lopata cementu a 4 lopaty písku.

omítková směs svépomocí
Jak namíchat omítkovou směs svépomocí?

Jakou omítku použít?

Omítka vápenná je vhodná především do vnitřních prostor. Uplatnění najde zejména tam, kde není provedena dostatečná hydroizolace zdiva a stěny jsou tudíž vlhké. Vápenná omítka je prodyšná a umožňuje difúzní vodních par. Na extra vlhké zdi je vhodná speciální sanační omítka.

Omítka vápenocementová je méně prodyšná, cementová složka snižuje její prodyšnost, není tedy zcela vhodná pro použití na vlhké zdivo, například v případě rekonstrukcí starých objektů. Vápenocementová omítka je tvrdší a pevnější, lépe odolává mechanickému opotřebení a je tedy vhodná do míst, kde hrozí opotřebení, poškrábání a otlučení stěny.

Omítka cementová vytváří pevný a odolný povrch. Cementová omítka je málo prodyšná, nedoporučuje se na vlhké zdivo, zato se hodí do vlhkých prostor (sklep).

Tradiční omítky bývají často dvouvrstvé a třívrstvé jádrové. První podkladní vrstva omítky se nazývá cementový postřik (podhoz, nebo také špric), následuje jádrová vrstva z vápenné nebo vápenocementové omítky a finální vrstva je zhotovená z tenké jednovrstvé štukové omítky.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.Čtěte dále: Omítku máme namíchanou. Otázkou je: Jak omítku natahovat?


Suché pytlované omítkové směsi urychlí přípravu

K uvedení suchých omítkových směsi na trh přispěla požadovaná jakost malty na omítání. Suché omítkové směsi se vyrábí průmyslově, jejich složení je pevně dané a jednotlivé složky jsou v přesném poměru. Suchou omítkovou směs, která je nejčastěji dodávána v pytlích o hmotnosti 25 kg, stačí smíchat s malým množstvím vody, nechat 5 minut odstát a malta je připravena k nahození na stěnu.

Výhodou omítkových směsí je jednotná kvalita a složení směsí, ale především rychlá příprava malty bez nutnosti hašení vápna. Na druhou stranu omítkové pytlované směsi jsou dražší. Přispívá k tomu fakt, že podstatnou část obsahu pytle tvoří písek.

Suché pytlované omítkové směsi bez písku

K dostání jsou ovšem i omítkové pytlované omítkové směsi bez příměsi písku. Ten je potřeba zajistit odděleně. Při míchání malty se smíchá omítková směs dle technologického postupu v požadovaném množství s vodou a pískem. Vzhledem k tomu, že tento způsob výroby malty umožňuje oddělené dávkování písku, je možné suchou směs použít nejen pro míchání malty na omítání, ale i na míchání zdicí malty.

Příkladem suché pytlované směsi bez písku je Multibat PLUS. Jedná se o maltovinové pojivo, která nahrazuje použití cementu a hašeného vápna. Je vhodný pro omítání a zdění všech typů kusových staviv, cihel, keramických tvárnic a kamene. Dodáván je v pytlích s PE vložkou po 25 kg.

Dávkování omítkové směsi Multibat PLUS

Směs pro míchání malty na omítání – na jeden pytel 25 kg směsi je potřeba 150 kg písku a 20 litrů vody

Směs pro míchání malty na zdění – na jeden pytel směsi 25 kg je potřeba 115 kg písku a 15 litrů vody

Nezávazná poptávka - nahození omítek


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů