Jak funguje termostatická hlavice a co to je?

Termostatická hlavice je zařízení, které dokáže při správném používání snížit účty za energie na vytápění. Hlavice dokáže sama regulovat přítok topné vody do radiátoru a tím zabránit zbytečnému a drahému přetápění místnosti.

Jak termostatická hlavice vlastně funguje?

Termostatická hlavice je regulační zařízení, které dokáže samovolně regulovat přítok topné vody do otopného tělesa. Zařízení má na sobě standardně stupnici od 1 do 6 a příp. ještě symbol hvězdičky (vločky). Tím, že hlavici nastavíme na určité číslo, máme zaručeno, že v místnosti bude konstantně např. 20 – 22 °C. Jak jistě každý ví, během užívání domu vznikají tepelné zisky. Slunce nám přes slunečný den skrze okna může vyhřát obývací pokoj, při vaření vzniká taktéž velké množství tepla a teplo produkují také vesměs všechny elektrické spotřebiče a lidé. Pokud bychom termostatickou hlavici v kuchyni neměli, při vaření by bylo v místnosti nesnesitelné horko a teplo by se muselo odvětrat ven. Pokud je však otopné těleso vybaveno termostatickou hlavicí, která je nastavena na cca 20 °C, tak v momentě, kdy dojde ke zvýšení vnitřní teploty během vaření, regulační hlavice automaticky přiškrtí přívod teplé vody do otopného tělesa, čímž se sníží jeho teplota.

Princip fungování termostatické hlavice

Podstatnou části termostatické hlavice je její část s kapalnou látkou s velkou objemovou roztažností. Kdykoli dojde ke zvýšení teploty, látka zvětší svůj objem a zatlačí na kuželku termostatického ventilu, který se „přiškrtí“ či zcela uzavře. Jakmile dojde k poklesu teploty, látka sníží svůj objem, povolí kuželku ventilu a ventil se opět otevře.

Co je ke správnému fungování termostatické hlavice potřeba?

Aby termostatická hlavice plnila svůj úkol, je potřeba na přívod topné vody do radiátoru osadit termostatický ventil s pohyblivou kuželkou, která je vlivem roztažností/smršťování kapaliny zasunovaná a vysunovaná termostatickou hlavicí.

Dalším velmi důležitým krokem je hydraulické vyvážení otopné soustavy. Každá otopná soustava by měla být odborně projektovaná. Projekt řeší, jak soustavu vyvážit tak, aby osazené termostatické hlavice správně fungovaly. Pokud je soustava nevyvážená a několik radiátorových ventilů se zcela uzavře, zvýší se průtok ve zbylých otevřených radiátorových ventilech, což může mít za následky zvýšení hluku, vibrací ventilů a přehřívání místností.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

TIP: Aby byla zajištěna 100% funkčnost termostatických ventilů a celkově otopné soustavy, je třeba odvzdušnit radiátory. Zde najdete návod na odvzdušnění radiátorů.

Jak termostatickou hlavici používat?

Jak již bylo zmíněno, termostatická hlavice má standardně stupnici 1 – 6 a příp. i vločku. Stupnice 1 – 6 slouží pro nastavení požadované teploty v interiéru (standardně od cca 12 – 28 °C. Symbol vločky se používá v případě větrání, či v případě, kdy dlouho místnost nebude využívaná. Hlavice s nastavenou vločkou bude udržovat teplotu na cca 7 – 8 °C. Při větrání se tak neztratí příliš mnoho tepla a u dlouho nevyužívaných prostor nehrozí zamrznutí vody v potrubí. Dle potřeby tak stačí pootočením hlavice regulovat teplotu v místnosti.

Druhy regulačních termostatických hlavic

K dostání jsou termostatické hlavice v několika provedeních. Jednak jsou to hlavice mechanické, tedy s ručním ovládáním, a dále jsou to hlavice elektronické programovatelné. Programovatelné termostatické hlavice umožňují pomocí displeje a tlačítek nastavit požadovanou teplotu, denní, týdenní a měsíční režim. Můžete tak nastavit útlum vytápění v jistém časovém rozpětí či jej zcela vypnout v určitou hodinu a den.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů