Jak dlouho tvrdne beton?

Co ovlivňuje dobu zrání betonu a kdy lze pokračovat se stavbou? Stavíte, tlačí vás čas, máte vybetonováno a nevíte, zda již můžete začít s dalšími stavebními pracemi. Otázka zní: Jak dlouho tvrdne beton? Odpověď: Beton tvrdne zpravidla několik týdnů, ale dostatečné pevností dosahuje již po několika dnech.

Dobu tvrdnutí betonu ovlivňuje především teplota okolního prostředí, poměr složek v betonu, vodní součinitel (tedy obsah vody ve směsi), druh cementu a použité přísady a příměsi v betonu (urychlovače tuhnutí, plastifikátory apod.).

Tuhnutí vs. tvrdnutí betonu

U betonových směsí se mluví o tuhnutí a tvrdnutí betonu. Beton začíná tuhnout cca 45 – 60 minut po smíchání betonové směsi a následuje tvrdnutí směsi, které může probíhat i několik let.

Beton zraje celkem 28 dní, po kterých získává 100 % uváděné pevnosti. Při betonování podlah, nebo základové desky však není třeba čekat tak dlouho. Beton je po cca 2 dnech pochozí a lze jej mírně zatížit a po 7 dnech získává až 70 % své pevnosti.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Beton - IN

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

TIP: Autodomíchávač i betonpumpu pro vybetonování základů, stropu či podlahy nejrychleji objednáte zasláním nezávazné poptávky. Vyzkoušejte zdarma přímo ZDE.

Vodní součinitel betonu, příměsi a přísady

Dobu tvrdnutí významně ovlivňuje vodní součinitel betonu. Čím více je v betonu vody, tím déle tvrdne. Mimo to je betonová konstrukce náchylná na tvorbu trhlin vlivem nadměrného smršťování betonu. To lze eliminovat přidáním plastifikátoru, který se může do betonové směsi přidávat společně s jinou příměsí či s přísadou, které záměrně či nezáměrně ovlivňují dobu zrání betonu.

tvrdnutí a zrání betonu - jak dlouho tvrdne beton
Jak dlouho tvrdne beton – betonový podstavec pod kamna (fotoarchiv stavimbydlim.cz)

Doporučená teplota pro betonování

Ideální teplota pro betonování by je v rozmezí 15 – 25 °C. Při této teplotě dochází k optimálnímu procesu zrání betonu. Čím je teplota vyšší, tím beton rychleji tvrdne. Minimální teplota pro betonování je 5 °C. Teplota by rozhodně neměla klesnout pod bod mrazu. Voda by začala ve směsi zamrzat a byl by tak narušen proces hydratace, který ovlivňuje výslednou kvalitu a pevnost betonu.

Kvalita betonu je dána také správným poměrem složek betonu a správnou způsobem namíchání betonové směsi.

Tvrdnutí betonu v závislosti na povětrnostních podmínkách

Dobu tvrdnutí betonu ovlivňuje výše zmíněná teplota okolního prostředí, ale také jiné povětrnostní podmínky, jako je intenzita větru a slunečního záření, které se podílí na rychlosti odpařování vody z konstrukce. To je však v mnohých případech nežádoucí a betonovou konstrukci je třeba před slunečním zářením chránit přikrytím plachtou či kartonem. Vhodné je také konstrukce ošetřovat vodou, aby nedocházelo k nadměrnému vysychání betonu. Beton potřebuje dostatek vody pro hydrataci, v horkých letních dnech je třeba betonovou konstrukcí třeba kropit vodou ve stanovených intervalech.

Tip: Chystáte se betonovat? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - BETON

Section

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů