Namíchat maltu na omítku správné konzistence tak, aby se snadno nahazovala na stěnu, držela a přitom byla odolná a při zasychání se v ní netvořily výrazné trhliny, je pro někoho obtížné. Přinášíme vám návod, jak správně namíchat maltu na omítku svépomocí.
Již nějakou dobu můžeme vybírat z velkého množství různých omítek vhodných pro interiér, exteriér, vlhké a suché prostředí a do prostor se zvýšeným opotřebením. Každá z omítek má své výhody a nevýhody a na každou aplikaci se hodí jiná omítka. Přípravu malty na omítání si uvedeme pro nejznámější a nejvyužívanější typy omítek.
Tradiční způsob míchání omítky
Stále velmi rozšířeným a oblíbeným přípravy malty na omítání je tradiční způsob přípravy omítkové směsi.
Pro namíchání malty na omítání potřebujete:
- vodu
- říční, nebo kopaný písek jemné frakce
- hašené vápno, nebo vápenný hydrát
- příp. cement
Tyto čtyři složky je potřeba smíchat v určitém poměru, aby směs byla tzv. „lepivá“ a dobře se nahazovala na stěnu, kde bude dokonale držet a nebude při aplikaci neustále opadávat. Malta nesmí být ani příliš hustá, ani příliš řídká. Řídká malta bude sjíždět ze zednické lžíce a ze stěny bude opadávat dolů, příliš hustá malta způsobí nepřilnavost omítky a případné tvoření vlasových trhlin při schnutí a tvrdnutí omítky.
Poměr složek při míchání malty
Správný poměr je často uváděn ve velkém rozmezí hodnot, důležitý je však obsah vody v maltě. Ten se nedá jednoznačně určit. Je to z toho důvodu, že poměr vody závisí mnohdy na vlhkosti písku. Pokud je písek skladován venku, bude s největší pravděpodobností navlhlý, v letních dnech pak zase vysušený. Pokud je písek pro výrobu malty použitý po dešti a je tedy vlhký, bude logicky potřeba méně vody. V opačném případě bude malta řídká a bude ji třeba zahustit obsahem písku.
Nahození omítky - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Při míchání malty na omítání je důležité všechny složky důkladně promíchat. V maltě se nesmí vyskytovat žádné hrudky cementu, písku, nebo omítkové směsi. Pokud je směs připravována v míchačce, je doporučeno nechat směs míchat alespoň po dobu 3 minut.
Poměr jednotlivých složek pro namíchání malty na omítání svépomocí:
Malta vápenná (štuková malta)
Směs vápna a říčního či kopaného písku v poměru 1:3, tedy 1 lopata vápna a 3 lopaty písku.
Malta vápenocementová
Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Směs hašeného vápna, cementu a říčního či kopaného písku v poměru 1:1:3 – 1:1:5, tedy 1 lopata vápna, 1 lopata cementu a 3 – 5 lopat písku.
Malta cementová
Směs cementu a písku v poměru 1:4, tedy 1 lopata cementu a 4 lopaty písku.

Jakou omítku použít?
Omítka vápenná je vhodná především do vnitřních prostor. Uplatnění najde zejména tam, kde není provedena dostatečná hydroizolace zdiva a stěny jsou tudíž vlhké. Vápenná omítka je prodyšná a umožňuje difúzní vodních par. Na extra vlhké zdi je vhodná speciální sanační omítka.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Omítka vápenocementová je méně prodyšná, cementová složka snižuje její prodyšnost, není tedy zcela vhodná pro použití na vlhké zdivo, například v případě rekonstrukcí starých objektů. Vápenocementová omítka je tvrdší a pevnější, lépe odolává mechanickému opotřebení a je tedy vhodná do míst, kde hrozí opotřebení, poškrábání a otlučení stěny.
Omítka cementová vytváří pevný a odolný povrch. Cementová omítka je málo prodyšná, nedoporučuje se na vlhké zdivo, zato se hodí do vlhkých prostor (sklep).
Tradiční omítky bývají často dvouvrstvé a třívrstvé jádrové. První podkladní vrstva omítky se nazývá cementový postřik (podhoz, nebo také špric), následuje jádrová vrstva z vápenné nebo vápenocementové omítky a finální vrstva je zhotovená z tenké jednovrstvé štukové omítky.
Čtěte dále: Omítku máme namíchanou. Otázkou je: Jak omítku natahovat?
Suché pytlované omítkové směsi urychlí přípravu
K uvedení suchých omítkových směsi na trh přispěla požadovaná jakost malty na omítání. Suché omítkové směsi se vyrábí průmyslově, jejich složení je pevně dané a jednotlivé složky jsou v přesném poměru. Suchou omítkovou směs, která je nejčastěji dodávána v pytlích o hmotnosti 25 kg, stačí smíchat s malým množstvím vody, nechat 5 minut odstát a malta je připravena k nahození na stěnu.
Výhodou omítkových směsí je jednotná kvalita a složení směsí, ale především rychlá příprava malty bez nutnosti hašení vápna. Na druhou stranu omítkové pytlované směsi jsou dražší. Přispívá k tomu fakt, že podstatnou část obsahu pytle tvoří písek.
Suché pytlované omítkové směsi bez písku
K dostání jsou ovšem i omítkové pytlované omítkové směsi bez příměsi písku. Ten je potřeba zajistit odděleně. Při míchání malty se smíchá omítková směs dle technologického postupu v požadovaném množství s vodou a pískem. Vzhledem k tomu, že tento způsob výroby malty umožňuje oddělené dávkování písku, je možné suchou směs použít nejen pro míchání malty na omítání, ale i na míchání zdicí malty.
Příkladem suché pytlované směsi bez písku je Multibat PLUS. Jedná se o maltovinové pojivo, která nahrazuje použití cementu a hašeného vápna. Je vhodný pro omítání a zdění všech typů kusových staviv, cihel, keramických tvárnic a kamene. Dodáván je v pytlích s PE vložkou po 25 kg.
Dávkování omítkové směsi Multibat PLUS
Směs pro míchání malty na omítání – na jeden pytel 25 kg směsi je potřeba 150 kg písku a 20 litrů vody
Směs pro míchání malty na zdění – na jeden pytel směsi 25 kg je potřeba 115 kg písku a 15 litrů vody
Nezávazná poptávka - nahození omítek
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.