Jak pečovat o okna?

Ať už máte okna nová, nebo stará, dřevěná či plastová, vždy budou potřebovat jednou za čas provést základní údržbu, která prodlouží životnost okna.

Ochrana laku dřevěných oken

Dřevo, jakožto přírodní materiál, na který můžou negativně působit různé biologické činitele a klimatické podmínky včetně UV záření, je třeba chránit kvalitním lakem. Ten na oknech bývá aplikován již z výroby dle požadavků zákazníka, a aby co nejdéle vydržel, je třeba se o něj starat. Ať už se jedná o dřevěná okna z moderních lepených profilů či o starší špaletová okna, párkrát do roka je vhodné okno včetně rámu omýt vlhkým hadříkem od nečistot a jednou ročně použít doporučené přípravky pro ochranu laku.

Po mnoha letech je celkem možné, že lak začne praskat a odlupovat se. V takovém případě je potřeba co nejdříve okno přebrousit a znovu nalakovat, aby dřevo v oblasti popraskaného laku nechytlo hnilobu. Dřevěná okna mají tu výhodu, že se mohou po několika letech přebrousit, přetřít a vypadají zase jako nová.

Rám si zaslouží umýt párkrát do roka také hliníková a plastová okna. Už jen kvůli vizitce majitele domu.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Může Vás zajímat: Kolik stojí výměna oken za nová

Údržba kování a těsnění oken

Kování oken je velmi namáhanou částí a je nutné se o ně patřičně starat. Jednou do roka je vhodné kování oken dle předpisů výrobce promazat k tomu určeným olejem či bílou vazelínou ve spreji. Silikonovým olejem je dále třeba promazat a pročistit těsnění oken, a to jak na rámu, tak na křídle okna. Těsnění tak nezatuhne a odstraní se z něj nežádoucí nečistoty, které by mohly těsnění poškodit. Vzhledem k tomu, že těsnění a kování jsou na úplně všech oknech, je tedy jasné, že plastová a hliníková okna nejsou zcela bezúdržbová, jak se říká.

Odvodňovací kanálky

Odvodňovací kanálky v rámu okna slouží k odvodu dešťové či zkondenzované vody. Voda je v profilu rámu nežádoucí a je třeba, aby byla odvedena. Pokud budou odvodňovací kanálky ucpané, voda nebude mít kudy odtéct. Proto je důležité kanálky alespoň jednou do roka čistit, aby byly průchozí. K tomu postačí obyčejná vatová tyčinka, kterou po oddělání krytky pročistíte kanálek.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů