Keramická dlažba je jedna z nejpraktičtějších podlahových krytin. Snadno se omývá, dlouho vydrží a díky bohaté nabídce různých druhů, barev a vzorů sedne ke stylu každého interiéru. Jak vybrat tu správnou a jak položit dlažbu se dozvíte v tomto článku.
Interiérová vs. exteriérová keramická dlažba
Pokud se chystáte položit podlahu v koupelně, kuchyni, na terase nebo na chodbě, možná se rozhodnete pro keramickou dlažbu. U keramické dlažby by vás měly zajímat tyto základní vlastnosti:
- Mechanická odolnost (především vůči oděru a nárazu všech věcí, které vám na dlaždičky upadnou) a pevnost
- Estetický dojem
- Snadná údržba
- Chemická odolnost
- Protiskluznost (především pak v koupelně)
- Rezistenci vůči vlhkosti (obzvlášť pak ve vlhkém prostředí, jako jsou například prádelny, ale také třeba venkovní dlažba)
- Antistatické vlastnosti
Pro použití v interiéru nejvíce hodí keramické dlaždice s glazovanou povrchovou úpravou. Pro extrémně namáhané prostory (např. chodby v kancelářských budovách) zvolte dlažby slinuté. Ty vznikají lisováním přírodního prášku (směs jílu, kaolinu, živce a hlíny), díky čemuž jsou kompaktní a prakticky bez pórů, čímž se snižuje nasákavost (pod 3 %). Jejich jedinou nevýhodou bývá snadné ušpinění, to ale snadno zachráníte vhodným ošetřením.
Při výběru keramické dlažby pro použití v exteriéru vybírejte pouze z dlažeb k tomu určených, které mají deklarovanou mrazuvzdornost danou minimální nasákavostí. Jelikož se po dlažbě bude chodit v botech, na jejichž podrážce snadno ulpí kamínky, měla by také vykazovat dostatečnou otěruvzdornost.
Jak vybrat správné lepidlo a spárovací hmotu
Výběr správného lepidla a spárovací hmoty je pro kvalitu obkladů zásadní.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Z lepidel máte na výběr ze tří druhů:
- Cementové lepidlo se používá nejvíce. Při výběru hledejte směsi s obsahem syntetických látek, které se snadno připravují a roztírají.
- Disperzní lepidla lze použít přímo z tuby. Práce s ním je díky tomu jednoduchá a maximálně efektivní. Hodí se zejména pro lokální opravy.
- Dvousložkové lepidlo použijte pro extrémně namáhané obklady (ať už mechanicky, nebo chemicky).
Spárovací hmota vyrovnává expanzi materiálu a opticky sjednocuje povrch. Podle druhu místnosti se nejvíce využívá:
- Cementová spárovací hmota – univerzální, voděodolná, ale snadno se poškodí působením chemie – nejpoužívanější spárovací hmota
- Silikonová spárovací hmota – pozor na nízkou odolnost vůči mechanickému poškození – používá se zejména na dilatační spáry a mezer mezi různými materiály.
- Polymerní hmota – vhodná do koupelen, skvěle odolává vodě a chemikáliím
- Polymercementová hmota – díky hydrofobním polymerům odpuzuje vodu a je vhodná do vysoce namáhaných prostor
- Epoxidové spárovací hmoty – vysoce odolná mechanickému zatížení i agresivním chemikáliím
Jak položit dlažbu: Pracovní postup
Co budete potřebovat:
- Vhodně zvolené dlaždice, lepidlo a spárovací hmotu
- Nivelační hmotu a penetraci
- Základní stavební nástroje (zubatá stěrka, vodováha, zednická lžíce, metr, míchadlo, pogumované kladivo)
Stavební postup:
- Před samotnou stavbou si pečlivě vyměřte, kolik dlaždic bude třeba použít a jak široká vyjde spára. Tento krok nikdy nepřeskakujte, domýšlení „za běhu“ se vám vymstí. Dlaždice objednejte ve větším množstvím – počítejte s prořezem, který bývá většinou 10–15 %. Vnitřní prostor si řádně změřte a popřemýšlejte, kde s pokládkou dlažby začít a jak vyjdou „dořezy“ na druhé straně místnosti. Vyhnete se tak tomu, že na protilehlé straně vám vznikne nevzhledný 2 cm široký proužek dlažby. Nezapomeňte do rozměru dlažby započítat také šířku zmíněné spáry. Ta má většinou 3–4 mm. Při dvaceti spárách se už jedná o 6–8 cm.
- Prvním konstrukčním krokem je příprava povrchu. Pomocí kartáčku a vody s trochou saponátu jej zbavte veškerých nečistot, sutin a mastnosti. Následně pomocí samonivelační nivelační stěrky opravte veškeré nerovnosti (návod na srovnání povrchu pomocí samonivelační stěrky). Nechte vyschnout.
- Následuje pečlivá hloubková penetrace. Nejlépe se aplikuje válečkem, použít můžete i gumovou stěrku. Po aplikaci musí povrch znovu schnout, někdy to trvá i více než 48 hodin.
- Rozmíchejte lepidlo a začněte jej nanášet pomocí zubaté stěrky. V závislosti na rychlosti tuhnutí směsi postupujte spíše po malých úsecích, jinak vám lepidlo vytuhne a dlaždice nebudou držet.
- Obklady pokládejte vtlačením do lepidlové vrstvy a poklepáním gumovým kladívkem. Nezapomeňte dodržovat předem vyměřenou spáru. V praxi si ji můžete označit tesařským provázkem, případně laserem. Při pokládce používejte plastové obkladačské distanční křížky, které vám pomohou udržet spáru v konstantní tloušťce a nestane se tak, že by se vám dlažba začala časem rozevírat, nebo sbíhat. Nechte zaschnout. Občas se může stát, že vám se dlažba bude tzv. utápět – tedy že některé rohy budou vůči ostatním níže. S tím vám elegantně pomůžou nivelační spony (klipy) a plastové klíny, které do nich podle potřebí zarazíte.
- Pro řezání dlažby používejte obkladačskou řezačku s diamantovým kotoučem, nebo řezačku s řezacím kolečkem. Dlažbu přejedete karbid wolframovým kolečkem, které dlažbu naruší, pak už jen stačí dlažbu zlomit přes hranu řezačky, nebo pracovního stolu.
- Nakonec už zbývá jen obloženou plochu vyspárovat. Spárovací hmota je velmi mazlavá a snadno se nanáší pomocí gumové stěrky. Nejprve ji rozetřete po celé ploše, ujistěte se, že jsou všechny spáry plné a následně odstraňte veškeré přebytky houbovou stěrkou. Nechte zaschnout, a nakonec dlaždice rozleštěte bavlněným hadrem.
Jak položit dlažbu: Závěr
Pokládání dlažby je časově náročné a vyžaduje zručnost. Po skvělý výsledek si dejte pozor na správné vyměření a přípravu povrchu. Důkladní buďte i při výběru dlažby a stavební chemie. Šetření může v takovém případě vyjít nakonec dráž.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.