Jak seřídit panty vnitřních dveří?

Skřípou vám panty, sami se otevírají, nebo zavírají dveře či dokonce nejdou zavřít? Je na čase provést seřízení pantů dveří.

Samovolné otevírání a zavírání, drhnutí dveří o podlahu a špatné dovírání dveří může mít několik příčin. Nejčastěji je příčinou špatné osazení zárubní do stavebního otvoru. Stačí malá odchylka zárubně od svislé roviny a problém je na světě. Pokud máte obložkové zárubně, problém může být i v nedostatečném vyplnění meziprostoru PUR pěnou.

 

Jak odstranit vrzání a skřípání dveří?

Nejjednodušší záležitost je namazání pantů dveří. Pokud vám panty vrzají a skřípají, namažte je. Výbornými přípravky pro odstranění rzi a mazání jsou různé ochranné prostředky ve spreji. Pokud doma máte olej, či vazelínu, postačíte si i s tímto.

 


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

seřízení pantů dveří
Seřízení pantů vnitřních dveří (zdroj: pixabay.com)

Dveře drhnou o podlahu. Co s tím?

Pokud vám dveře drhnou o podlahu, může to znamenat, že se vám buď nadzvedla podlaha, nebo že se svěsilo dveřní křídlo. Pokud se svěsilo dveřní křídlo, na vině je chybná montáž dveřních zárubní. Svěšení nejčastěji nastává u obložkových zárubní, které mají nastavitelné panty. Můžete se pokusit odstranit problém sami tím, že seřídíte panty na obložkových zárubních jednoduchým dotažením pantů imbusovým klíčem skrze montážní otvor, který se nachází ve falcu zárubní pod ochranou krytkou.

Pokud dveře dřou jen na jednom místě, obvykle stačí seřídit dveřní panty. Ty se seřídí pootočením pantů v horní a spodní části dveří. Pokud dveře dřou v přední části (u kliky), horní pant se přitáhne a spodní pant se povolí (obvykle stačí o jednu otáčku).

Pokud dveře drhnou po podlaze celou svojí spodní plochou, problém nejčastěji vyřeší podložky o výšce cca 2 mm, které se navlečou na pant. Tím dojde ke zvýšení polohy křídla vůči podlaze a je po problému.

U některých typů pantů je možné výškově seřídit panty na dveřích (pokud to umožňují). Některé panty je možné seřizovat ve třech směrech a je možné je seřídit i výškově přitažením, resp. povolením šroubu z boku pantu, který zajistí zvednutí, resp. snížení dveřního křídla.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

 

Dveře se samovolně otevírají, nebo zavírají

 

Příčinou samovolného otevírání dveřního křídla může být nekvalitní provedení zárubní, ale i jejich deformace vlivem změny teploty či vlhkosti. Při změně vlhkosti se mohou zárubně prohnout či vyboulit.

Řešení může být opět velmi jednoduché. V tomto případě stačí opět mezi horní a spodní díl závěsu vložit podložku o síle 2 mm. Tím by měl být problém vyřešen.

Pokud tato varianta nepomůže, chyba může být v pantech. Poté proveďte seřízení pantů dveří skrze montážní otvory v zárubních a ve dveřích.

 

Rada na závěr

Pokud provádíte montáž obložkových zárubní svépomocí, dbejte na řádné vyrovnání zárubní ve svislém a vodorovném směru. Špatně osazené zárubně mají za následek samovolné otevírání a zavírání dveřního křídla, případně drhnutí dveří o podlahu a nedovírání křídla dveří. Seřízení pantů dveří vás však nemusí minout ani v případě bezchybně osazených zárubní.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Pokud vám zárubně montovala firma, montáž zárubní reklamujte a vyžadujte nápravu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů