Jak na zimní údržbu zahrady?

Zimní údržba se provádí především proto, aby půda stihla přes zimu zregenerovat, nehnily nám na trávníku kupy listí a aby byla zahrada pěkně připravená na jaro.

Pokud ještě chcete vysazovat rostliny, je to poslední možnost. Po prvních mrazech se to nedoporučuje. Začátek listopadu je již hraničním termín pro vysazování cibulovin. Listopadový termín vám již nezaručí, že cibuloviny na jaře vykvetou, protože mohou zmrznout, proto je ideální sázet je na přelomu září a října.

Ze záhonů odstraníme zbytky zeleniny. Záhon je důležité porýt a přihnojit, aby přes zimu vstřebaly živiny a byl připravený na jaro.

Z květinových záhonů odstraníme letničky. Některé druhy květin u nás pěstované běžně jako letničky jsou to ovšem trvalky, ale zimu by venku nepřežily. Můžeme je nařízkovat nebo vyrýt, zkrátit výhony a v chladu uchovat uvnitř domu, je tomu tak například u libory, muškátu nebo kopretinovce.

Trvalky zkrátíme, ovšem pozor, zjistěte si, které se nezkracují, například rozchodník nachový se zkracuje až na jaře, protože má duté stonky, do kterých kdyby se v zimě dostala voda, by mohla celá rostlina uhnít. Traviny svážeme, a také sestříháváme až na jaře. Odstraníme nevzhledné části rostlin a záhon prokypříme a pohnojíme, nově vysazené rostliny přikryjeme větvemi. Některé trvalky, například rudbékii nebo sápu, můžeme nechat nezkrácené, v zimě jejich výhony vytvoří pěkný efekt, když na ně napadá sníh nebo namrznou.

trávníku shrabeme listí, které můžeme použít k přikrytí rostlin, nebo ho dáme na kompost (více o zazimování trávníku).

Stromy speciální péči nevyžadují, samozřejmě mladé stromky je nutné až do zámrazu zalévat a na zimu jim kmeny obalit jutou, aby je zimní slunce nespálilo. Shrabání listí a posbírání zbytku ovoce pod nimi je samozřejmostí.

Růžím nezapomeneme odstranit odkvetlé květy a nemocné listy, a hlavně je příkrýt, aby nevymrzly.

Pokud máte jezírko, nezapomeňte zavčas schovat do vnitřní nádrže ryby, jezírko vypustit, vyčistit a připravit na zimu, to stejné platí pro bazén.

Pokojové rostliny co jsme měli přes léto a podzim venku taktéž nezapomeneme schovat, první mrazy by totiž nemusely přežít.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů