Jistě znáte situaci, kdy si říkáte, že byste potřebovali v místnosti ještě jeden vypínač na světlo. Ve starých objektech se mnohdy pro ovládání osvětlení instalovat pouze jeden vypínač, který současným požadavkům jednoduše nevyhovuje. Jak situaci vyřešit?
Kontroverzní způsob – rozšíření elektroinstalace
Jedním z možných způsobů je rozšíření elektroinstalace, která vyžaduje buď vyřezání drážek a osazení nových elektrických kabelů a vypínačů u dveří, nebo vložení instalace do plastové lišty vedené na povrchu omítky.
Vedení kabelů v plastových lištách na omítce není nic hezkého a hodí se leda tak do provozních prostorů, dílny a třeba i garáže. V obytných místnostech nejsou plastové lišty moudrým řešením.
Druhou, více pracnou variantou, je zhotovení nového elektrického vedení pod omítkou. To s sebou nese drážkování, vrtání, řezání do stěny, osazení a zapojení elektroinstalace profesionálem a následné zapravení otvorů, drážek a výmalba stěn. Časově náročná avšak poměrně levná varianta. Elektroinstalace bude funkční a především nepůjde vidět.
Moderní inteligentní instalace bezdrátových vypínačů
Pro fanoušky inteligentních instalací a vymožeností domácnosti je možné zvolit bezdrátové ovládání světla. Bezdrátové ovládání světel umožňuje umístit vypínač světla kamkoli, třeba na sklo, zrcadlo, betonovou stěnu, apod. Vypínač se jednoduše přilepí pomocí oboustranně lepicích terčíků, nebo se přivrtá. Žádné frézování drážek není třeba.
Jak funguje bezdrátový vypínač?
Bezdrátové ovládání je založeno buď na radiofrekvenčním vlnění, nebo infračerveném záření. V místnosti se osadí přijímač a vysílač. Nový přijímač s bezdrátovou technologií se osadí v místě stávajícího vypínače. Tento vypínač slouží jednak jako klasický vypínač pro rozsvěcování a zhasínaní světel, ale slouží i k příjmu signálu až z několika desítek vysílačů. Vysílače představují vypínače, které lze umístit na jakékoli místo v pokoji. Tento vysílač se následně spáruje s přijímačem. Stisknutím tlačítka na vysílači se pošle signál do přijímače, který jej zpracuje a následně vypne, nebo zapne světlo. Dosah bezdrátového ovládání vypínačů je až 150 m, tuto technologii lze tedy použít pro naprostou většinu instalací.
Vysílače mohou být širšího využití díky vícekanálovému ovládání. Nejenže jsou k dostání až čtyřtlačítkové vysílače, ale i jednotlačítkové vysílače, které na základě různých stlačení hmatníku mohou ovládat až 4 světla. Hmatník lze stlačit v ploše, v rozích, nebo na krajích ovladače. Ovladač tak lze využít nejen pro ovládání světla, ale i pro zatahování rolet a žaluzií.
O pohon vysílačů se stará jedna baterie, která vydrží, dle údajů výrobce, až 10 let.
Dálkové ovládání k pohodlí pohovky
Pokud rádi lenošíte na pohovce či ležíte v posteli a nechce se vám vstávat k vypínači, který je u dveří, je možné použití dálkového ovladače, podobného tomu od televize. Ovladač se jednoduše spáruje s přijímači, které se umístí namísto původních vypínačů a ovladačů žaluzií či rolet. Dosah zařízení bývá okolo 15 m.
Kolik stojí bezdrátové ovladače
Bezdrátové ovladače pochopitelně stojí trochu více oproti standardním vypínačům. Vysílače, které se umisťují na stěny libovolně dle potřeby, stojí 500 – 1500,-Kč. Přijímač signálu vyjde na 1000 – 2000,-Kč.
Bezdrátové ovládání jednotlivých žárovek
Komu přijde vhod bezdrátové ovládání osvětlení a navíc je přiznivcem inteligentních domácností, může vyzkoušet chytré led žárovky, které je možné propojit bezdrátově pomocí Wi-Fi sítě s mobilním telefonem. Osvětlení tak lze ovládat na dotykovém displeji telefonu, měnit barvu osvětlení a jeho intenzitu díky dodávané aplikaci.