Hydroizolace terasy a balkónu PVC fólií

Mít krásnou terasu nebo balkon, které by zdobily náš dům, je snem mnoha lidí. Ale často se zde potýkáme, ať už u novostaveb nebo u rekonstrukcí stávajících objektů, s průnikem vody. Ta zatéká v problematických partiích do podkladu terasy a způsobuje korozi kovových prvků nebo uhnívání dřevěných částí terasy, například u napojení okapnic, dveří či zábradlí.

Nejčastější příčiny poruch hydroizolace

Ve většině případů je porucha hydroizolace terasy nebo balkónu zapřičiněna lidským faktorem. Hydroizolace může být poškozená neodborným zásahem do konstrukce (vrtání, sekání, drážkování), špatným provedením konstrukce (špatně provedené spoje hydroizolace, poškození hydroizolace na stavbě) a nebo špatným návrhem ze strany projektanta, kdy jednotlivé vrstvy nejsou vhodně zvoleny a poskládány. U starých balkónů bylo příčinou umístění hydroizolace mezi dvěma vrstvami betonů (nejčastěji konstrukční a spádová vrtsva betonu). Vrchní, spádová část nebyla chráněná před vlhkostí a při mrazech docházelo k pnutí, které má za následek poškození hydroizolačního asfaltového pásu.

Vzhledem k tomu, že v současnosti jsou k dostání materiály, na které se může přímo lepit a pokládat dlažba, tento problém odpadá.

Hydroizolace terasy a balkónu PVC fólií

Problémům se zatékáním na terase nebo balkonu lze snadno předejít a zároveň tak prodloužit životnost vaší stavby, pokud svému domu dáte kvalitní ochranu před nežádoucím průnikem vody. Jednou z  možností je použití hydroizolace z PVC fólie. Její výhodou je to, že se dá pokládat i za  venkovních teplot, které klesnou pod nulu. Fólie velmi dobře přilne k nosné konstrukci terasy a není již potřeba betonového potěru. Fólie je z obou stran kašírovaná textilií, čímž je zaručena přilnavost lepidla pro letení dlažby. Díky velké škále prefabrikovaných tvárnic je možné velmi efektivně vyřešit veškeré detaily. Tato hydroizolace je odolná i vůči UV záření. Běžně můžete volit mezi třemi barevnými provedeními – světle šedou, tmavě šedou a zelenou barvou.

Hydroizolace terasy pod dlažbu

Izolační PVC fólie má protiskluzovou úpravu, takže již není nutné na ni pokládat žádnou další dlažbu. V takovém případě se na terasu či balkon dává fólie o tloušťce 2,4 mm. Pokud byste ale přesto chtěli na tento typ hydroizolace dlažbu přeci jen položit, pak se tento požadavek dá také vyřešit. Na plochu, kterou chcete chránit před vodou, se položí fólie o tloušťce pouze 1,5 mm a na tu se následně pokládá buď dlažba na podložkách, lepí se lepidlem k tomu určeným, nebo se pokládá rošt z terasových prken.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Dalšími výhodami PVC fólie je životnost – až 20 let – a snadná údržba. Lze ji ošetřovat totiž jako běžnou podlahovou krytinu, kterou máte uvnitř domu. Vzhledem k tomu, že se tato hydroizolace hodí i pro střešní zahrady, máte hned několik možností, které můžete při stavbě či rekonstrukci svého domu použít, a získat tak velice originální vzhled vašich oblíbených míst k odpočinku či zábavě.

Jakou hydroizolační fólii použít?

Izolaci na terasu nebo balkon nabízí několik výrobců. Především je nutné mít na paměti, že žádnou cenu se pro hydorizolaci terasy nesmí používat žádná lepenka s nasákavou vložkou (známá jako IPA) nebo asfaltový oxidovaný hydroizolační pás.

Pro hydroizolaci můžete vybírat z těcho produktů:

Fatra FATRAFOL 814 pro hydroizolaci teras a balkónů

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Izolprotan PROTAN GT

Schomburg ADF-Balkonfolie – hydroizolační a separační fólie

Sopro AEB 640

U hydroizolace z PVC fólií počítejte s cenou okolo 400-900 Kč/m2.


Více o aplikování hydroizolace svépomocí se dočtete v článku Jak postavit dům – aplikace hydroizolace spodní stavby.


Moderní hydroizolační principy

Pokud se rozhodnete upustit od tradičního odizolování terasy pomocí asfaltových pásů nebo hydroizolačních PVC fólií, zvolte jednu z moderních technologií 21. století. Nabízí se v zásadě 3 různé hydroizolační principy a to cementové hydroizolační stěrky, speciální hydroizolační stěrky a hydroizolační lepidla.

Cementové hydroizolační stěrky – jedná se o cementovou hydroizolační hmotu, která se vyznačuje svojí pružností i při nízkých teplotách, je odolná UV záření, lze ji aplikovat na stávající povrch a lze na ni přímo lepit dlažbu. Jako příklad uvádíme MAPEI Mapelastic, Mapelastic TURBO, Ceresit CL-50, Ceresit CR 166 HENKEL,  Schomburg Aquafin 1K,  a mnoho dalších.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Speciální hydroizolační stěrky – obdobné jako cementové hydroizolační stěrky s tím, že nejsou na bázi cementu, ale na bázi disperze. Jako příklad lze uvést Weber Terizol, Weber Akryzol, MAPEI Mapelastic AquaDefence, Mapegum WPS MAPEI, MASTERsil TOP-ROOF, SIKA SikaBond® T-8, Sikalastic®-490 T.

Hydroizolační lepidla – ty zastávají dvě funkce. Především hydroizolují, ale zárověň se s nimi dá lepit dlažba k podkladu. V praxi se aplikuje ve dvou vrstvách, kdy první vrstva je vyrovnávací a hydroizolační, druhá je spojovací. Výhody má hydroizolační lepidlo stejné jako hydroizolační stěrky, dá se aplikovat na starý podklad, je mrazu odolné, pružné a zabezpečuje rovnou pokládku. Jako příklad lze uvést Den Braven PU lepidlo, Ceresit CM12 Plus nebo Mapei Adesilex P9.

Cena za m2 hydroizolace terasy z hydroizolačního lepidla se pohybuje okolo 500-700 Kč/m2.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 

1 komentář u „Hydroizolace terasy a balkónu PVC fólií“

  1. Prosim o zdeleni ktera hydroizolacni folie je nejlepsi na opravu venkovni terasy nabidky kterou uvadite v clanku. .popripade i cenu za m2. pochozi 2,5mm a pod dlazbu na terce . dekuji Lukasek

Komentáře nejsou povoleny.