Hydroizolace základové desky – jak postupovat

Správně izolovaná základová deska chrání dům před vzlínáním vlhkosti z podlaží. Hydroizolace základové desky se nejčastěji provádí z asfaltových pásů, možností je ale více. Jak si správně vybrat izolaci a izolovat základovou desku svépomocí se dozvíte v dnešním článku.

K čemu slouží izolace základové desky

Hydroizolace základové desky je naprostou nutností. Primárně slouží jako ochrana proti vzlínající a tlakové vlhkosti a v rizikových oblastech také jako ochrana před vnikáním radonu do domu z jeho podlaží.

Druhy izolací základových desek

V praxi se nejčastěji setkáte s asfaltovými pásy s kovovou vložkou a bez ní:

 • Asfaltový pás nekovovou vložkou (skleněná tkanina, …) poskytuje spolehlivé hydroizolační vlastnosti. Používá se buď samostatně, nebo jako doplněk asfaltových pásů s kovovou vložkou. Kotvit se může i pomocí speciálního lepidla.
 • Asfaltové pásy s hliníkovou vrstvou se využívají především v oblastech s rizikem úniku radonu, oblíbené jsou ale i u obyčejných staveb. Kotví se pomocí hořáku. Nutné je ale podotknout, že se asfaltové pásy s hliníkovou vložkou musí kombinovat s pásy s nekovovou vložkou.

Profesionální firmy v současnosti nabízí i speciální stříkané izolace. Jejich hlavní výhodou má být výrazně nižší aplikační vrstva, za zachování totožných vlastností jako u folií.

Doporučujeme vám článek Základová deska svépomocí – jak postupovat při stavbě.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Hydroizolace základové desky s mírným přesahem cca 50 mm.
Hydroizolace základové desky s mírným přesahem cca 50 mm.
Hydroizolace základové desky
Hydroizolace základové desky asfaltovými pásy. Hydroizolace je připravena pouze pod budoucí obvodové a vnitřní nosné zdi.

Hydroizolace základové desky svépomocí

Co budete potřebovat:

 • Hořák a propanbutanovou láhev/lepidlo
 • Asfaltový pás
 • Smeták
 • Asfaltovou penetraci a váleček pro nanášení penetrace

Pracovní postup hydroizolace základové desky:

 1. Nejprve pečlivě očistěte povrch základové desky. Pryč musí veškeré nečistoty, skvrny, mastnota a hlavně sutiny, které by mohly folii poškodit. Na vše si vystačíte s koštětem a kartáčkem namočeným ve vodě se saponátem. Použití vysokotlakových pistolí se většinou nedoporučuje.
 2. Očištěný a plně vyschlý povrch napusťte hloubkovou penetrací pomocí válečku. Plochu můžete napenetrovat celou, nicméně v praxi se doporučuje ošetřit pouze oblasti, kam v budoucnu přijde obvodové a vnitřní nosné zdivo. Zbývající plocha základové desky se doizoluje posléze.
 3. Asfaltové pásy se prodávající v rolích o šířce 100 cm. Při provádění hydroizolace základové desky dbejte na to, aby izolace přesahovala o cca 5–10 cm na bočních stranách (pokud budete na vodorovnou hydroizolaci napojovat svislou hydroizolaci základů domu). Pokud svislou hydroizolace základů nebudete provádět, asfaltový pás zalícujte s hranou základové desky. Někteří stavebníci doporučují použít pouze poloviční šířku asfaltového pásu, pakliže zdíte ze zdiva s tloušťkou do 400 mm. Pokud necháte asfaltový pás v celé šířce, během stavby domu hrozí jeho porušení a hrozí tak, že by se již natažený asfaltový pás stejně musel přetáhnout další vrstvou. Docházelo by tak ke zbytečnému plýtvání.
 4. Připravenou roli asfaltového pásu umístěte na okraj základové desky. Přizvěte si partnera, který hořákem vždy nahřeje asfaltovou vrstvu pásu, kterou vy následně rozvinete a přitisknete k podkladu.
 5. Stejným způsobem pokračujte, dokud nepokryjete celou plochu. Další pás klaďte vždy tak, aby se s tím vedlejším překrýval alespoň o 10 cm.

Izolace základové desky: Závěr

Izolace základové desky je podmínkou každé kvalitně provedené stavby. Instalace naštěstí není složitá a s asfaltovými pásy ji zvládnete svépomocí. A pokud si snad netroufáte na manipulaci s propanbutanovým hořákem, vystačíte si i se speciálním lepidlem.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů