Jak namíchat maltu na omítání

soutez

Potřebujete si namíchat omítkovou směs tradičním způsobem? Potom vás jistě bude zajímat, jak namíchat maltu na omítání svépomocí. Co k tomu budete potřebovat?  

Skladba omítky

Tradiční omítky jsou dvouvrstvé nebo třívrstvé, podkladem je cementový špric, na něm je jádrová vrstva z vápenné nebo vápenocementové omítky a vše uzavírá tenká jednovrstvá štuková omítka.

Při míchání omítky v první řadě záleží na tom, jakou omítku jste se rozhodli použít, protože každá se vykazuje jinými vlastnostmi a je vhodná do určitých prostor.

 • Vápenná malta na omítání se používá hlavně do vnitřních prostor, je prodyšná, umožňuje prostupnost vodních par. Míchá se obvykle v poměru 1 díl vápna a 3 díly písku.
 • Vápenocementová malta na omítání je méně prodyšná, je tvrdší, pevnější a více odolná, ale nehodí se na vlhké zdivo. Míchá se v poměru 1 lopata hašeného vápna, 1 lopata cementu a 3–5 lopat písku.
 • Cementová malta na omítání je málo prodyšná, vytváří pevný a odolný povrch, hodí se do vlhkých prostor, ale není vhodná přímo na vlhké zdi. Cementová omítka je vhodná například do sklepa. Míchá se zpravidla v poměru 1 díl cementu a 4 díly písku.

Co budete na omítkovou maltu potřebovat

Základem omítkové malty je:

 • Písek – velmi jemný říční nebo kopaný
 • Hašené vápno nebo vápenný hydrát
 • Cement – pro cementovou maltu
 • Voda

Přesný poměr složek pak dále závisí na tom, jakou omítkovou směs potřebujete.


Nahození omítky - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Písek na maltu

Pro omítkovou maltu je podstatná volba toho správného druhu písku. Jiný písek můžete použít pro betonování nebo pro zdění, jiný pro omítky. Záleží na ostrosti a zrnitosti písku. Ostrost písku se určuje množstvím obsahu jílu v písku – čím je jílu méně, tím je písek ostřejší. Ostrost písku má vliv na to, jak se se směsí následně pracuje a jaké má vlastnosti. Směs s ostrým pískem je sice horší na zpracování, ale zase lépe drží na stěně a nepopraská, kdežto směs s pískem obsahujícím více jílu a hlíny se snáze zpracovává, malta je soudržnější, více lepí, ale zase je náchylnější k popraskání.

Další podstatnou vlastností je zrnitost písku. Čím je zrnitost větší, tím více je potřeba přidat pojiva – vápna. Pro omítkovou maltu potřebujeme písek říční nebo kopaný, jemné frakce 0/4.

Jak namíchat maltu na omítání v bubnové míchačce
Míchání malty na omítání v bubnové míchačce

Vápno na maltu

Používá se hašené vápno nebo vápenný hydrát. Pro vápennou omítku dávkujte v poměru 1 díl vápna + 3 díly písku.

Kalkulace ceny omítek

Jaký použít cement

 • Pro vápennou omítku postačí 1 lopata cementu na celou míchačku, ale klidně se obejdete i bez něj.
 • Pro vápenocementovou omítku použijte v poměru 1 lopata hašeného vápna + 1 lopata cementu a 3-5 lopat písku.
 • Pro cementovou omítku dávkujte v poměru 1 díl cementu na 4 díly písku.

Kolik přidat vody

Množství vody nelze přesně určit, musíte vždy vycházet z vlhkosti písku. Pokud je písek skladován venku a prší do něj, bude poměr vody jiný než u písku vyschlého. Vodu přidávejte proto tak, abyste docílili té správné mazlavosti směsi. Omítková malta nesmí být příliš řídká ale ani hustá, musí být lepivá, aby se nechala dobře nahazovat na stěnu a držela.

S řídkou maltou se bude špatně pracovat, jednak bude sjíždět ze lžíce a bude i opadávat ze stěny dolů. Oproti tomu příliš hustá omítková malta bude špatně držet na stěně a bude mít větší sklon k tvoření vlasových trhlin při schnutí omítky.

Jak namíchat maltu na omítání – postup

Nejdříve si promíchejte suché komponenty směsi a až poté opatrně přidejte vodu. Pozor abyste maltu „neutopili“. Pokud se tak stane, napravíte to přidáním písku a vápna.

Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

dodavatel
Mísidlo pro míchání malty na omítání.
Mísidlo pro míchání malty na omítání.

Mícháte-li omítkovou směs v míchačce, vždy nejdříve do míchačky nalijte kbelík vody, potom písek, vápno a nakonec cement. Veškeré suroviny musíte dobře promíchat, v míchačce ideálně alespoň po dobu tří minut.

Samozřejmě máte také možnost si práci usnadnit, využít hotových směsí a postupovat podle návodu na nich uvedených.  

Omítku máte namíchanou, nyní si můžete přečíst jak nahodit omítku svépomocí.

Nezávazná poptávka - nahození omítek


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů