Výměna oken za nová – jak vyměnit okna + kolik stojí nová okna

Nová kvalitní okna vám zajistí menší tepelné ztráty, pohodlnější ovládání, vyšší komfort a lepší vzhled. Výměna oken je na místě, pakliže máte na svém domě stará netěsná okna, která nejdou zcela dovřít, ale také pokud má okno nevyhovující zasklení. Okna s jednoduchým zasklením či starým dvojsklem už nejsou vzhledem k dnešním standardům vyhovující.

Ať už ztrácíte nervy se svými stávajícími okny kvůli pronikající vlhkosti, jejich rosení, tepelným ztrátám nebo plísním, které tyto neduhy přináší a tím ovlivňují zdraví vaší rodiny, pak jste na správném místě. Problémy s okny jsou zpravidla způsobené při jejich výrobě z nepříliš kvalitních materiálů, špatně provedenou montáží nebo se na nich podepsal zub času.

V následujících odstavcích se zaměříme na používané materiály k výrobě okenních rámů, podíváme se na typy zasklení a celkově si přiblížíme tento velice důležitý stavební prvek. Bez kvalitních oken to zkrátka nejde a nepůjde. Zblízka se podíváme i na postup výměny oken, který rozebereme krok za krokem. Díky přiblížení této problematiky, budete moct sami usoudit, zda zvládnete výměnu starých oken za nová svépomocí, nebo si raději objednáte profesionální firmu, která provede veškeré práce od zaměření až po finální úklid.

Montáž okna - při montáži okna nezapomeňte na parotěsnou lepicí pásku
Parotěsná lepicí páska zaručuje, že nebude docházet ke kondenzaci vodní páry uvnitř konstrukce okolo rámu okna.

Výměna oken svépomocí od A do Z

Výměna oken není zcela jednoduchá, jedná se o pečlivou práci. Při osazení nových oken je nutné kontrolovat vodorovnost a svislost okna. Neodbornou montáží okna se může docílit toho, že se okno bude samovolně otevírat či zavírat nebo nepůjde zcela dovřít. Pokud výměnu oken nesvěřujete firmě a chcete si nová okna namontovat svépomocí, níže je připravený návod na výměnu oken.


Pasport budovy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna - IN
Materiál rámu okna:
ks

Detail poptávky

Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Výměna oken a prach, aneb nábytek překryjte fólií

Před započetím práce je vhodné nábytek v místnosti přikrýt fólií. Výměna oken se totiž neobejde bez prachu ze zdiva. Při řezání kotoučovou pilou se prach dostane téměř všude. Vhodné je také chránit podlahu před poškozením, a nejen tu pod oknem, které se bude měnit. Na zem si položte plachtu, nebo kusy kartonu i v místech, kudy jen budete procházet se stavebním materiálem.

Bourání okna – jak na to?

Začneme vybouráním stávajících oken, která máme v plánu vyměnit za nová. Doporučujeme nejdříve vysadit rámy se sklem, aby se nám v průběhu bouracích pracích nerozbilo a my se nedej bože o střepy nepořezali. Když máme prosklené části vysazené, začneme vybourávat pevný rám. Čím pečlivěji rám vybouráme, tím méně budeme mít práce s přípravou stavebního otvoru. K bouracím pracím lze využít příklepovou vrtačku se správně zvoleným nástavcem nebo velkou úhlovou brusku s kotoučem určeným na řezání zdiva.

Pakliže plánujete zvětšení některých oken či dokonce zřízení nových oken, budete potřebovat vybourat stavební otvor a osadit nové překlady. Jedná se o výrazný zásah do statiky domu, proto je potřeba postupovat pečlivě a oparně. V článku o bourání otvoru do nosné stěny je pro vás připraven návod.

Bourání otvoru v nosné zdi – postup

Výměna oken a příprava otvoru pro nové okno

Rám máme vybouraný, nyní si připravíme stavební otvor, do kterého budeme později montovat nové okno. Přeměřte si svislé a vodorovné plochy okolního zdiva, nezapomeňte použít i vodováhu. Nyní přikročíme k zednickému zarovnání. Po dokončení si pro jistotu zkontrolujte ještě naposledy přesnost úhlů, úhlopříčku a rovinu svislých i vodorovných ploch.

Pokud montáž oken svěřujete realizační firmě, změření stavebního otvoru dělá technik výrobce či realizační technik. S dostatečnou rezervou si proto domluvte s technikem.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Výměna oken – montáž okna

Nyní vysadíme prosklený rám nového okna a odložíme ho prozatím na bezpečné místo. Vezmeme rám bez zasklení, vložíme ho do připraveného otvoru a vyrovnáme pomocí klínků. Zkontrolujeme roviny za pomoci vodováhy a připevníme rám skrz předvrtané otvory kotvícími šrouby do ostění. Když máme rám správně usazený, vyplníme místo mezi ním a ostěním takzvanou PUR pěnou.

Po zatvrdnutí vyndáme klínky a vyplníme po nich vzniklé mezery. Nyní ořežeme přebytečnou pěnu, osadíme vnitřní a venkovní parapety a vrhneme se na zednické zapravení ostění nových oken. Po dokončení všech prací sundáme ochranné fólie, nasadíme prosklený rám a výměna oken je téměř hotová. Nyní okna seřídíme a práce je u konce. Pamatujme, že okna si ještě sednou, bude tedy potřeba opětovné seřízení, během prvního roku jejich užívání.

Výměna oken vyžaduje také výměnu vnitřních a vnějších parapetů
Výměna oken vyžaduje také výměnu vnitřních a vnějších parapetů. Takto vypadá venkovní parapetní část před montáží parapetu.

Kolik stojí výměna oken?

Cena výměny okna je závislá na mnoha faktorech. Nejvyšší rozdíly v ceně udělá výběr okna. Ceny plastového okna s izolačním dvojsklem a hliníkového okna s izolačním trojsklem jsou markantní.  Pokud se budeme bavit pouze o ceně za výměnu oknu, tedy za vybourání starého okna a jeho likvidaci, osazení nového okna, zapravení okna (ostění a nadpraží) a osazení a zapravení parapetu, cena za výměnu jednoduchého okna o rozměru 1,5 x 1,5 m vyjde zhruba na 2 000 – 2 500,- Kč. Výměna špaletového okna je dražší, zde se cena za výměnu okna stejného rozměru pohybuje od 3 000 do 4 200,-Kč. Detailnější přehled o cenách za výměnu okna jsme pro vás připravili v článku Výměna oken – cena.

Výměna oken – jaký materiál rámu a jaké zasklení zvolit

Okno, jakožto stavební prvek, se skládá z plastového, dřevěného nebo hliníkové profilu, zasklení a kování. Okenní profily jsme rozebrali výše, nyní se vrhneme na další dvě neméně podstatné části okna.

Izolační dvojsklo a izolační trojsklo

Zasklení okna lze považovat za nejdůležitější část okna. Jedná se o největší plochu, a proto se nesmíme unáhlit při jeho výběru. Mohli bychom toho později litovat, až nám dorazí do schránky složenka s nedoplatkem, místo přeplatku. Pro tento účel se využívají izolační dvojskla a trojskla. Jedno ze skel lze nahradit „sklem s funkcí“, které může místnost lépe odhlučnit od ruchu ulice, ochránit nás od slunečního záření nebo například zvýšit naši bezpečnost. V případě použití dvojskla, uvádí výrobci snížení tepelných ztrát průměrně o 44 %, pokud zvolíme trojsklo, můžeme se těšit na ušetření až 65 % nákladů na vytápění.

Kování oken

Posledním prvkem je kování, které má za úkol zvýšit komfort při používání oken. Ve vzorkových prodejnách si můžete vybrat z velkého množství klik, pantů, typů otevírání – běžné panty, mikro ventilace, klasická ventilace a mnoho dalších. Dále výrobci nabízejí různé doplňky, jako je například síťka proti hmyzu neboli moskytiéra, kterou určitě oceníte hlavně v teplých, letních měsících.

Plastová okna jsou cenově dostupná

Nelze s přesností říci, kolik bude pořízení nových oken stát. Cena je ovlivňována mnoha faktory, ať už je to výběr použitého materiálu, typ zasklení, členění oken, výběr kování a podobně. Pokud je pro nás na prvním místě cena, držme se nepsaného pravidla a vybírejme z nabídky firem, které nabízí okna plastová. Pokud nám bude stačit základní, bílý odstín okenních rámů, budeme s pořizovací cenou jistě spokojeni. Pokud ale zamíříme ve vzorkovně plastových oken k dekorům dřeva a jiným barevným odstínům, připravme se na navýšení ceny. Jako každý stavební prvek, tak i plastová okna mají určité nevýhody, ale i přes ně, stále patří mezi nejlepší variantu v poměru ceny a kvality.

Dřevěná okna se hodí nejen do dřevostavby, ale i moderního betonového domu

Mezi další, často používaný materiál patří nepochybně dřevo, které používá lidstvo již od nepaměti. Okna z tohoto přírodního materiálu mají skvělé izolační vlastnosti a mohou dokonce přežít okna plastová. Bude nás to ovšem stát energii, čas a další peníze. Oproti bezúdržbovým plastovým nebo hliníkovým rámům, je nutné o dřevo pečovat a tím prodlužovat jeho životnost. Pokud máte v oblibě přírodní materiály, jistě se smíříte s vyšší pořizovací cenou a náročnější údržbou. Za kus přírody v interiéru to zkrátka stojí.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Stavební úřad na řadu stavebních úprav vyžaduje stavební povolení či ohlášení stavby. Jinak tomu není ani v případě výměny oken. V tomto článku se dozvíte, kdy se vás vyřízení stavebního povolení/ohlášení stavby týká a kdy ne.

Hliníková okna a jejich výhody

Třetím, hojně využívaným materiálem k výrobě okenních profilů, je hliník. Hliníková okna se vyznačují vysokou odolností proti větru a dešti. Díky větší únosnosti hliníku, zpravidla nevidíme tak masivní rámy, jako je to v případě plastových nebo dřevěných oken. Hliníková okna tak působí moderně, elegantně a dobře korespondují s moderní architekturou. Je jen na zákazníkovi, zda si ve vzorkové prodejně vybere lakované provedení, potažení fólií v dekoru dřeva, nebo ponechá hliníku jeho přirozený vzhled. Hliník má horší izolační schopnosti než dřevo a plast, ale novější profily už mohou těmto dvou materiálům směle konkurovat. Jistou nevýhodou je, že cenové nabídky oken obsahující hliníkové profily, budou se vší pravděpodobností dražší než dřevo a plast. Za čáru přes rozpočet se však odvděčí až dvojnásobnou životností, než mají plastové okenní profily.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů