Jak ošetřit a odmastit stěny před malováním?

Rozhodli jste se vymalovat pokoj, celý dům, nebo byt? Máte již vše připraveno pro vymalování a spoléháte se na vlastní síly? Než začnete stěny malovat, důkladně si je připravte. V opačném případě se můžete potýkat s nesoudržností nátěru či se šmouhami na novém nátěru.

Díry a praskliny ze stěny odstraňte

Pokud je stěna místy popraskaná, či jsou v ní díry od hřebíků a vrutů, je třeba tyto nevzhledné defekty odstranit. Pro zapravení děr a trhlin v omítce můžete využít 2 způsoby:

  • Zapravení trhlin a děr speciálními tmely
  • Zapravení trhlin a děr sádrou

Zapravení trhlin a děr tmely je rychlé a jednoduché, tmely jsou prodávané v plastové tubě, ze které je tmel vytlačován speciální pistolí. Tmel se nanese v požadovaném množství na očištěnou díru či trhlinu a zapraví se do rovna pomocí ocelové špachtle, nebo hladítka. Pro jemné vybroušení a zahlazení opravovaného místa se použije smirkový brusný papír. Pro opravu trhlin v omítce můžete využít nejlépe plastické akrylové tmely určené přímo k opravě trhlin v omítkách, zdivu a sádrokartonu, avšak optimálnějším řešením je akrylový štukový tmel. Jedná se o akrylový tmel s přímeší jemného křemičitého písku, díky čemuž se na tmelu lépe uchytí nová malba a nehrozí tak, že by se časem odlupovala.

Druhou možností je zapravení trhlin a děr sádrou, kterou si rozmícháte v potřebném množství s vodou. Kaše má mít takovou konzistenci, aby nestékala a přitom dobře držela na špachtli. Směs aplikujte do otvoru a špachtlí, nebo hladítkem zahlaďte do rovna. Pro jemné vyhlazení použijte opět smirkový papír.

Důležité je, aby byla sádra i tmel aplikován na očištěný a navlhčený povrch. Spoj omítky se sádrou (tmelem) tak bude soudržný a nebude opadávat.

Nesoudržné části malby odstraňte

Pokud původní nátěr na stěně nedrží, je třeba jej odstranit pomocí špachtle až na tu vrstvu, které na podkladu drží pevně. Pokud by byl původní nesoudržný nátěr ponechán, mohl by se časem odloupnout.

Odmaštění stěny před malováním

Pokud je stěna zaprášená, je třeba ji očistit důkladně smetákem, příp. vysát vysavačem. Pokud je stěna zamaštěná (například v okolí sporáku), je třeba ji omýt houbičkou namočenou ve vodě s pracím mýdlem, a to třeba i několikrát po sobě, dokud nebude stěna naprosto čistá. Větší plochy, kterou jsou méně mastné lze ošetřit tímto roztokem pomocí malířské štětky.

Penetrace zdí usnadní malbu

Abychom si byli naprosto jisti, že nátěr bude na stěně držet, nebude se odlupovat a nebudou se na stěně tvořit fleky, je vhodné na stěnu nanést penetraci. Jedná se o roztok, který díky svému složení sjednotí savosti jednotlivých povrchů a připraví tak podklad pro nanesení malířských barev. Penetraci vždy vybírejte dle pokynů výrobce zvolené barvy. Penetrace se na očištění povrch stěny nanáší válečkem nebo štětkou. V případě savých podkladů se penetrace může nanášet i víckrát pro zaručení soudržnosti.

Čtěte dále: Malujete byt či dům svépomocí? V článku jak vymalovat pokoj, byt a dům se dočtete, jak se na malování stěn připravit a jak postupovat.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů