Jak vymalovat pokoj svépomocí a jakou barvu zvolit?

Čas od času je potřeba vymalovat pokoj, jelikož stěny jsou už tak flekaté a špinavé, že se na ně není možné ani podívat. Výmalbu můžete nechat na zkušeném malíři, anebo můžete pokoj vymalovat svépomocí. Jakou barvu ale zvolit? Jak správně pokoj vymalovat a kolik to bude stát?

Jaká barva se kam hodí?

Barvu stěny si volíme především dle vlastních pocitů. Každý má svoji oblíbenou barvu, která mu zlepší náladu. Ovšem ne každá barva se hodí do všech místností. Barvu stěny je třeba vybrat dle typu a velikosti místnosti. Základní dělení barev je na teplé barvy (žlutá, červená, oranžová) a studené barvy (zelená, modrá, fialová).

Chladné barvy se hodí například do pracovny, kanceláře, ložnice a koupelny. Studené barvy totiž na lidský organismus působí klidně a umožňují se lépe soustředit, naopak teplé barvy dodávají pocit pohody a stimulují emoce. Teplé barvy jsou tedy vhodné do společenských místností, dětských pokojů, obývacího pokoje, dětské herny apod.

Není důležité vybrat pouze správnou barvu, ale i její sytost a světlost.

Světlé barvy se hodí do malých prostor, které ji opticky zvětší. Barva by neměla být také příliš sytá, jelikož potom na člověka působí negativně. Vhodné je odstíny barev, jejich sytosti a světlosti kombinovat dle jednotlivých zón místnosti.

TIP: Při výběru interiérové barvy je nutné barvy porovnávat na denním světle. Umělé osvětlení v prodejnách a studiích mohou zkreslovat a výsledný tón bude ve výsledku vypadat zcela odlišně.

Typy barev pro vnitřní výmalbu

Disperzní barvy s vysokým obsahem disperze jsou méně prodyšné a nehodí se tedy do vlhkého prostředí, naopak barvy s nízkým podílem disperze (vápenné barvy), jsou vhodné do vlhkého prostředí, kde je riziko výskytu plísní a hub. Vysoce prodyšné jsou taktéž hlinkové barvy, ovšem nejsou odolné otěru ani vodě.

Latexové nátěry jsou vhodné tam, kde dochází k zašpinění stěny, tedy například do kuchyně a dětských pokojů. Latexové barvy jsou totiž omyvatelné, vlhký hadřík jim tedy nevadí. Druhou vhodnou barvou použitelnou do dětského pokoje je akrylátová barva, která je prodyšná a odolná, ale nehodí se do vlhkých prostor a už vůbec ne na stěny se sanační omítkou.

Bio barvy jsou vhodné pro ty, kteří rádi chrání naši planetu. Bio barvy jsou ekologické a k jejich ředění není potřeba žádné ředidlo ani rozpouštědlo. V tomto případě si vystačíte pouze s vodou. Jsou vyrobené na bázi přírodní pryskyřice a jsou výborně paropropustné.

Speciální barvy jsou vhodné především pro nátěry povrchů z betonu, sádrokartonu apod. Jejich použití většinou určuje a doporučuje sám výrobce.

Oblíbenými se stávají také vinylové interiérové barvy, které jsou sice dražší, ale jejich spotřeba na m2 je menší než u ostatních barev. Velkou výhodou vinylové barvy je snadná aplikace, vysoká prodyšnost a odolnost proti vodě, což zaručuje jejich omyvatelnost.

Co je pro vymalování pokoje potřeba?

Aby se během malování stěn nezašpinil nábytek a podlaha, budete potřebovat plachtu, příp. karton na zakrytí podlahy a krycí fólii na zakrytí většího nábytku, které byl ponechán v pokoji. Krycí fólie je také potřeba na oblepení dveří a oken. Pro uchycení fólie použijte lepicí papírovou pásku.

Před výmalbou pokoje je třeba zapravit trhliny ve stěně a díry po hřebících či jiné otluky. Na to budete potřebovat tmel se špachtlí, brusný papír a brusnou houbičku na vyhlazení vyspravovaných míst stěny. Pro samotné malování stěn jsou potřeba ploché štětce různých velikostí (nejčastěji 5 -10 cm), váleček a vanička na barvu. Pochopitelně budeme potřebovat i barvu a v některých případech i penetraci pro sjednocení podkladu.

jak vymalovat pokoj svépomocí
Ploché štětce poslouží na malování těžko přístupných míst (zdroj: pixabay.com)

Jak začít s malováním pokoje?

Než začnete malovat pokoj, je třeba jej na to připravit. Ze všeho nejdříve je nutné z pokoje vystěhovat některé věci, příp. je postavit doprostřed pokoje. Ze stěn je třeba sundat pochopitelně všechny obrázky. Krycí plachtou je nutné zakrýt podlahu a krycí fólií se zakryje nábytek, který je postaven uprostřed pokoje.

Světla, zásuvky – vše demontovat

Světla, zásuvky a vypínače je třeba odmontovat. Před demontáží však nezapomeňte vypnout elektřinu, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. Vypínače se pouze uvolní a předsadí před stěnu o 5 – 10 cm, tudíž jsou funkční a je možné je používat k ovládání světel.

Pomocí krycí fólie a papírové lepicí pásky zakryjte okna a dveře, aby při malování nedošlo k zašpinění rámu a zasklení. Při oblepování nezapomeňte na dřevěné trámy, betonové stěny a kamenné obklady. Barva jde mnohdy velmi těžko dolů.

Berte na vědomí, že kvalitní příprava před malováním, byť trvá dlouho, vám ve výsledku ušetří spoustu času při uklízení a čištění.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Pokud máte vše demontované, nábytek, dveře a okna zakryté, můžete se pustit do malování pokoje.

Příprava podkladu pro malování

Aby bylo zaručeno, že nová malba na stěně bude držet a nebudou se v ploše tvořit fleky, je vhodné na stěnu nanést penetrační přípravek. Penetraci je důležité použít především tehdy, kdy se stěna tzv. sprašuje. Pokud je stěna zaprášená či pokrytá pavučinami, je nutné ji pochopitelně očistit. Pokud se na stěnách vyskytuje původní nátěr, který je nesoudržný a místy se odlupuje, oškrábejte původní nátěr ocelovou špachtlí.

Penetrace se na povrch stěny nanáší buď štětcem, nebo válečkem dle pokynů uvedeném na obalu výrobku.

Jak správně stěnu natírat?

Barva se na připravenou stěnu nanáší válečkem pravidelnými tahy od shora dolů. Váleček namočte do barvy a několikrát s ním přejeďte přes stírací mřížku, aby se z válečku odstranila přebytečná barva, která by v průběhu nanášení barvy na stěnu mohla skapávat. Těžko přístupná místa, která nelze natřít válečkem, aniž by se zašpinil podhled, obklad apod., se posléze natřou pomocí plochého štětce, nebo štětce „zároháku“. Vždy po namočení válečku začněte barvu nanášet o 3 šířky válečku dál a postupně se vracejte zpět. Při nanášení barvy štětcem nedělejte prudké pohyby a na štětec moc netlačte.

Ve většině případů postačí provést jeden nátěr. Pokud jeden nátěr nestačí, druhý a příp. třetí nátěr naneste po pauze dlouhé cca 4 – 6 hodin dle pokynů výrobce uvedených na obalu výrobku.

Kolik stojí výmalba pokoje a bytu?

Malování není zadarmo, ale není ani závratně drahé. Pořízení pomůcek pro malování vás dle množství a kvality nářadí vyjde na 1 500 – 3 000,-Kč. Penetrace pro sjednocení podkladu stojí 180,-Kč/3 litry. Ceny interiérových barev pro malování pokojů se různí. 5 kg bílé interiérové barvy však vyjde na 150,-Kč, přičemž 5 kg barvy vystačí na 16 m2 při dvou nátěrech. Každý m2 při dvou nátěrech tak vyjde na přibližně 10 korun. Cena se však může vyšplhat na několikanásobek. Vždy záleží na zvoleném produktu odvíjejícího se od požadavků investora.

Pokud se na malování pokojů svépomocí necítíte, můžete si najmout malíře, který vám pokoje vymaluje. Cena malování začíná na 23,- Kč/m2 a může se vyšplhat až na 80,-Kč/m2. Cena se opět odvíjí od použité barvy a členitosti stěny místnosti. Připlatíte si navíc i za nanesení penetrace 8 – 10,- Kč/m2, oškrábání staré malby za 20 – 30,- Kč/m2, nebo za přebroušení nových omítek 8 – 12,- Kč/m2.

Malování bytu 1+kk vychází nejčastěji na 3 500 – 4 000,-Kč, za 3+1 zaplatíte až 8 500 – 10 000,-Kč. Rodinný dům s dispozicí 5+1 vyjde na 17 000 – 26 000,- Kč.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů