Jak v létě bojovat proti přehřívání interiéru?

Okna vnáší do interiéru sluneční záření v podobě přírodního světla, ale také solárních tepelných zisků. Ty jsou v zimním období žádoucí, ušetříme díky nim na vytápění, ale v letním období, kdy je slunečního svitu nejvíce, může docházet k přehřívání interiéru.

Pokud se interiér domu přehřívá, snižuje se komfort a je nutné použít klimatizační zařízení. Pořízení ani provoz klimatizace není levnou záležitostí. Bránit se proti přehřívání lze i jinou cestou, a to použitím stínicí techniky – žaluzií, rolet, slunolamů, markýzy, nebo venkovní pergoly.

Pro stínění oken je v letním období možné používat markýzu, která se přes poledne vytáhne a navečer sroluje. Sluneční paprsky tak nedopadají na zasklení okna a nezpůsobují přehřívání místnosti. Je ale důležité pamatovat na to, aby markýza nezůstala vytažená ve chvíli, kdy se žene bouřka a sílí vítr, který by ji poničil.

Slunolam

Použitím slunolamu lze také eliminovat solární zisky, ovšem ne tak účinně jako použitím markýzy. Slunolam je konstrukce ukotvena nad oknem, která je tvořena lamelami, vrhající stín na část okna v době nejintenzivnějšího slunečního svitu.
Pro stínění oken se hodí i pergola. U pergoly je však nutné pamatovat na to, že pevně ukotvené neprůsvitné opláštění pergoly může zapříčinit nedostatek světla v místnosti bez možnosti regulovat intenzitu osvětlení.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Venkovní žaluzie a rolety

Venkovní žaluzie a rolety představují nejúčinnější ochranu před nežádoucími solárními zisky. Vnitřní a meziskelní žaluzie se používají pouze v omezené míře. Ve srovnání s exteriérovými žaluziemi nevypadají vnitřní žaluzie tak dobře a navíc i přes zatažené žaluzie do interiéru proniká teplo.
Velkou výhodou zatažených venkovních žaluzií a rolet je také to, že vytváří poměrně účinnou ochranu před vniknutím cizích osob. Zastánci inteligentních domů ocení možnost instalace dálkově ovládaných žaluzií a rolet s elektronickým pohonem a možností ovládání prostřednictvím tlačítka na zdi, pomocí tabletu či mobilního telefonu.
U novostaveb se venkovní žaluzie montují do podomítkové schránky, případně se integrují do nadokenního překladu. Vytažené žaluzie tak nejde vůbec vidět. Pro rekonstrukce, u kterých nedochází k zateplení obvodových stěn, je určeno samonosné provedení žaluzií, nebo hliníkové schránky instalované pod nadpraží okna. Schránka je tak z venkovní strany vidět a mírně zmenšuje plochu okna.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů