Je levnější namíchat beton svépomocí, nebo objednat autodomíchávač?

Otázka, kterou si pokládá každý stavebník, který se rozhodl pro betonování základů, podlahy, opěrné zídky a jiných konstrukcí. Je výhodnější objednat si autodomíchávač, nebo si beton namíchat svépomocí z jednotlivých složek? Resp. lze beton svépomocí namíchat levněji?

Abychom mohli stanovit cenu za beton namíchaný svépomocí, musíme vědět, že potřebujeme tyto základní složky betonu:

 • Cement
 • Voda
 • Písek frakce 0/4
 • Štěrk frakce 4/8, nebo 8/16

Tyto jednotlivé složky betonu se posléze v míchačce smíchají v předepsaném poměru, který se odvíjí od toho, jak kvalitní beton potřebujeme. Je rozdíl, zda se betonuje základ domu, příp. jiná nosná konstrukce, nebo je beton použit pro betonování nenosné konstrukce, kde lze použít beton méně kvalitní. Poměr složek betonu je rozepsaný v článku Jak namíchat beton – poměr lopat.

Kolik stojí namíchání betonu svépomocí

Pokud se rozhodnete míchat beton svépomocí, máte na výběr ze dvou možností. Buď si pořídit všechny složky betonu zvlášť, nebo si koupit pytlovanou betonovou směs, kterou stačí smíchat s předepsaným množstvím vody.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Beton - IN

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

V tabulce jsou uvedeny ceny jednotlivých surovin pro namíchání betonu:

Materiál Cena v Kč
Písek praný frakce 0/4 250 Kč/t
Štěrk frakce 4/8 400 Kč/t
Cement 32,5 II 2 600 Kč/t
Voda 60 Kč/t (1 tuna = 1 000 l)

Beton bude v našem ukázkovém příkladu namíchán z jednoho pytle cementu, 40 litrů praného písku frakce 0/4 a 50 litrů štěrku frakce 4/8. Vzhledem k hmotnosti materiálu se jedná o poměr složek betonu 1:2,5:3 (cement-písek-štěrk). Množství záměsové vody je odhadováno na 15 litrů.

Složka betonu Objem materiálu Cena za množství materiálu (Kč)
Písek praný frakce 0/4 40 l 15
Štěrk frakce 4/8 50 l 30
Cement 32,5 II 25 kg 65
Voda 15 l 1
Celkem 70 l 111

 

Z tabulky vyplívá, že namíchání 70 litrů betonové směsi stojí cca 111 Kč. Jeden kubík vlastnoručně namíchaného betonu z jednotlivých složek tak vyjde na cca 1 600 Kč.

Jak namíchat beton? Svépomocí, nebo objednat autodomíchávač?
Míchání betonu – svépomocí, nebo autodomíchávač?

Jak jsou na tom s cenou pytlované betonové směsi?

Pytlované betonové směsi oproti tomu vychází daleko dráž. Jeden pytel suché betonové směsi B20 o hmotnosti 40 kg stojí cca 150 Kč, přičemž z něj lze namíchat přibližně 20 litrů čerstvého betonu. Jeden kubík čerstvého betonu namíchaného z pytlované směsi tak vyjde v přepočtu na 7 500 Kč. Jedná se o drahou variantu, nicméně pytlované směsi najdou své uplatnění v případech, kdy potřebujete pouze malé množství betonu a kupovat korbu písku a štěrku se vám zkrátka nevyplatí.

Tip: Chystáte se betonovat? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Kolik stojí beton z autodomíchávače?

Cena betonu zakoupeného z betonárky se odvíjí od několika základních parametrů betonu. Jedná se o:

 • Pevnostní třídu betonu
 • Stupeň vlivu prostředí
 • Konzistenci betonové směsi

Platí, že čím vyšší pevnostní třída betonu, stupeň konzistence a čím odolnější beton, tím vyšší bude i jeho cena. Ceny se pohybují od 2 100 Kč/m3 betonové směsi až do 3 600 Kč/m3. Například beton pevnostní třídy C 20/25 bez nebezpečí koroze nebo narušení stojí 2 500 – 2 700 Kč/m3. Jedná se o betonovou směs, která se využívá například pro betonování základů. Další hojně používaný beton je pevnostní třídy C 16/20, který se využívá jako podkladní beton a beton pro betonování podlahy. Jeho cena se pohybuje v rozmezí 2 400 – 2 600 Kč/m3.

Články na podobné téma:

Cena za dopravu a čerpání betonu

K ceně betonu je však třeba přičíst také cenu za dopravu, která se dle množství dopravovaného betonu pohybuje v rozmezí 15 – 25 Kč/km. Levná není ani samotná vykládka betonu, která se pohybuje okolo 600 Kč/hod.

Pokud budete betonovat podlahy ve vyšším patře a budete k tomu potřebovat čerpadlo betonu, počítejte s dalšími penězi navíc. Cena za čerpadlo na beton se odvíjí od toho, jaký typ čerpadla a jakou velikost čerpadla pro čerpání betonu budete potřebovat. Za přistavení menšího pístového čerpadla zaplatíte 600 – 800 Kč a za hodinu provozu utratíte 1 200 – 1 700 Kč/hod + sazba za mytí a údržbu stroje a pronájem hadice. U čerpadla s výložníkem počítejte s cenou za dopravu okolo 40 – 55 Kč/km. Za jednu hodinu čerpání betonu zaplatíte 2 000 – 3 000 Kč + sazba za mytí stroje.

Z uvedených cen je evidentně jasné, že beton namíchaný svépomocí a dopravený na místo je rozhodně levnější. Nicméně v případě, že potřebujete do 2. patra dopravit několik kubíků betonu, míchání betonu svépomocí se stane doslova noční můrou.

Ovšem pokud budeme uvažovat, že beton bude použitý pro betonáž základů, nebo podlahy v přízemí objektu a nebude potřeba čerpadlo na beton, za samotnou betonovou směs zaplatíte o cca 800 – 1 100 Kč/m3 více. Cena za dopravu a vykládku betonu je vždy odlišná a závisí na konkrétních podmínkách.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Srovnání cen za koupený beton a za beton namíchaný svépomocí

  Koupený beton – autodomíchávač Beton namíchaný svépomocí
Cena Kč 2 400 – 2 700 + cena za dopravu a složení betonu 1 600

Kdy uvažovat o objednání autodomíchávače?

Spousta stavebníků přemýšlí o tom, že si beton pro stavbu základů či jiných konstrukcí namíchá svépomocí. Ovšem je třeba myslet na to, že beton z betonárky je vždy namíchán v přesném poměru a jeho vlastnosti jsou vylepšovány různými přísadami a příměsemi. Ty zvyšují mrazuvzdornost betonu, odolnost proti korozi způsobenou karbonatací, chloridy či jinak agresivním prostředím. Podobných vlastností lze doma docílit jen stěží. Každá várka betonu bude mít mírně odlišné složení vzhledem k nepřesnému dávkování složek betonu po lopatách. Betonování konstrukce po částech z různě kvalitních betonových směsí může mít nepříznivý vliv na kvalitu, únosnost, pevnost a životnost celé konstrukce.

Byť se to na první pohled nemusí zdát být pravdou, míchání betonu v míchačce je zdlouhavé a pracné. Pokud byste měli v míchačce namíchat 5 kubíků betonu pro vybetonování podlah v celém domě, budete potřebovat přinejmenším 70 míchaček, což není práce na jeden víkend. Oproti tomu betonáž s objednaným autodomíchávačem je rychlá, díky čemuž ušetříte mnoho času, který můžete využít jiným způsobem.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - BETON

Section

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů