Jak odstranit silikon ve dvou krocích?

Silikon v domě najdete především v kuchyni a koupelně, ale také tam, kde je keramická dlažba či obklad. Občas je třeba starý silikon odstranit, jelikož je rozpraskaný, netěsní či na něm ulpívá plíseň. Jak odstranit silikon popisujeme v podrobném návodě.

Silikon je materiál, který na povrchu drží někdy tak dobře, že je velmi těžké jej odstranit. Není to však nemožné.

Silikon lze odstranit ve dvou krocích, a to mechanickým a chemickým způsobem.

Jak odstranit silikon – krok č. 1

Pro odstranění silikonu potřebujete nůž, ostrou špachtli nebo přímo speciální sadu nářadí na odstranění silikonu. Sada na odstranění silikonu nestojí moc, lze ji pořídit za pár desetikorun, ovšem pokud potřebujete odstranit silikon ihned, stačí použít obyčejný nůž či špachtli. Tou odstraníte co nejvíce silikonu z povrchu. Postupujte opatrně, abyste nepoškrábali povrch. Ať se budete snažit sebevíc, určitě vám na povrchu zbude trochu silikonu, který jednoduše odstraníte následujícím krokem.

Krok č. 2 – chemické odstranění silikonu

Na odstranění silikonu, který z posledních sil ulpívá na povrchu, nyní použijte odstraňovač silikonu. Jedná se o čirý gel, který naruší strukturu silikonu, který lze snáze z povrchu odstranit. Odstraňovač silikonu se aplikuje na silikon a nechá se působit dle návodu na obalu výrobku (zpravidla 10 – 15 minut). Po uplynutí této doby lze zbytek silikonu setřít pomocí plastové stěrky, která je součástí balení. Nyní je silikon zcela pryč a povrch stačí očistit vlhkým hadrem, odmastit mýdlovou vodou a nanést nový silikon či těsnění.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pokud se nepodaří silikon odstranit napoprvé, postup opakujte, dokud nebude silikon zcela odstraněn.

Upozornění: Při práci s odstraňovačem silikonu dbejte pokynů výrobce uvedených na obalu výrobku.

TIP: Oprava silikonového tmelu se provádí výhradně tím způsobem, že se nejprve veškerý původní silikon odstraní a teprve poté se na připravený povrch aplikuje nový tmel. Pokud by se aplikoval silikon na staré původní těsnění, není 100% zaručeno, že silikon na podkladu bude držet.

Může vás zajímat: Rekonstruujete koupelnu či kuchyň a budete pokládat novou dlažbu? Zkuste to svépomocí. Přečtětet si návod na pokládku keramické dlažby.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů