Inteligentní řízení budov – možnost ovládat dům jedním prstem

Často se o moderních budovách mluví s přízviskem inteligentní, případně inteligentně řízené. Co to pro takové domy znamená, jaké to přináší výhody a nevýhody?

Inteligentní budova se vyznačuje tím, že nejdůležitější (v ideálním případě všechny) systémy jsou napojeny na centrální řídicí systém, který je vybaven různými senzory. Například pokud jsou osazeny senzory otevření oken, v případě jejich otevření se vypíná vytápění v dané místnosti a vzduchotechnika, aby se zbytečně neplýtvalo energií. V případě teplotních, nebo světelných čidel je možné při zvýšeném slunečním svitu automaticky stáhnout žaluzie a zabránit tak přehřívání interiéru v letních měsících, naopak v zimě žaluzie vytáhnou a získat něco z tepelných zisků. Nadále lze řídit především vytápění (dálkově například pomocí chytrého termostatu), ale i jiné spotřebiče (pračka) elektrické systémy v budově (solární elektrárna a baterie), v případě elektromobilu řízení jeho nabíjení.

Samotné systémy jsou upravené prvky průmyslové automatizace, doplněné o moduly pro komunikaci po internetu, buď se serverem výrobce, ke kterému se přihlásí zákazník, nebo s vlastním serverem v domě zákazníka. Existují od jednodušších pro rodinné domy, pro vysloveně rozsáhlé pro obří administrativní budovy, nebo třeba hokejové arény.

Ohledně ceny se hovoří zhruba o 4% nákladů na stavbu, tedy při stavební ceně nemovitosti 2 miliony korun jde o 80 tisíc korun navíc. Za to získá uživatel možnost řídit vše centrálně, na dálku, nastavovat režim provozu světel, žaluzií, ventilace. Největší pokrok ale znamená možnost řídit vytápění (chlazení), měnit teploty v místnostech (snížit ji o několik stupňů Celsia, pokud víme, že v ní nikdo není) a ty nejpokročilejší systémy reagují i na předpověď počasí (pokud se předpovídá slunečné a teplé počasí, včas vypne vytápění) a umožňují tak snížit spotřebu energií (kterou tyti systémy také sledují).

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů