Kdy a jak použít sanační omítky?

Sanační omítka se používá jako sanační opatření při zvýšené vlhkosti zdiva. Vlhkost může způsobit nevratné poškození omítky, její opad, vznik plísně, vlhkých map a podobně. Vlhkost může do omítky natáhnout i soli, které způsobují neestetické skvrny, které mohou vést k dalším poškozením.

Co je to sanační omítka?

Sanační omítka je speciální druh omítky, který je přímo určen pro aplikování na konstrukce se zvýšenou vlhkostí. Díky struktuře sanační omítky je vlhkosti umožněno se přirozeně odpařovat a na povrchu omítky tak nevznikají nevzhledné mapy. Póry sanační omítky jsou několikrát větší jak póry klasické omítky což zaručuje dostatečnou prodyšnost materiálu. Sanační omítka však neodstraňuje příčinu vlhkosti konstrukce. Tyto omítky jsou aplikovány především proto, aby umožnily vysušení vlhkého zdiva po provedení hydroizolačních prací (například po podřezání zdiva). Není tedy možné počítat s tím, že pokud se sanační omítka nanese na vlhkou zeď, je po problému. Pokud se do stěny dále dostává voda, ve které jsou rozpuštěny soli, dojde časem k ucpání pórů sanační omítky, která se tím pádem stane nefunkční.

Sanace vlhkého zdiva je dobrým začátkem

Pokud se potýkáme s problémem vlhkého zdiva a rozhodneme se ho řešit, je vhodné použít jednu ze sanačních metod. Zcela nejúčinnější metody jsou metody přímé, například podřezání zdiva řetězovou či lanovou pilou. Ruční podřezání zdiva je velmi pracné a zdlouhavé, nicméně s použitím motorové pily je práce rychlejší a jednodušší. Lanovou pilou lze řezat prakticky jakákoli materiál od klasické cihly až po kámen. Nevýhodou této metody je nemožnost podřezání stěn v těžko přístupných místech. V tomto případě je třeba zdivo podsekat ručně, nebo použít sofistikovanou metodu chemické injektáže. Do zdiva se v jedné linii navrtají otvory po 10 – 15 cm, které se následně tlakově vyplní silikonovou emulzí, krémem, polyuretanovou pryskyřicí či akrylátovým gelem, který po zaschnutí vytvoří celistvou průběžnou hydrofobní vrstvu.

Aplikace sanační omítky svépomocí

Pakliže je provedení primární sanační opatření a do konstrukce již dále nevniká vlhkost je možné aplikovat sanační omítku.

Jak postupovat při aplikaci sanační omítky svépomocí?

Původní poškozenou omítku je potřeba odstranit (nejenom na vlhkém místě, ale ještě zhruba metr okolo zasaženého místa). Spáry v původním zdivu je nutno vyčistit alespoň do hloubky 20 mm a znovu zaspárovat, buď klasickým způsobem, nebo sanační výplní. Nutno připomenout, že pokud do domu výrazně zatéká, nebo táhne vlhkost od země, sanační omítka tento problém nevyřeší (viz výše).

Dále je na očištěnou stěnu vhodné nanést  penetraci, která zajistí dokonalou soudržnost omítky s podkladem. Penetrace podkladu se nechá vyschnout alespoň po dobu jednoho dne, poté je možné aplikovat první vrstvu sanační omítky. Ta se může skládat ze tří funkčních vrstev, tedy ze sanačního podhozu, sanačního podkladu a vrchní sanační omítky. Omítku je možné aplikovat buď ručně a v případě velkých ploch i strojově. Příprava a nanášení omítkové směsi se řídí technologickým postupem daném výrobcem na obalu, nebo v technickém listu výrobku. Doporučujeme vždy před použitím pročíst návod.

Návod na přípravu malty naleznete v článku Jak namíchat maltu na omítání.

Použití sanačních omítek

Při venkovních omítkách je nutné použít silikonové venkovní omítky, aby vlastnosti sanační omítky nebyly narušeny. Povrch se sanační omítkou nesmí být povrchově ošetřen akrylátovou barvou.

Omítka se dá použít celoplošně nebo jenom lokálně, pro řešení akutně poškozených míst. Některé sanační omítky lze použít i v exteriéru.

Většina omítek je složena z různých poměrů cementu a dolomitického vápence, s přidáním dalších minerálních složek, dále jsou to lehčící přísady a vápencový písek.

Díky svým vlastnostem sanační omítky zabraňují návratu vlhkosti a zpětnému výkvětu solných obrazců, díky přidanému trasu. Omítka propouští vodu, proto se v ní dále nehromadí, voda může v podobě páry unikat. Je hydrofobní a nenasákavá, proto se již klient nemusí bát, že by mu opět natáhla vlhkost např. od země. Díky svým vlastnostem jsou omítky snadno zpracovatelné a dají se zpracovat i ručně.

Zdroje:

Titulní obrázek: http://terret.cz/wp-content/uploads/2012/05/418.jpg

Nezávazná poptávka - nahození omítek


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů